Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Raspberry Pi 2 με τετραπύρηνο επεξεργαστή, 1GB RAM, δωρεάν Windows 10 και τιμή $35


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Προφανως δεν αντιλαμβανεσαι οτι ενα screenshot με τα resources του συστηματος δεν δειχνει το παραμικρο. Αυτο βεβαια ειναι και το καλο της υποθεσης μιας και ο ατομ θα καλυψει τις -οποιες- αναγκες σου και το rpi και καποια παρομοια συσκευη.

Προσωπικα windows χρησιμοποιω και υποστηριζω για το desktop μου και δεν το αλλαζω. Το OSX το βρισκω ψιλοαναπηρο λειτουργικο, αλλα για htpc και παρεμφερεις χρησεις ειναι ταμαμ!

Κατ'αρχας δε χρειαζοταν καν το screenshot μου,μπορεις να μπεις ομορφα και ωραια στο youtube και να δεις απο ενα καρο reviews και τεστ τι ψαρια πιανουν τα windows σε μηχανηματα με low χαρακτηρηστικα,οπως το tablet μου.

Και αν δεν συμφωνεις ουτε με αυτα που σου ΔΕΙΧΝΟΥΝ στα VIDEO, ακύρωσε τους και αυτους,για να νιωσεις ωραια, οτι εσυ ξερει καλυτερα απο ολους μας!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρα σήμερα και ρώτησα αν έχει καμια ιδέα πότε θα παραλάβω.

 

Μου είπε πως παρέλαβαν σήμερα και έστειλαν την πρώτη παρτίδα.

 

Απ' ότι παρατήρησα όταν ήταν να παραγγείλω (04/02 μεσημέρι), μια μέρα πριν έδειχνε 4 διαθέσιμα κομμάτια, και όταν παρήγγειλα εγώ έλεγε 15 διαθέσιμα κομμάτια.

 

Στο τηλέφωνο το παιδί μου είπε πως παραλαμβάνουν σε "δόσεις", και τηρείται σειρά προτεραιότητας. Εγώ, μου είπε πιθανότατα θα είμαι στη δεύτερη σειρά παραγγελειών, προς το τέλος της βδομάδας.

 

Εγώ πάντως αύριο θα πάρω και από Nettop ένα τηλεφωνάκι να δω αν παίζει άμεση αποστολή. Στο FB τους λένε παραλαβή στις 10/02 (αύριο). Αν πάρω και μου πει το ΟΚ, ακυρώνω απευθείας από RobotStore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραίος. Το παράγγειλα. Το απόγευμα πάω να το τσιμπήσω  :)

Περιμένουμε εντυπώσεις οι υπόλοιποι!!! :) (στείλε pm να σου δώσω ένα ωραίο image αν θέλεις)

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, και χωρίς απαραίτητα να σημαίνει κάτι αυτό που θα πω... Έχω πάει σε 3 μαγαζιά (όχι μόνο στην Αθήνα) που πουλάνε raspberry και διάφορα άλλα παρεμφερή, αυτό ήταν το πιο προσεγμένο.

 

Γενικά έχει πάρα πολλά πράγματα που είναι ενδιαφέροντα (για προτζεκτάκια με raspberry κτλ) ~ Είναι distributor της adafruit

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Το παράγγειλα. Το απόγευμα πάω να το τσιμπήσω :)

Άντε με το καλό να το παραλάβεις :-D . Και γω λογικά την Πέμπτη θα το εχω στα χέρια μου μετά απο επικοινωνία που ειχα σήμερα με το robotstore.Αντε να δούμε γιατι με το παλιό raspberry δεν πήγαινε άλλο με τόσα που του είχα φορτώσει (XBMC, transmission, media streaming, flexget, live tv και ένα σορό scriptακια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρααααααααααα!!! Εντάξει, δεν πρόκειται να κοιμηθώ απόψε.

 

Ερώτηση: όλ' αυτά που λες τα έτρεχες σε Raspbian ή ArchLinux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρααααααααααα!!! Εντάξει, δεν πρόκειται να κοιμηθώ απόψε.

 

Ερώτηση: όλ' αυτά που λες τα έτρεχες σε Raspbian ή ArchLinux?

Αφού παίξεις για τα καλά μαζί του κάνε και ένα mini review αν μπορέσεις :D Ή όποιος άλλος το παραλάβει ας γράψει εντυπώσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο θα έχω το δικό μου απο το robotstore.gr

 

 

τα στείλανε σήμερα!!!!

 

:-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

 

[link=

][/link]

 

 

">https://www.facebook.com/RobotStore.cc/photos/a.482940075138802.1073741828.179461462153333/605184189581056/?type=1&theater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, να ρωτήσω κάτι, είμαι ανάμεσα σε Android box και σε αυτό, έχω θέλησή για διάβασμα για να μάθω την λειτουργία του αλλά είναι εύκολο να το λειτουργήσω; γίνεται να στριμαρω μέσω sopcast,acestream, και να το έχω ως κατεβαστηρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα.

 

Μετά από ελάχιστη ενασχόληση λόγω δουλειάς (πάνω που παρέλαβα, έπεσε ΚΑΘΕ πιθανή ευθύνη που θα μπορούσα να αναλάβω, με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω όχι με το RPi να παίξω... αλλά να πάω τουαλέτα. Anyway) πρώτες εντυπώσεις έχουν ως εξής:

 

1. ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΕΙ που με 50 ευρώ έχεις πλήρη υπολογιστή για απλό browsing;

2. Πανεύκολη αρχική ρύθμιση μέσω της distro NOOBS (ουπς. κάνει εύκολο typo με το BOOBS αυτό.)

3. Είμαι με μια Class 6 16gb Samsung microSD, και δεν αισθάνομαι πως χρειάζεται Class 10. Η εγκατάσταση του filesystem του Raspbian μέσω NOOBS πήρε 10 λεπτά (2μιση gigabytes) και σε RasPlex λιγότερο από 4-5 λεπτά.

4. Το Microsoft Deskset 800 μου (σετ πληκτρολόγιο κ ποντίκι) έχει θέμα με το ποντίκι. Κουνάς ποντίκι-σέρνεται 1 δευτερόλεπτο αργότερα. Με ένα δεύτερο ποντίκι που δοκίμασα όλα ΟΚ.

5. Πήρε Wifi με ένα Intellinet dongle φτηνιάρικο, αλλά ακόμη πιο εντυπωσιακό ήταν πως πήρε και με ένα USRobotics Wifi g του 2006. Σε RasPLEX ωστόσο, το USR δεν δούλεψε, οπότε πήγα μόνιμα πλέον στο Intellinet. 

6. Σε RasPLEX παίζει τώρα ένα τέταρτο μια ταινία σε 1080p με υπότιτλους χωρίς σπασίματα για buffering.

7. Δεν χρειάστηκε precaching, είναι ταχύτατο στην απεικόνιση των μενού και του περιεχομένου (ειδικά δεδομένου πως τα στοιχεία/covers/κτλ ανακτώνται server-side, δεν περίμενα τπτ λιγότερο).

8. ΣΕ RASPLEX ΠΑΙΖΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΤΟΝΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ <3 (αλλά άμα λάχει βάζεις και το Wifi password με το πληκτρολόγιο, δεν κάνει διακρίσεις :P )

 

Αργότερα θα επιχειρήσω να πάω σε πιο desktop καταστάσεις με ArchLinux. Έχω να ασχοληθώ με Linux εδώ και καιρό, οπότε θα μου πάρει λίγο να επανέλθω.

 

Γενικά: είμαι κατενθουσιασμένος από την πανεύκολη εγκατάσταση και του NOOBS και του RasPlex που είναι θέμα 'κουμπώνεις microsd-φορμάρεις-γράφεις αρχεία-bootάρεις-τελείωσες', από την μικρή τιμή για την λειτουργικότητα που προσφέρει, και από την υποστήριξη από την κοινότητα.

 

Υ/Γ. Αυτό το τελευταίο το αναφέρω επειδή π.χ. εμένα μου κολλησε η εγκατάσταση στο 75% δυο φορές. Με λίγο googling, είδα πως δεν πρέπει να ρυθμίσεις από την TV το HDMI input σου να είναι PC (θεώρησα πως διορθώνει το overscan=μαύρο πλαίσιο περιμετρικά της οθόνης). Μόλις το γύρισα σε 'None/Undefined' όλα δούλεψαν ρολόι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρελαβα και εγω σημερα και του φορτωσα αμεσως την raspbian διανομη ,πληκτρολογιο ποντικι ,wifi usb τα αναγνωρισε κατευθειαν απο το 1 gb ram τα 768 mb αν θυμαμαι καλα ειναι διαθεσιμα .Στο μισαωρο που το δουλεψα πρωτα συμπερασματα οτι ειναι αρκετα γρηγορο σε ελαφρυ web browsing με λιγα γραφικα σε ποιο βαριες σελιδες βεβαια υπηρχε θεμα ειδικα με 2-3 tab ανοιχτα, το ιδιο ισχυει και σε καποια pdf που ανοιξα ειδικα σε αυτα που ειχαν πολλες εικονες ζοριζοτανε κυριως λογω επεξεργαστη και gpu οχι απο θεμα μνημης.Συγκριτικα με το προηγουμενο raspberry pi ειναι σαφως πιο γρηγορο αν και προσωπικα και με αυτα που ειχα διαβασει το περιμενα καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...