Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα Laser ~300 ευρώ


Romanzo Criminale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

θέλω να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα laser black&white με ταβάνι τα 300 ευρώ.

Είναι για λογιστήριο εταιρίας και θα χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση.

Εβδομαδιαίος κύκλος εκτυπώσεων: 120-200

 

Θέλω να έχει τη δυνατότητα fax, να έχει ethernet (το wifi δε θα χρησιμοποιηθεί και να διαθέτει),

καθώς και να έχει φθηνά αναλώσιμα.

 

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη προτίμηση σε κατάστημα, απλώς με ενδιαφέρει είτε να έχει καλό after sales είτε να δίνει εγγύηση αντιπροσωπείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ, αναφέρεσαι σε αυτό.

2 ερωτήσεις:

1) Όταν χρησιμοποιείς μη συμβατά μελάνια, τότε η εγγύηση χάνεται;

2) Σαν εταιρία η OKI είναι καλή; Γιατί κάτι μου λέει πως όταν τους το προτείνω θα ζοριστούν λίγο. Περίμεναν μια επιλογή τύπου xerox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,ναι.φοβερο και 299,9

http://www.e-experts.gr/oki-mb451w-mono-mfp-p-2382.html

Εγγύηση 1 έτος με δυνατότητα επέκτασης στα 3 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς χωρίς καμία επιβάρυνση με εγγραφή στο www.oki3yw.gr

 

 

αλλα αν θελει πιο φθηνο πολυμηχανημα.....και ο HP LaserJet Pro MFP M127fn του κανει για 200 σελιδες την εβδομαδα

http://www.skroutz.gr/s/4396775/HP-LaserJet-Pro-MFP-M127fn.html?keyphrase=M127fn

http://www.skroutz.gr/c/926/compatible-toner-symvata.html?from=catspan&keyphrase=+M127fn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ, αναφέρεσαι σε αυτό.

2 ερωτήσεις:

1) Όταν χρησιμοποιείς μη συμβατά μελάνια, τότε η εγγύηση χάνεται;

2) Σαν εταιρία η OKI είναι καλή; Γιατί κάτι μου λέει πως όταν τους το προτείνω θα ζοριστούν λίγο. Περίμεναν μια επιλογή τύπου xerox.

 

1) Δεν ισχύει η τριετής που την δίνουν με αυτήν την προυπόθεση (ότι δηλαδή θα χρσιμοποιούνται γνήσια αναλώσιμα).

Για την κανονική εγγύηση δεν μπορούν να πουν τίποτα, ότι και να χρησιμοποιείς. Είναι μέσα στον Ευρωπαικό νόμο ότι για αναλώσιμα παντώς είδους μηχανημάτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί και aftermarket, αρκεί να πληρούν τις προδιαγραφές που θέτει ο κατασκευαστής. Αν θέλεις την τριετή πάντως, πας για γνήσια.

 

2) Η ΟΚΙ είναι εταιρία επαγγελματικών μηχανημάτων για εκτυπώσεις μεγάλου όγκου. Είναι μέσα στις καλές εταιρίες του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα τους το προτείνω.

Ωστόσο μπορείς να μου δώσεις και άλλη μία εναλλακτική (ή δύο) κοντά στα 300; (xerox/samsung/hp κτλ)

Να τους δώσω 3 προτάσεις να διαλέξουν όποιο θέλουν.

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε highpriest, σε αυτό που είπες για τα μη γνήσια toner του oki... Πως μπορουν να καταλάβουν οτι χρησιμοποιούσα συμβατά toner ώστε να χάσω την εγγύηση των 3 χρόνων;

Επεξ/σία από kavouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα τους το προτείνω.

Ωστόσο μπορείς να μου δώσεις και άλλη μία εναλλακτική (ή δύο) κοντά στα 300; (xerox/samsung/hp κτλ)

Να τους δώσω 3 προτάσεις να διαλέξουν όποιο θέλουν.

Lexmark MX310

Xerox δεν σου προτείνω. Ούτε και HP σε αυτό το εύρος τιμής. Αν μου έλεγες μέχρι 150 ευρώ έχει καλά HP για εκείνα τα λεφτά. Στα 300 ευρώ για εμένα θα πάς είτε Lexmark είτε Oki.

 

Φίλε highpriest, σε αυτό που είπες για τα μη γνήσια toner του oki... Πως μπορουν να καταλάβουν οτι χρησιμοποιούσα συμβατά toner ώστε να χάσω την εγγύηση των 3 χρόνων;

 

Ας πούμε απλά ότι αν θέλουν και αν αποφασίσουν να το ψάξουν, μπορούν να το καταλάβουν από αρκετά σημεία, και ας το αφήσουμε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα προτείνεις τη χρήση μόνο γνησίων για την αξιοποίηση της εγγύησης των 3 χρόνων; Είδα οτι τα συμβατά ξεκινούν απο 20 ευρώ ενω τα αυθεντικά απο 50. Άρα αν δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός εκτυπώσεων(όπως σε εμένα) μάλλον να πάω μόνο σε αυθεντικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα προτείνεις τη χρήση μόνο γνησίων για την αξιοποίηση της εγγύησης των 3 χρόνων; 

 

Όχι, δεν είπα καθόλου αυτό.

Η επιλογή είναι δική σου. Πρέπει να τα βάλεις κάτω να δεις τι σε συμφέρει.

Γύρω στις 1000 εκτυπώσεις που θα έχεις τον μήνα είναι ένα τόνερ κάθε 2,5 μήνες. Στον χρόνο σχεδόν 5 τόνερ. Πόση η διαφορά στην τιμή των γνησίων με τα συμβατά μέχρι να λήξει η κανονική εγγύηση; Αυτό είναι το κέρδος στην αγορά σου. Το βάζεις στην ζυγαριά με την επέκταση εγγύησης και ζυγίζεις αν τα ευρώ που εξοικονομείς είναι μεγαλύτερο κέρδος απο την τριετή εγγύηση υπό όρους αγοράς μόνο γνησίων.

 

Φυσικά όσο αυξάνεις τις μηνιαίες εκτυπώσεις σου, τόσο πιο συμφέρουσα γίνεται η αγορά συμβατών, αλλά και το αντίθετο. Δηλαδή όσο λιγότερες εκτυπώσεις έχεις τον μήνα, τόσο πιο ελκυστική γίνεται η αξιοποίηση της επέκτασης εγγύησης.

 

Και μια διευκρίνηση. Να συγκρίνεις ίδιας χωρητικότητας τόνερ. Τα συμβατά που βρίσκεις είναι των 2500 σελίδων, ενώ γνήσιο στα 50+ περίπου ευρώ που αναφέρεις είναι στις 1500 σελίδες. Των 2500 σελίδων είναι αρκετά ακριβότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε highpriest, σε αυτό που είπες για τα μη γνήσια toner του oki... Πως μπορουν να καταλάβουν οτι χρησιμοποιούσα συμβατά toner ώστε να χάσω την εγγύηση των 3 χρόνων;

Το μαρτυραει το μηχανημα,εσυ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...