Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Raspberry Pi 2 με τετραπύρηνο επεξεργαστή, 1GB RAM, δωρεάν Windows 10 και τιμή $35


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα κι εγώ και το περιμένω την Παρασκευή. Μου ήρθε λίγο (έως πολύ!) ακριβά αφού πήρα το starter kit από το επίσημο site, όπου μόνο τα μεταφορικά ανέχονται γύρω στα 35-40 ευρώ (!). Επειδή όμως πήραμε συνεταιρικά περισσότερα από ένα κομμάτια, κάπως μοιράστηκε το κόστος και δεν με πειράζει τόσο πολύ.

 

Σε κάθε περίπτωση όσο και να διαφημίζουν τα $35, το κόστος δύσκολα να κατέβει τα 100-110 ευρώ αν συνυπολογίσουμε κουτιά, τροφοδοτικά, πληκτρολόγια, ποντίκια, κάρτες μνήμης, wifi dongle, μεταφορικά κλπ. Ενδεχομένως κάποια από αυτά τα περιφερειακά να μας περισσεύουν από άλλα builds, αλλά δεν εξετάζω αυτή την υπόθεση.

 

Hint: μην πιστεύετε το "UPS 1 business day" του επίσημου site, μια βδομάδα κάνουν!

 

Προορίζεται κυρίως για περιορισμένη χρήση media player με openelec και θα κουμπώσει πάνω σε home theater. Το αν θα αντικαταστήσει τον DLNA client της TV που σε γενικές γραμμές παίζει μια χαρά (σχεδόν) τα πάντα, είναι κάτι που θα φανεί. Επειδή όμως έχει κι άλλες δυνατότητες, πιστεύω πως κουτσά-στραβά θα τα βγάλει τα λεφτά του. Θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν με το καλό το λάβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω ότι έχει arm επεξεργαστή, το πιθανότερο είναι να μην τρέχουν οι κλασσικές εφαρμογές για Windows. Δώρο άδωρο λοιπόν.

 

 

Μάζεψε τις dragonball και ευχήσου....ε ρε κάτι παλικάρια..

 

Ontopic:

 

Από υπολογιστής για παιδιά σε αναπτυσσόμενες χώρες,κατέληξε σε htpc με win.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι και σε custom 3d printer θα ήθελα να το δοκιμάσω αν είχα τα €...

πάντως από τη μέρα που το πήρα, αν και το έχω για media χρήση, έχω σκιστεί να διαβάζω tutorials τι μπορείς να κάνει με αυτό το μαραφέτι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα Μιλάνο είναι το ρημάδι, ούτε με ποδήλατο να το έφερναν. Μόλις διάβασα για τις δυνατότητες του μηχανήματος για game streaming από PC και καταριέμαι την ώρα που δεν πήρα κάρτα nvidia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...