Προς το περιεχόμενο

Αναγόμωση μελανιών Μόνος (Σπίτι)


blackgeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Είμαι μαθητής και έχω έναν απλό εκτυπώτη HP deskjet 1050 που πέρνει μελάνια 301 (της ίδιας εταιρίας) επειδή εκτυπώνω πολλά φυλλάδια και σελίδες και μου ερχόταν ακριβή η αναγόμωση σε κάποιο κατάστημα (7 ευρώ για το ένα και 7 ευρώ για το άλλο) αποφάσισα να αγοράσω μελάνια (μπουκάλια των 100 ml ) απο το e-bay. Όταν επιχείρησα να γεμίσω το μαύρο μελάνι. Αυτό δεν παραμένει όπως δείχνουν όλα τα βίντεο στο διαδίκτυο αλλά στάζει με αποτέλεσμα να φεύγει το μελάνι που του έβαλα απο κάτω.... (Δεν βάζω υπερβολική ποσότητα βάζω γύρω στα 2ml ) Μπορείτε να βοηθήσετε ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας απαντήσει κάποιος... εγω έχω hp Deskjet ink advantage 4615, εξίσου και εγω έχω αγορασει μελάνια απο e bay, αλλα αν τα βάλω δεν μου τα αναγνωρίζει, συν ότι μετά από τεστ τεστ τεστ που πατούσα κάποια στιγμή τα δέχτηκε, αλλα τελείωσαν πολύ γρήγορα. Τι φταίει; στο δευτερο όντως μπορει να τελειωσε με το τεστ, αλλα τόσο γρήγορα; δεν ήταν φυσιολογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

Είμαι μαθητής και έχω έναν απλό εκτυπώτη HP deskjet 1050 που πέρνει μελάνια 301 (της ίδιας εταιρίας) επειδή εκτυπώνω πολλά φυλλάδια και σελίδες και μου ερχόταν ακριβή η αναγόμωση σε κάποιο κατάστημα (7 ευρώ για το ένα και 7 ευρώ για το άλλο) αποφάσισα να αγοράσω μελάνια (μπουκάλια των 100 ml ) απο το e-bay. Όταν επιχείρησα να γεμίσω το μαύρο μελάνι. Αυτό δεν παραμένει όπως δείχνουν όλα τα βίντεο στο διαδίκτυο αλλά στάζει με αποτέλεσμα να φεύγει το μελάνι που του έβαλα απο κάτω.... (Δεν βάζω υπερβολική ποσότητα βάζω γύρω στα 2ml ) Μπορείτε να βοηθήσετε ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

 

Καλησπέρα, 

Είμαι μαθητής και έχω έναν απλό εκτυπώτη HP deskjet 1050 που πέρνει μελάνια 301 (της ίδιας εταιρίας) επειδή εκτυπώνω πολλά φυλλάδια και σελίδες και μου ερχόταν ακριβή η αναγόμωση σε κάποιο κατάστημα (7 ευρώ για το ένα και 7 ευρώ για το άλλο) αποφάσισα να αγοράσω μελάνια (μπουκάλια των 100 ml ) απο το e-bay. Όταν επιχείρησα να γεμίσω το μαύρο μελάνι. Αυτό δεν παραμένει όπως δείχνουν όλα τα βίντεο στο διαδίκτυο αλλά στάζει με αποτέλεσμα να φεύγει το μελάνι που του έβαλα απο κάτω.... (Δεν βάζω υπερβολική ποσότητα βάζω γύρω στα 2ml ) Μπορείτε να βοηθήσετε ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

για να μην στα εξηγώ ένα ένα διάβασε λίγο αυτό και δοκίμασε να κανείς ακριβώς ότι γράφει.

 

Το πρόβλημα αυτό δεν είναι σοβαρό εκτός του ότι μπορεί να λερώσει εσάς ή κάποια πράγματα που έχετε στο χώρο γεμίσματος δεν υπάρχει άλλος κίνδυνος. Το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται εάν κατά το γέμισμα βάλετε μεγαλύτερη ποσότητα από το κανονικό ή αν βάλετε μεν την κανονική ποσότητα αλλά η κεφαλή περιείχε μέσα υπολείμματα παλιάς μελάνης με αποτέλεσμα να υπερχειλίσει και διορθώνεται αν τραβήξετε πίσω με την σύριγγα από την οπή γεμίσματος 1-2 ml μελάνης ώστε να φύγει το πλεονάζον μελάνι από την κεφαλή και να σταματήσει να στάζει.

Υπάρχει ακόμη περίπτωση να εμφανιστεί εάν η κεφαλή έχει κανονική ποσότητα μελάνης στο εσωτερικό της αλλά εσείς δεν έχετε κλείσει αεροστεγώς με το αυτοκόλλητο την οπή γεμίσματος με αποτέλεσμα να εισχωρεί αέρας στο εσωτερικό της κεφαλής και να στάζει, στην περίπτωση αυτή αφαιρέστε το αυτοκόλλητο που βάλατε στην οπή γεμίσματος και σκουπίστε καλά την οπή γεμίσματος ώστε να είναι στεγνή και να μην έχει υπολείμματα μελάνης και τοποθετήστε νέο αυτοκόλλητο ή σελοτέιπ πιέζοντάς το καλά πάνω στην οπή γεμίσματος ώστε να σφραγίσει αεροστεγώς και να μην εισχωρεί αέρας στην κεφαλή.

Ορισμένες κεφαλές είναι από μαλακό πλαστικό και υπάρχει περίπτωση αν η κεφαλή είναι πολύ γεμάτη και την κρατάτε σφιχτά από τα πλάγια να πιέζεται το εσωτερικό σπογγώδες υλικό με αποτέλεσμα να στάζει μελάνη από την οπή ροής μελάνης, για τον λόγο αυτό ποτέ μην σφίγγετε τις γεμάτες κεφαλές στα πλάγια.

Οι καινούργιες κεφαλές (δοχεία μελάνης) έχουν ειδικές βαλβίδες στο εσωτερικό τους και σφραγίζουν την οπή ροής μελάνης εσωτερικά οπότε όσο και αν υπερχειλίσετε το δοχείο μελάνης από την οπή ροής να μην στάξει ούτε μία σταγόνα. Αυτό θα πρέπει να το προσέξετε διότι μπορεί κάποια στιγμή να υπερχειλίσετε το δοχείο μελάνης χωρίς να το καταλάβετε αφού δεν θα στάζει και όταν το τοποθετήσετε για λειτουργία να έχετε πρόβλημα στις εκτυπώσεις. Καλό είναι όταν τελειώσετε το γέμισμα τέτοιων δοχείων να τα γυρνάτε ανάποδα με ανοιχτές τις οπές γεμίσματος οπότε εάν υπάρχει υπερχείλιση να φύγει το πλεονάζον μελάνι από τον θάλαμο που έχει υπερχειλίσει.

Ας απαντήσει κάποιος... εγω έχω hp Deskjet ink advantage 4615, εξίσου και εγω έχω αγορασει μελάνια απο e bay, αλλα αν τα βάλω δεν μου τα αναγνωρίζει, συν ότι μετά από τεστ τεστ τεστ που πατούσα κάποια στιγμή τα δέχτηκε, αλλα τελείωσαν πολύ γρήγορα. Τι φταίει; στο δευτερο όντως μπορει να τελειωσε με το τεστ, αλλα τόσο γρήγορα; δεν ήταν φυσιολογικο.

πιστευω θα βρεις απάντηση εδώ : http://www.insomnia.gr/topic/519102-hp-photosmart-3-in-1-%CE%BC%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B9/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...