Προς το περιεχόμενο

Τι πρόγραμμα για συγχρονισμό;


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Χ υπολογιστές, στο ίδιο τοπικό δίκτυο και ένα file server (raspberry) που είναι ανοιχτό όλο το 24ωρο. Όλα τρέχουν archlinux.

Θέλω το κρυφό φάκελο των ρυθμίσεων ενός ή περισσοτέρων εφαρμογών, να είναι συγχρονισμένος σε κάθε υπολογιστή.

  • Δηλαδή, ανοίγω το Α μηχάνημα, αυτό συγχρονίζει από το server, κάνω αλλαγές και θα πρέπει να συγχρονίσει προς το server.
  • Ανοίγω το B, ενημερώνεται για αλλαγές από το server, και όποιες νέες αλλαγές στα αρχεία τις ξαναστέλνει προς το server.

Ουσιαστικά δηλαδή να εξετάζει τα αρχεία σε κάθε μηχάνημα, και να ενημερώνει πάντα τα νέα προς πάσα κατεύθυνση.

Θέλω η διαδικασία να είναι αυτοματοποιημένη και να μην ασχολούμαι κάθε φορά που βρίσκομαι στο οποιοδήποτε μηχάνημα.

  • Έχω δοκιμάσει για άλλους λόγους btsync, αλλά δε μου αρέσει. Επίσης το owncloud, αλλά είναι πολύ αργό.
  • Σκεφτηκα για rsync, με κάποιο cron timer, αλλά θα είμαι σίγουρος πως θα κάνει sync πάντα; Π.χ. αν κλείσω το μηχάνημα πριν γινει το sync δε θα ενημερωθεί ο server. Θα μπορούσα να βάλω κάποιο script στην εκκίνηση και στον τερματισμό αλλά δε μου αρέσει ως λύση. 

 

Εσείς με τι εφαρμογή θα υλοποιούσατε κάτι τέτοιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις mount το shared δίσκο από όλα τα μηχανήματα, δεν μπορείς να δημιουργήσεις απλά ένα symlink?

Αυτό όντως είναι το πιο απλό σε υλοποίηση και το πιο εύκολο.

Ωστόσο δεν ξέρω τι γίνεται όταν πέφτει η σύνδεση του wifi, και εκείνη την ώρα τρέχει το πρόγραμμα.

Επίσης δε μου επιτρέπει να τρέχω σε 2 υπολογιστές το ίδιο πρόγραμμα. 

 

Θα δοκιμάσω το unison και το syncthing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι διάβασα λίγο αν πέσει η σύνδεση κρατάει το άρχείο ττου συγχρονισμού η κάτι τέτοιο και απλά συνεχίζετε όταν επανέλθει. Θα το ψάξω λίγο αν έχουν παρουσιαστεί τίποτα bug και ιδίως αν δεν είναι κανά νεκρό πρόγραμμα που έχει να αναβαθμιστεί κάτι χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τη στιγμή που θες να κανεις μονο αρχεία ρυθμίσεων συγχρονισμό το rsync είναι το πιο απλό στην εκκίνηση και στον τερματισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο συχνές είναι οι αλλαγές; Είναι δηλαδή ανάγκη να είναι πλήρως αυτοματοποιημένη η όλη λειτουργία; Θέλω να πω δηλαδή ότι με ssh-agent + scp σε ένα script-ακι κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Απλά πρέπει να το τρέχεις χειροκίνητα όποτε κάνεις κάποια αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το csync, που φαίνεται να υποστηρίζει smb το ίδιο και μπορεί να τρέχει μόνο client-side, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει, σε αντίθεση με το unison...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω πως με ένα script κάνω τη δουλειά μου και το κάνω ήδη. Απλά δε θέλω να ασχολούμαι κάθε φορά. Άσε που πρέπει να θυμάμαι πότε έκανα την τελευταία αλλαγή κτλ.

Και έλεγα αν το φτιάξω κάπως αυτοματοποιημένο, να βάλω και άλλα πράγματα που έχω κοινά, όπως bashrc, vimrc, διάφορες ρυθμίσεις του kde κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...