Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση της 450d canon με τι? 600d ή 650d?


konna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!
Έχω τα τελευταία χρόνια την canon 450d (για προσωπική χρήση) αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη. Αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα τον φακό tamron 15-200mm αλλα και πάλι δεν είδα μεγάλη διαφορά. Τωρα σκέφτομαι για αγορα καποιες επομενης (το πιθανότερο μεταχειρισμένης) μόνο το body.
Σκεφτόμουν την 600d και την 650d και εχω καταμπερδευτει.

Ενα μεγαλο επίσης μειονέκτημα της 450 ειναι ότι δεν τραβαει video. Εχω την gopro3+ και επειδη τραβαει σε wide mode θελω να μπορω να τραβαω και καποια ζουμαριστα πλανα ωστε να εχω καλυτερο αποτελεσματ οταν τα επεξεργαζομαι.

Τι λέτε; ποιες από τις 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αυτοματο ας πουμε βγαινουν σχεδον ολες οι φωτογραφιες κουνημενες και λιγο μαυρες. μονο σε εξωτερικο χωρο βγαζει σχετικα καλες.
ναι τον 18-200 εννοω! Εκανα λαθος.
Αλλα αυτο που με ταλαιπωρει ειναι το οτι δεν εχει και βιντεο γιατι επεξεργαζομαι παρα πολυ και φτιαχνω δικα μου βιντεακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και οι δύο δέχονται το magic lantern και βοηθάει αρκετά στο βίντεο αν μπορείς να πάρεις την 650δ είναι καλύτερη να την πάρεις... 

Tώρα για το οτι βγαίνουν κουνημένες  σε κλειστό χώρο και μαύρες μάλλον φτεέι οτι χρησιμοποιείς το αυτόματο, δοκίμασε να τραβήξεις με προτεραιότητα διαφράγματος δώσε τη μικρότερη τιμή που γίνετε στο f και ανέβασε το iso σε μια τιμή 800-1600...

επίσεις να ξέρεις οτι ο 18-200 αν δεν χρειάζεσαι όλο αυτό το εύρος δεν είναι καλός φακός είναι σκοτεινός με κακή ποιότητα και πολλές παραμορφώσεις. για γενική χρήση θα ήταν προτειμότερος ενας 18-50 2.8 και για ποιο ειδική χρήση κάποιος prime

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο νομιζω κι εγω σαν κατοχος canon. Χαλια οι περισσοτερες φωτο στο αυτοματο, αλλα μολις ξεστραβωθηκα διαβασα και πειραματιστηκα με 2-3000 φωτο στο manual, ξημερωσε ενας αλλος κοσμος.

Αν δεν εχεις σκοπο να μαθεις φυγε απο ddslr, αλλα επιμενω να μαθεις δεν ειναι τοσο δυσκολο.

Σε καμια περιπτωση μην πας σε αλλο μοντελο αν δεν καταφερεις να βγαζεις καλες φωτο με την μηχανη που εχεις.

Για αρχη YouTube στο teachme.gr

 

Πχ εγω μεσα στο σπιτι βραδυ με αναμμενα φωτα βαζω ανοιχτο φλας, ταχυτητα κλειστρου 200, f5,6 και iso 400 και βγαινουν απλα κρυσταλλινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το εξωτερικο φλας, και μενα μ'αρεσει να παιζω, :-)

 

αλλα οταν ειμαι σε κλειστο χωρο, με φωτα ,(οχι club κλπ φυσικα) προσπαθω να το αποφευγω και να εκμεταλευομαι το υπαρχον φως.

 

Βεβαια ο φιλος πιο πανω δεν μας ειπε και τι μηχανη διαθετει, μπορει σε low light καταστασεις οντως να χρειαζεται η μηχανη του φλας. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω πως καλυτερα να βαρας με το ενσωματωμενο, σχεδον παντα

 

προφανως με καταλληλες ρυθμισεις, υψηλο Iso, μεγαλο διαφραγμα και χαμηλη ταχυτητα,τουλαχιστον να βγαινει το θεμα καθαρο και ας ειναι και μετριο το φοντο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 1100d εχω. Βγαζω και χωρις φλας με τον sigma 2.8, αλλα δεν θα βγουν τοσο καθαρες, ειδικα αν υπαρχει κινηση αστο.

Αν τη βαλω στο αυτοματο με φλας δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους, απογοητευση οι περισσοτερες. Απλα παιζω λιγο με το διαφραγμα κυριως αναλογως αν τραβηξω κατι απο κοντα η μακρια.

Επισης οι nikon στο αυτοματο αποδιδουν καλυτερα σπο τις canon, προσωπικη παρατηρηση. Στο manual ομως οι canon μεταμορφωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε Manual

δοκιμασε να βγαλεις με iso 1000 εως 1600

shutter speed 1/15

apperture το μεγαλυτερο που επιτρεπει ο φακος.

 

(για εσωτερικους σκοτεινους χωρους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...