Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου πολυμηχανήματος ~200ε


vasilisga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που λες με το menu και το count εισαι 100% σίγουρος οτι ισχύει??

 

Να σου πω δεν έχω ιδέα πόσες σελίδες έχω εκτυπώσει

Τον έχω 2 χρονια και έτσι χονδρικά που το σκέφτομαι να είναι καμια 20.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λίγες σελίδες οι 20.000 για αλλαγή αυτών των ανταλλακτικών. Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι αρκετά περισσότερα τα αντίτυπα;

Αν είναι όντως τόσα πιθανολογώ (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι οι εκτυπώσεις σου είναι λίγες σελίδες την φορά. Δηλαδή εκτύπωση 1-2 σελίδων, μετά κρύωμα του εκτυπωτή, και ότι δεν βγάζεις συνεχόμενες εκατοντάδες σελίδων. Έτσι με την συνεχή θέρμανση-αποθέρμανση του φούρνου για λίγα αντίτυπα κάθε φορά, στον φθείρει πιο γρήγορα. Φαντάσου το σαν να δουλεύεις συνέχεια πρώτη δευτέρα στο αυτοκίνητο μέσα στην πόλη και να τρως τον συμπλέκτη σου πιο γρήγορα, από ότι αν έκανες τα ίδια χλμ σε ανοικτό δρόμο.

 

Και εδώ αναρωτιέμαι.

Μήπως με ένα καλό inkjet μηχάνημα θα έκανες καλύτερα την δουλειά σου; Είναι ιδανικά τα inkjet επιδόσεων για τέτοιες ακριβώς περιπτώσεις.Δηλαδή καθημερινές εκτυπώσεις (άρα να μην βουλώνουν), αλλά μικρός ημερήσιος όγκος αντιτύπων διασκορπισμένος σε όλη την διάρκεια της μέρας και του μήνα (αφού λες ότι εκτυπώνεις κάπου στα 150 φύλλα τον μήνα, μιλάμε για 20 εκτυπώσεις την μέρα πάνω κάτω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λίγες σελίδες οι 20.000 για αλλαγή αυτών των ανταλλακτικών. Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι αρκετά περισσότερα τα αντίτυπα;

Αν είναι όντως τόσα πιθανολογώ (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι οι εκτυπώσεις σου είναι λίγες σελίδες την φορά. Δηλαδή εκτύπωση 1-2 σελίδων, μετά κρύωμα του εκτυπωτή, και ότι δεν βγάζεις συνεχόμενες εκατοντάδες σελίδων. Έτσι με την συνεχή θέρμανση-αποθέρμανση του φούρνου για λίγα αντίτυπα κάθε φορά, στον φθείρει πιο γρήγορα. Φαντάσου το σαν να δουλεύεις συνέχεια πρώτη δευτέρα στο αυτοκίνητο μέσα στην πόλη και να τρως τον συμπλέκτη σου πιο γρήγορα, από ότι αν έκανες τα ίδια χλμ σε ανοικτό δρόμο.

 

Ο φουρνος δεν εχει αισθητηρα φθορας και οταν καταστραφει να εμφανιζει μηνυμα .

Μηνυμα καταστροφης φουρνου μπορει να πεταξει ο εκτυπωτης fuser error,πραγμα το οποιο δεν υποδηλωνει οτι ο φουρνος εφτασε στο τελος,απλα οτι εγινε καποια ζημια στον φουρνο.

Η εντολη ερχεται απο το formatter board που κραταει τα δεδομενα και συμφωνα με το page count πεταει μηνυμα οτι ο φουρνος ξεπερασε τις προβλεπομενες σελιδες.

Αυτο που λες με το menu και το count εισαι 100% σίγουρος οτι ισχύει??

 

Να σου πω δεν έχω ιδέα πόσες σελίδες έχω εκτυπώσει

Τον έχω 2 χρονια και έτσι χονδρικά που το σκέφτομαι να είναι καμια 20.000

Σιγουρος να ειμαι σε τι?Αφου δεν εχεις τωρα καταφερει να μπεις στο service menu γιατι να καταφερεις να μπεις μετα την αλλαγη του transfer belt?

Στο service menu θα πρεπει να σου επιτρεπει να μπεις οποιαδηποτε ωρα και στιγμη,ειτε εχεις αλλαξει ανταλλακτικο ειτε οχι.

Εαν μηδενιζει αυτοματα κατα την τοποθετηση,αυτο θελει ψαξιμο,service manual και ανασκαφη στο ιντερνετ.

Καποιοι hp το κανουν αυτοματα,καποιοι αλλοι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και αυτο.

You will need to enter Technician Mode on the printer.

You press Menu, # XXXXX 1934 , then menu.

In technician mode you will find a consumables counter , transfer belt will be there, you can reset it. Wait 30 seconds and turn off and on.

 

αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά και τα λεγόμενα του Roger, από το μενού μπήκα και είδα αυτό για τον χρόνο ζωής των αναλλώσιμων

είδα ότι τον εκτυπωτή τον έχω 22 μήνες, ότι έχω εκτυπώσει 18435 σελίδες και ότι ο ιμάντας μεταφοράς και ο φούρνος έχουν ζωή μέχρι τις 20000 σελίδες, ήτοι είναι στο 8% ακόμα

επίσης από ότι φαίνεται εκτυπώνω περίπου 830 σελίδες το μήνα

 

δυστυχώς δεν μπαίνει με τίποτα στο tech mode, δοκίμασα και τους συνδιασμούς του dobro, βρήκα και το service manual στο ιντερνετ όπου λέει τον συνδιασμό και πάλι δεν μπαίνει με τίποτα... δεν ξέρω τι διάολο φταίει

 

βέβαια το imaging unit που είχα αλλάξει το καλοκαίρι (το οποίο το πλήρωσα 150 ευρώ παρακαλώ :lol: ) μου έχει μηδενίσει μόνο του το counter

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φουρνος δεν εχει αισθητηρα φθορας και οταν καταστραφει να εμφανιζει μηνυμα .

Μηνυμα καταστροφης φουρνου μπορει να πεταξει ο εκτυπωτης fuser error,πραγμα το οποιο δεν υποδηλωνει οτι ο φουρνος εφτασε στο τελος,απλα οτι εγινε καποια ζημια στον φουρνο.

Η εντολη ερχεται απο το formatter board που κραταει τα δεδομενα και συμφωνα με το page count πεταει μηνυμα οτι ο φουρνος ξεπερασε τις προβλεπομενες σελιδες.

στου καινουριους samsung εχει π.χ. στον sl-m2675f εχει στις 100,000 σελιδες

Επεξ/σία από beknick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα αναλώσιμα του αντέχουν μέχρι τις 100.000 σελίδες?? (πέραν φυσικά τα τονερ)

είσαι σίγουρος?

 

άμα είναι έτσι με 130ε που κάνει ο εκτυπωτής θα βγάλω 10 χρόνια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...