Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός εφαρμογών και ρυθμίσεων


headhynter02

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εξής πρόβλημα, έχω δύο υπολογιστές με Ubuntu 14.04.1 τους οποίους χρησιμοποιώ καθημερινά. Κάποια στιγμή χρειάζεται να εγκαταστήσω ένα νέο πρόγραμμα ή να προσθέσω ένα ppa, γενικά να κάνω μια αλλαγή. Το πρόβλημα είναι, ότι όταν παώ να χρησιμοποιήσω τον άλλο υπολογιστή έχω ξεχάσει τι αλλαγές έχω κάνει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυτοματοποιήσω την όλη διαδικασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορούσες να το κάνεις παλιά μέσω του ubuntu one που δυστυχώς έχει κλείσει πια. Δεν ξέρω αν το έχουν αντικαταστήσει με κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο βαθμό μπορείς να το κάνεις αν κρατάς σε version control (πχ git) το /etc ή/και κάποιους φακέλους από το $HOME.

Εναλλακτικά θες κάτι σαν το unison που αναφέρεται εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/557668-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο βαθμό μπορείς να το κάνεις αν κρατάς σε version control (πχ git) το /etc ή/και κάποιους φακέλους από το $HOME.

Εναλλακτικά θες κάτι σαν το unison που αναφέρεται εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/557668-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C/

Και σε άλλα forum που κοίταξα αυτό προτείνουν αλλά δεν νομίζω να είναι πρακτικό αν θες να συγχρονίσεις παραπάνω από 2-3 υπολογιστές. Υπάρχει και το OneConf αλλά δεν βλέπω να έχει ενημερωθεί πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...