Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Raspberry Pi 2 με τετραπύρηνο επεξεργαστή, 1GB RAM, δωρεάν Windows 10 και τιμή $35


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ARM όμως επεξεργαστή μάλλον να γίνει και hackintosh δεν παιζει?

 

Βρήκα αυτό το link Link.png Site: http://uk.rs-online.com/web/p/processor-microcontroller-development-kits/832-6274/

 

είναι σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την διαδικασία που παρουσιάζεις, όπου δλδ θα μπορείς να δουλεύεις κάτι στο PC και με ένα πάτημα να πάρεις το Tablet και να το δουλέψεις από εκέι που το άφησες (και το αντίστροφο) δεν είναι της Microsoft, αυτό είναι το Hands Off και το Continnuity της Apple... 

Η MS είπε πως μια εφαρμογή που είχαμε στο κινητό/τάμπλετ μας, τώρα θα είναι και τον υπολογιστή μας, και αν αποθηκεύσουμε το έγγραφο που είχαμε στην εφαρμογή στο OneDrive θα μπορούμε πολύ έυκολα να το ανοίξουμε μέσο του OneDrive από κάποια άλλη συσκευή...

Εδώ κάνεις ένα λάθος. Η Microsoft δε μιλάει μόνο για universal apps και για συγχρονισμό μέσω του Onedrive.

 

Η Microsft έχει κάνει από τα Windows 8 ήδη στην πράξη με το Microsoft account περισσότερα από αυτό που η Apple υπόσχεται με το Apple ID και τα continuity-handoff στα Yosemite-iOS.

Και με τα Windows 10 η Microsoft πάει παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνεις ένα λάθος. Η Microsoft δε μιλάει μόνο για universal apps και για συγχρονισμό μέσω του Onedrive.

 

Η Microsft έχει κάνει από τα Windows 8 ήδη στην πράξη με το Microsoft account περισσότερα από αυτό που η Apple υπόσχεται με το Apple ID και τα continuity-handoff στα Yosemite-iOS.

Και με τα Windows 10 η Microsoft πάει παραπέρα.

 

Φίλε μου Windows Phone (730) έχω και Windows 8.1 στο PC (Dell XPS)... To OneDrive προσφέρει εννοποίηση αλλά καμία σχέση με το HandOff-Cuntinuity της Apple, ούτε τις κλήσεις μου αποδέχομαι απο το κινητό, ούτε μπορώ να εκμεταλευτώ το 4G του κινητού μου χωρίς καν να παω στο κινητό μου, ούτε να συνεχίσω από εκεί που άφησα την δουλειά μου με ένα click στην lock screen του κιντού ή στην μπάρα του υπολογιστή, ούτε να κάνω livestrem παραθυρικά το κινητό μου στο PC, ούτε να εννώσω μηνύματα-email-επαφές σε μια εφαρμογή στο PC εκμεταλλευόμενος το κινητό μου.

 

Καλές χρυσές οι κινήσεις της, προχωράνε τα Win10 πραγματικά πολύ μπροστά από όσο περιμέναμε, αλλα δεν μίλησε για κάτι τέτοιο, μπορείς να ξαναδείς το video για τα Win10 (είμαι και στο Insiders Program εδώ και 6 μήνες), φέρει πολλά πράγματα ναι, φέρνει περισσότερο οπτική συνεργασία, όλα της τα πράγματα θα τρέχουν ένα Continuum UI που θα προσφέρει την οπτική "αυταπάτη" ότι όλα είναι ίδια, ότι δεν έφυγε ποτέ από την μια συεκευή για πάει στη άλλη, όπως είπε και ο Sandella, θέλουν να ομαλίνουν την μετάβαση από το ένα λειτουργικό στο άλλο, από την μια συσκευή στη άλλη, η μόνη τους συνερασία όμως πέρα από το GameStreaming και UniversalApps του Store είναι ένας κοινός Cloud αποθηκευτικός χώρος που είναι embedded στα options των εφαρμογών "Clap clap clap"...

 

Και ναι έχει διαφορά το κινητό μου να γνωρίζει οτι στον χώρο είναι ο υπολογιστής μου με το που μπαινω στο σπίτι, και το αντίστροφο, και να γνωρίζει ποια εφαρμογή τρέχω αυτήν στιγμή, και που είμαι σε αυτήν, για να μπορώ να την ανοίξω με ένα clic και να συνεχίσω από εκεί που έμεινα...από το σενάριο όπου γράφω ένα mail και πρέπει να το αποθηκευσω στα πρόχειρα και να πάω στο pc μου, να μπω στον browser να παω στο mail, να παω στα πρόχειρα και να συνεχίσω, ή να γράφω ένα κείμενο και να πρέπει να το αποθηκευσω στο onedrive, για να παω στον υπολογιστή να ανοίξω τα office και επειδή τα office έχουν integrated το onedrive να το ανοίξω από εκεί...το κάνω τόσο καιρό τώρα με το LibreOffice και το ownCloud και το Android "μου"...

 

Όχι δεν θα της δώσω εύσημα για κάτι που γίνεται ήδη και σε κάποιες περιπτώσεις πολύ καλύτερα, σου είπα που την αναγωρίζω παραπάνω +++την κορτάνα που εκείνη δίνει ρέστα η MS, πόσο μάλλον με την ενσωμάτωση της σε όλες τις συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Windows Phone (730) έχω και Windows 8.1 στο PC (Dell XPS)... To OneDrive προσφέρει εννοποίηση αλλά καμία σχέση με το HandOff-Cuntinuity της Apple, ούτε τις κλήσεις μου αποδέχομαι απο το κινητό

Δε θα μίλαγα αν δεν είχα άποψη.

 

Κάτι δεν κάνεις καλά που δεν μπορείς να αποδέχεσαι τις κλήσεις του WP από το Windows 8.1 PC,

 

που δεν μπορείς να αλληλεπιδράς σε WP-Windows,

συνδέεις τα δύο μέσω Bluetooth και κάνεις παπάδες,

όχι απλά και μόνο να έχεις το PC για handsfree αλλά πολύ  περισσότερα.

 

Αντιστοίχως και για τα υπόλοιπα που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μίλαγα αν δεν είχα άποψη.

 

Κάτι δεν κάνεις καλά που δεν μπορείς να αποδέχεσαι τις κλήσεις του WP από το Windows 8.1 PC,

 

που δεν μπορείς να αλληλεπιδράς σε WP-Windows,

συνδέεις τα δύο μέσω Bluetooth και κάνεις παπάδες,

όχι απλά και μόνο να έχεις το PC για handsfree αλλά πολύ  περισσότερα.

 

Αντιστοίχως και για τα υπόλοιπα που αναφέρεις.

 

Από τα windows 7 μπορούσες να το κάνεις αυτό, εγώ σου λέω να την αποδεχτείς από τον υπολογιστή όχι να την αποδεχτείς απο το κινητο και να μιλάς απο το PC!!! 

 

(και αν τα πολύ περισσότερα είναι το music & video streaming και αυτά τα κάνω χρόνια και με άλλα λειτουργικά)

 

 

Και απο τα άλλα πες μου άλλο ένα που να μπορω να κάνω, αλλά να είναι σωστό όχι σαν το προηγούμενο!!!

 

Φιλικά Αργύρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα windows 7 μπορούσες να το κάνεις αυτό, εγώ σου λέω να την αποδεχτείς από τον υπολογιστή όχι να την αποδεχτείς απο το κινητο και να μιλάς απο το PC!!! 

 

Και απο τα άλλα πες μου άλλο ένα που να μπορω να κάνω, αλλά να είναι σωστό όχι σαν το προηγούμενο!!!

 

Φιλικά Αργύρης

Πολύ φιλικά

θα σου πω ότι μάλλον δεν ξέρις και δεν έχεις χρησιμοποιήσει στα Windows 8 τη σύνδεση με WP.

Διότι μια χαρά δέχεσαι κλήσεις του WP και τις αποδέχεσαι&απαντάς&μιλάς από το PC και μόνο.

 

Εξίσου έγκυρα και τα υπόλοιπα που σου λέω.

Δοκίμασέ το να συνδέσεις Windows8-WP .

Δεν εφήυρε η Apple τον τροχό στο συγκεκριμένο τουλάχιστον,

είχαν προηγηθεί άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που μπορούμε να το αγοράσουμε; Στο site γράφει on sale now αλλα δεν το βρίσκω!

http://robotstore.gr/development-tools/raspberry-pi/raspberry-pi-2/

Mou eipan mesa stin ebdomada tha mporeis na to paraggeileis.

Se 1-2 ebdomades tha mporoun na to aposteiloun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορώ να παίζω dota2 σε αυτο το πραγμα ? αν ναι το αγοράζω ΤΩΡΑ !!!  να το αφήσω στο σπίτι των γονιών μου όταν πάω να καίγομαι λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://robotstore.gr/development-tools/raspberry-pi/raspberry-pi-2/

Mou eipan mesa stin ebdomada tha mporeis na to paraggeileis.

Se 1-2 ebdomades tha mporoun na to aposteiloun

Σου ειπαν τιμη; Ψηνομαι να το παρω απο ebay αλλα βγαινει γυρω στο 50αρικο. Απο farnell και RS στελνουν μονο Αγγλια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να βάλει Arch τα παιχνίδια δεν θα τρέχουν σε ARM επεξεργαστή, μην απαντάντε σε άλλα άτομα αν δεν ξέρετε...

 

Φιλικά Αργύρης

Ξέρω μπορείς να παίξεις minecraft!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως odroid u3 >> rpi (με λίγα παραπάνω λεφτά).

Μας τα πρηξες με το odroid :-) (έχεις δίκιο πάντως)

 

Και το μικρό http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php?g_code=G141578608433, πιο φθηνό και από θέμα ισχύος μου φάινετα δυνατότερο (νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...