Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεας φωτογραφικης


liverpoolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παδια καλησπερα απο το 2011 περιπου εχω μια compact συγκεκριμενα http://www.skroutz.gr/s/253563/Kodak-Easyshare-M575.html.. Πλεον θα ηθελα να προχωρησω στο θεμα της φωτογραφιας με κατι καλο..Η συγκεκριμενη compact που προφανως ειναι ξεπερασμενη ακομα και απο τις σημερινες compact,με ενοχλει πολυ το γεγονος οτι πολλες φωτογραφιες ειναι θολες ιδιως οταν βαζω να τραβηξει καποιος αλλος,αλλα πολλες φορες και απο εμενα που την παιζω πλεον στα δακτυλα..ακομα το βραδυ δν ειναι και οι καλυτερες οι φωτο αν και εχει πολυ καλο φλασ και τελος σε συνθηκες υψηλου φωτισμου φαινονται με εντονο bright..Με λιγα λογια θα ηθελα κατι το οποιο να μου λυσει τα χερια και να βγαζω καλες φωτο στα επιπεδα που υστερει αυτη..Το διλλημα επισης που κυριαρχει ειναι αν θα ηταν προτιμοτερο να παρω μια φτηνη dslr ή με περισσοτερα λεφτα μια ακριβοτερη mirrorless ή compact..Τι μου προτεινετε?? Υ.Γ.εχω κινητο lenovo με 13mp και ipad με 5mp..Το ipad περιττο να πω οτι βγαζει εξαιρετικες φωτο,το θεμα ειναι τι να παρω ωστε να μου λυσει τα χερια στα ταξιδια και να μην μαλωνω με αυτους που βγαζουν θοες φωτο :P Και σαφως να εχω κατα πολυ πιο καλα αποτελεσεσματα απο τις παραπανω συσκευες..?Τι προτεινετε?

Επεξ/σία από liverpoolman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις να μείνεις στο μέγεθος compact και στην φιλοσοφία της πάρε κάποια Mirrorless θα σου πρότεινα να δείς την σειρά olympus pen και αναλόγως το budget σου να πάρεις κάποια... αλλιώς να δείς για κάποια με aps-c αισθητήρα  όπως samsung nx300 κλπ αυτές για μια τουριστική εκδρομική φωτογραφία είναι ιδανικές  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε αυτη θα ειμαι καλλυμενος ? http://www.skroutz.gr/s/4373469/Nikon-Coolpix-L830.html?from=autocomplete&keyphrase=nikon+l830

Επισης ειδα και καποιες αλλες http://www.skroutz.gr/s/4373469/Nikon-Coolpix-L830.html?from=autocomplete&keyphrase=nikon+l830

http://www.skroutz.gr/s/4489936/Canon-EOS-1200D-Kit.html

http://www.skroutz.gr/s/274749/Panasonic-Lumix-DMC-G2K-Lens-Kit-14-42mm.html

http://www.skroutz.gr/s/4200751/Olympus-Pen-E-PM2-Body.html

Ειδα φιλε και την σειρα pen που ειπες αλλα τις πουλαν ως body με τους φακους τι παιζει ποσο ευκολα μπορω να βρω και σε τι τιμη παιζουν?? Απο μπατζετ δν εχω κατασταλαξει κανω ερευνα αγορας περισσοτερο αλλα το περισσοτερο που θα εδινα θα ηταν 300 με 350...Αν μπορω να καλυπτω ομως με 170 ευρω δεν θα λεγα οχι..Απλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειδα για εναν συλλογο φωτογραφιας στο απθ το πανεπιστημιο μ και θα θελα καποια στιγμη να πω οποτε να εχω και κατι αξιολογο ως πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της bridge που έστειλες στην αρχή της ξεχνάς δεν αξίζουν μία..... για μ4/3 σύστημα της olympus δηλαδή υπάρχουν πάρα πολλοι φακοί και θα σε καλύψουν σίγουρα και δεν είναι ακριβοί γενικά....

Επίσεις επιδεί έστειλες και μια dslr θα σου πρότεινα να μην πάρεις εισαγωγικό μοντέλο αλλα να προτιμήσεις κάποια Mirrorless αλλιώς να κοιτάξεις για ανώτερα μοντέλα dslr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πιστευεις οτι δεν αξιζουν μια?? Επισης γιατι να μην επαιρνα dslr και εισαγωγικο μοντελο? Και τελος ποιες εσυ προτεινεις με λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi bridge για να έχουν το τεράστιο ευρος ζουμ που έχουν , έχουν πολύ μικρό αισθητήρα με κακές επιδόσεις σε μεγάλα iso και γενικά κακή ποιότητα εικόνας επίσεις έχουν μεγάλο μέγεθος... οι εισαγωγικές dlsr εδικά νικον δχχχ και αντίστοιχα οι κάνον έχουν κακή ποιότητα κατασκευής μικρό και σκοτεινό viewfinder  μέτριο σύστημα εστίασης λίγα fps και λίγα κουμπιά στο σώμα δηλαδή δεν έχουν τα πλεονεκτήματα που έχουν οι dslr σε σχέση με της mirrorless..  τώρα πρέπει να δείς εσυ τη ακριβώς θέλεις να τραβάς για να σου προτείνει κάποιος συγκεκριμένη μηχανή.. πχ κάποια μηχανή μπορεί να έχει καλή εστίαση αλλα οχι τόσο καλη ποιότητα άλλη να έχει καλό βίντεο και πάει λέγοντας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που θα ηθελα σαν αρχη ειναι να κανει πολυ γρηγορο focus και να μην βγαινουν αν γινεται ποτε θολες φωτογραφιες..απο εκει και περα να εχει καλη αναλυση πλουσια χρωματα και βραδινες οσο το δυνατον καλυτερες ληψεις(το να μην παραμορφωνονται τα προσωπα και οι φυσιογνωμιες στην φωτογραφια το θεωρω ως δεδομενο)απο εκει και περα ενα αξιοπρεπες βιντεο και αυτονομια στην μπαταρια..)επισης απο μαρκα,παιζει ρολο περα απο τα χαρακτηριστικα στην γενικη ποιοτητα της φωτο??Πχ ελεγα να παρω μια  αμιγως φωτογραφικη μαρκα,αλλα βλεπω καλα στοιχεια σε panasonic lumix κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση μηχανής. Περίπου έχω τις ίδιες απαιτήσεις με εσένα (καλύτερη ποιότητα από μια compact), με τη μόνη διαφορά ότι θέλω να φωτογραφίζω και με zoom και ταχύτατα (παιδικοί αγώνες και εκδηλώσεις). Προτού μιλήσω, να αναφέρω ότι δεν έχω γνώσεις περί φωτογραφίας, είμαι απλά ένας μπαμπάς που θέλει να φωτογραφίζει τον γιό του και το βαλάντιο του είναι περιορισμένο.

 

Είμαι ανάμεσα σε bridge (αλλά όχι το μοντέλο που προτείνεις καθότι είναι αργό ενώ επιπρόσθετα δεν έχει την δυνατότητα manual ρυθμίσεων), mirrorless και dslr (βασικά έχω πελαγώσει).

 

Σίγουρα οι dslr και mirrorless έχουν σαφώς ανώτερη ποιότητα εικόνας και άμεση ταχύτητα, αλλά για να τις αποκτήσω με τους φακούς που επιτρέπουν ικανοποιητική τηλεφωτογράφηση, πρέπει να δαπανήσω το ποσό του στεγαστικού μου (κάτι απαγορευτικό) και για αυτό είμαι σκεπτικός και έχω υπόψη μου τις bridge (εις γνώση μου πέφτω σε ποιότητα εικόνας).

 

Έχω να επισημάνω τα παρακάτω :

 

α. Αν δεν πρόκειται να φωτογραφήσεις με zoom και τη θέλεις και για ταξίδια, πάρε μια απλή mirrorless.

 

Θα πρότεινα κάτι σε Samsung (από ότι είδα έχει σχετικά φθηνούς φακούς σε αντίθεση με την Olympus που οι φακοί της mirrorless είναι στα ύψη - τουλάχιστον από ότι διαπίστωσα εγώ). Επίσης πριν από λίγο καιρό έβρισκες την Nikon J3 στα 199 € σε Public και Plaisio (τελευταία κομμάτια). Σε αυτή την λύση αν θελήσεις zoom και μπορείς να διαθέσεις το χρήμα παίρνεις ένα extra φακό αργότερα ή παίρνεις ένα κιτ από την αρχή.

 

β. DSLR θα πρότεινα μόνο αν ασχοληθείς πιο σοβαρά με την φωτογραφία (αν και το σκόπευτρο είναι κάτι που θα το εκτιμήσεις πολύ είτε ασχοληθείς πολύ είτε λίγο) ή εαν δεν έχεις πρόβλημα να κουβαλάς την σχετικά ογκώδη μηχανή. Πιστεύω ότι και τα πιο φθηνά μοντέλα Nikon D3200 ή Canοn 1200d θα σε καλύψουν, απλά πρόσεχε να υπάρχει σταθεροποίηση εικόνας στον φακό του kit.

Και εδώ πάλι αν θελήσεις zoom και μπορείς να διαθέσεις το χρήμα παίρνεις ένα extra φακό αργότερα.

Eπίσης μεγάλο πλεονέκτημα στην DSLR είναι η μεγαλύτερη κυκλοφορία τους, γεγονός που συνεπάγεται φθηνότερα μεταχειρισμένα περιφερειακά (φακοί, φλας κλπ) σε σχέση με τα αντίστοιχα των mirrorless αν τα θελήσεις.

 

γ. Αν χρειάζεσαι μεγάλο ζουμ και το όλο budget σου είναι το αρχικό και μετά δεν πρόκειται να ξοδέψεις χρήματα (όχι από τσιγκουνιά αλλά από έλλειψη τους) ως ύστατη λύση είναι οι bridge, απλά πήγαινε σε κάτι καλύτερο από την L830. Εγώ για παράδειγμα έχω σταμπάρει την Olympus SP-100EE η οποία είναι ταχύτατη (τη δοκίμασα σε μαγαζί) και είναι στα 259 €. Έχει και manual ρυθμίσεις, έχει σκόπευτρο, έχει και red dot sight για φωτογραφίες μακριά με zoom.

 

Aπλά στις bridge να ξέρεις ότι κάνεις υποχωρήσεις στην ποιότητα αλλά εκτιμώ ότι για μια απλή φωτογραφία, που θα εκτυπωθεί σε χαρτί 10 x 15 θα είσαι ΟΚ.

 

Ανακεφαλαιώνοντας 2 είναι τα βασικά κριτήρια :

 

1) Το βαλάντιο που μπορείς να διαθέσεις άμεσα αλλά και μετέπειτα.

2) Και το τι θέλεις να φωτογραφήσεις.

 

Η επιλογή είναι δική σου.

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση μηχανής. Περίπου έχω τις ίδιες απαιτήσεις με εσένα (καλύτερη ποιότητα από μια compact), με τη μόνη διαφορά ότι θέλω να φωτογραφίζω και με zoom και ταχύτατα (παιδικοί αγώνες και εκδηλώσεις). Προτού μιλήσω, να αναφέρω ότι δεν έχω γνώσεις περί φωτογραφίας, είμαι απλά ένας μπαμπάς που θέλει να φωτογραφίζει τον γιό του και το βαλάντιο του είναι περιορισμένο.

 

Είμαι ανάμεσα σε bridge (αλλά όχι το μοντέλο που προτείνεις καθότι είναι αργό ενώ επιπρόσθετα δεν έχει την δυνατότητα manual ρυθμίσεων), mirrorless και dslr (βασικά έχω πελαγώσει).

 

Σίγουρα οι dslr και mirrorless έχουν σαφώς ανώτερη ποιότητα εικόνας και άμεση ταχύτητα, αλλά για να τις αποκτήσω με τους φακούς που επιτρέπουν ικανοποιητική τηλεφωτογράφηση, πρέπει να δαπανήσω το ποσό του στεγαστικού μου (κάτι απαγορευτικό) και για αυτό είμαι σκεπτικός και έχω υπόψη μου τις bridge (εις γνώση μου πέφτω σε ποιότητα εικόνας).

 

Έχω να επισημάνω τα παρακάτω :

 

α. Αν δεν πρόκειται να φωτογραφήσεις με zoom και τη θέλεις και για ταξίδια, πάρε μια απλή mirrorless.

 

Θα πρότεινα κάτι σε Samsung (από ότι είδα έχει σχετικά φθηνούς φακούς σε αντίθεση με την Olympus που οι φακοί της mirrorless είναι στα ύψη - τουλάχιστον από ότι διαπίστωσα εγώ). Επίσης πριν από λίγο καιρό έβρισκες την Nikon J3 στα 199 € σε Public και Plaisio (τελευταία κομμάτια). Σε αυτή την λύση αν θελήσεις zoom και μπορείς να διαθέσεις το χρήμα παίρνεις ένα extra φακό αργότερα ή παίρνεις ένα κιτ από την αρχή.

 

β. DSLR θα πρότεινα μόνο αν ασχοληθείς πιο σοβαρά με την φωτογραφία (αν και το σκόπευτρο είναι κάτι που θα το εκτιμήσεις πολύ είτε ασχοληθείς πολύ είτε λίγο) ή εαν δεν έχεις πρόβλημα να κουβαλάς την σχετικά ογκώδη μηχανή. Πιστεύω ότι και τα πιο φθηνά μοντέλα Nikon D3200 ή Canοn 1200d θα σε καλύψουν, απλά πρόσεχε να υπάρχει σταθεροποίηση εικόνας στον φακό του kit. 

Και εδώ πάλι αν θελήσεις zoom και μπορείς να διαθέσεις το χρήμα παίρνεις ένα extra φακό αργότερα.

Eπίσης μεγάλο  πλεονέκτημα στην DSLR είναι η μεγαλύτερη κυκλοφορία τους, γεγονός που συνεπάγεται φθηνότερα μεταχειρισμένα περιφερειακά (φακοί, φλας κλπ) σε σχέση με τα αντίστοιχα των mirrorless αν τα θελήσεις.

 

γ. Αν χρειάζεσαι μεγάλο ζουμ και το όλο budget σου είναι το αρχικό και μετά δεν πρόκειται να ξοδέψεις χρήματα (όχι από τσιγκουνιά αλλά από έλλειψη τους) ως ύστατη λύση είναι οι bridge, απλά πήγαινε σε κάτι καλύτερο από την L830. Εγώ για παράδειγμα έχω σταμπάρει την Olympus EE-100 η οποία είναι ταχύτατη (τη δοκίμασα σε μαγαζί) και είναι στα 259 €. Έχει και manual ρυθμίσεις, έχει σκόπευτρο, έχει και red dot sight για φωτογραφίες μακριά με zoom.

 

Aπλά στις bridge να ξέρεις ότι κάνεις υποχωρήσεις στην ποιότητα αλλά εκτιμώ ότι για μια απλή φωτογραφία, που θα εκτυπωθεί σε χαρτί 10 x 15 θα είσαι ΟΚ.

 

Ανακεφαλαιώνοντας 2 είναι τα βασικά κριτήρια :

 

1) Το βαλάντιο που μπορείς να διαθέσεις άμεσα αλλά και μετέπειτα.

2) Και το τι θέλεις να φωτογραφήσεις.

 

Η επιλογή είναι δική σου.

Καταρχας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! Τωρα οσων αφορα dslr και mirror..Aν επαιρνα ενα μοντελο dslr της κανον ή νικον και μετα την αναβαθμιζα αν ηθελα με προσθηκη φακου τι διαφορα θα ειχα αν το εκανα αντιστοιχα με καποια mirror..Επισης παιδια ποια χαρακτηριστικα της φωτογραφικης να κοιταξω που να δηλωνουν οτι ειναι γρηγορη και δν βγαζει θολες..?? Μπορειτε απο εδω και κατω να παραθετετε λινκς με προτασεις απο διαφορες μηχανες και μαρκες...Θα τις κρατησω και καποια στιγμη οταν θα εχω το μπατζετ θα περασω απο ενα καταστημα για να διαλεξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι έχω καταλάβει (διορθώστε με αν κάνω λάθος), DSLR με mirror έχουν παρόμοιες επιδόσεις (για ίδιου οικονομικού επιπέδου μηχανές και για απλό χρήστη), απλά μετά είναι θέμα ποιότητας του μοντέλου του φακού. Πάντως οι DSLR όπως σου προανέφερα έχουν πολύ μεγαλύτερη "κυκλοφορία" με αποτέλεσμα να μπορείς να βρείς μεταχειρισμένα ή συμβατά εξτρά σε καλές τιμές. Αν δεν έχεις πρόβλημα όγκου προτίμησέ το. Το σκόπευτρο θα το εκτιμήσεις ιδιαίτερα..

 

Για τη γρήγορη φωτογράφηση εγώ το κατάλαβα από το κατάστημα. Πήγα στο Πλαίσιο το οποίο εδώ στη Λάρισα, είναι το μόνο μαγαζί που έχει μηχανές φορτισμένες για δοκιμή. Βασικά DSLR και mirrorless δεν έχουν θέμα ταχύτητας για απλή χρήση (ίσως κάποιος πιο έμπειρος να σου πει περισσότερα), η απόκριση είναι άμεση. Στις bridge όμως τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Εγώ δοκίμασα όλες (δυστυχώς δεν είχε διαθέσιμες fuji και panasonic) και διαπίστωσα ότι η Olympus SP-100EE είναι η γρηγορότερη.

 

Τα μοντέλα που χαλβαδιάζω εγώ πάντως είναι :

 

α. DSLR :

 

Canon EOS1200D + 18-55 IS Kit ή ΝΙΚΟΝ D3200 KIT 18-55 VR II (και οι 2 γύρω στα 389 €)

 

β. Mirorrless :

1. Aν και εμένα το zoom της δεν με καλύπτει μια επιλογή είναι το ακόλουθο kit με 2 φακούς - ξεμπέρδεψες και δεν θέλεις αναβαθμίσεις : Olympus Dig. Camera EPL-5 kit με 2 φακούς (14-42 & 40-150) στα 399 €.

 

2. Samsung NX300 από 349 € ή SAMSUNG NX1000 (ξεχασμένο μοντέλο) αλλά εγω το εντόπισα στα 259 € στα media markt.

 

3. Nikon 1 J3 στα 199 € (ξεχασμένο σε κανά Public)

 

γ. Βridge :

 

Olympus SP-100EE στα 259 €. Κάτι πιο ακριβό κατ' εμε δεν αξίζει σε bridge.

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρηκα http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-J3-10-30mm-Black-137832.htmειναι καλη μηχανη?? Θα με καλυψει??/Ειναι σε προσφορα στοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μια χαρά μηχανή είναι αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις με φοβερή εστίαση καλές επιδώσεις στο βίντεο και αρκετά καλή τιμή ( αυτη του πλαισίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με canon eos στα 350 που ειδα εχει χαοτικες διαφορες?? Επισης αργοτερα εχω την δυνατοτηταν να αλλαξω φακο ?Και αν το κανω σε τι θα κερδισω ??Εννοω σε mpx δν νομιζω κτλ>..Τα 14 φτανουν για καδρα πχ?


Επισης αν περιμενα πχ μεχρι το Πασχα υπηρχε περιπτωση να βρω κατι σε χαμηλοτερη τιμη..πχ την κανον στα 300?? Ή οι τιμες δν κινουνται ετσι και να παρω αυτη τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...