Προς το περιεχόμενο

DSLR 4K resolution και 120+ fps


Chocobo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ.!!

Σήμερα σερφάροντας απο δω και απο κει έπεσα σε μια σύγκρηση του γνωστού One Plus One της Oppo με μία DSLR συγκεκριμένα Canon 5D Mark III...Σε συνθήκες μέρας με ήλιο το smartphone τραβούσε σε 4Κ και η DSLR στα 1080.To αποτέλεσμα ήταν να έχει καλύτερη εικόνα και πιο καθαρή το βίντεο απο το κινητό στην ουσία..Μια συσκευή των 300 ευρώ έβγαζε καλύτερο βίντεο απο μια των 2000+ που μάλιστα προορίζεται και για εικόνα και βίντεο και χαρακτιρίζεται και επαγγελματική.Ο ίδιος είμαι κάτοχος μιας Canon 550D και μιας NIkon D3200 και ξέρω πως η ανάλυση δεν είναι το παν ειδικά σε σύγκρηση με τις πολλές επιλογές που έχεις σε μια DSLR.Ξέρω επίσης πως η Mark III τα έχει φάει τα ψωμιά της.

Παρόλα αυτα μου φένεται αδιανόητο η κάθε DSLR ακόμα και στα 300 ευρώ να μην έχει 4K λήψη και έστω να έχει 120fps στα 1080.Δηλαδή με εκνευρίζει ένα κινητό να κοπανάει 120 και 240 fps και για να πας σε αντίστοιχα σε DSLR ή camcorder να πρέπει να σκάσεις 1500 ευρώ και βάλε..Και βλέπω αρκετά ακριβές κάμερες που κοικλοφορούν πρόσφατα και ούτε και αυτές έχουν...Δεν νομίζω να υπάρχει κάτοχος κάμερας ο οποίος να πει ότι με χαλάει αν έχω την δυνατότητα να τραβάω 4K ή περισσότερα fps..

Αυτό ήθελα να πω και να ακούσω και άλλες γνώμες γιατί εμένα μου φένεται πως οι εταιρίες στο χώρο της φωτογραφίας και βίντεο έχουν υψηλές τιμές χωρίς να σου δίνουν το 100% τους.

Αν υπάρχει δηάδή κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν γνωρίζω και που εμποδίζει τις εταιρίες να βάλουν αυτά που προείπα πείτε το μου παιδιά.Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την ιδια λογική το Lumia 1020 έχει 41mpx και η Nikon d810 36mp...ποιο βγάζει καλύτερες φωτογραφίες?

Δεν είπα για megapixel ούτε για φωτογραφία.ΜΙλάω ξεκάθαρα για το βίντεο και την ανάλυση.Και δεν κάνω σύγκρηση εαν το έχεις καταλάβει.λέω απλά γιατί μια πολύ φτηνότερη συσκευή έχει την δυνατότητα μεγαλύτερης ανάλυσης και fps

Μπορείς να μας δώσεις το link από το review? :)

Βέβαια http://nofilmschool.com/2014/08/oneplus-one-canon-5d-mark-iii-comparison-giacomo-mantovaniκαι έχω λάβει υπόψην όλα τα settings

Ποιος ειπε οτι η MK3 τα εχει φαει τα ψωμια της?

 

(Κατοχος της συγκεκριμενης) :)

Χρονολογικά καθαρά,δηλαδή δεν είναι κάτι πρόσφατο.Φυσικά και είναι ακόμα πάρα πολύ καλή αλλά υπάρχουν και καλύτερες.

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Χρονολογικά καθαρά,δηλαδή δεν είναι κάτι πρόσφατο.Φυσικά και είναι ακόμα πάρα πολύ καλή αλλά υπάρχουν και καλύτερες.

 

 

Στις DSLR δεν παιζουν και πολυ ρολο οι χρονολογιες…..  

 

Ο Art Director στην δουλεια μου ακομα  σουταρει με MK2 και ειναι ολες για εξωφυλλα περιοδικων στη ΝΥ. 

 

Φυσικα υπαρχουν και καλυτερες, απλα ειναι τι βολευει στον καθενα….  Μεχρι να βγει η IV που αναμενεται την ανοιξη, δεν το κουναω απο την δικια μου.

 

Οσον αφορα το video, η καθε dlsr δεν εχει βγει για να τραβαει video….. αλλα photos….. οποτε λογικο μου φαινεται να την παταει λιγο το Οneplus.

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις DSLR δεν παιζουν και πολυ ρολο οι χρονολογιες…..  

 

Ο Art Director στην δουλεια μου ακομα  σουταρει με MK2 και ειναι ολες για εξωφυλλα περιοδικων στη ΝΥ. 

 

Φυσικα υπαρχουν και καλυτερες, απλα ειναι τι βολευει στον καθενα….  Μεχρι να βγει η IV που αναμενεται την ανοιξη, δεν το κουναω απο την δικια μου.

 

Οσον αφορα το video, η καθε dlsr δεν εχει βγει για να τραβαει video….. αλλα photos….. οποτε λογικο μου φαινεται να την παταει λιγο το Οneplus.

Θα διαφωνήσω γιατί εαν έβγενε σήμερα σε αυτή την τιμή θα είχε σίγουρα μερικά πράγματα παραπάνω οπότε παίζει κάποιο ρόλο.Αλλά σίγουρα είναι απο τις κορυφαίες ακόμα.Όπως και να έχει κανείς δεν απντάει στο ερώτημα μου παιδιά και πάμε σε άλλα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω οτι δεν ειναι τοσο ευκολο λόγω του ογκου δεδομένων που θα χρειάζεται να επεξεργαστεί η DSLR για να βγαινει το 4Κ...Δεν ειναι κινητό, λόγω αισθητήρα θα παράγει πολυ περισσότερη πληοροφορία σε 4Κ απ'οτι ενα κινητό, αυτό απαιτεί αυξημένες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ...

 

Και το βασικότερο πιστευω ειναι οτι ειναι απλα φωτογραφικές μηχανές,Πριν 5 χρόνια δεν υπήρχαν καν δυνατότητα βιντεο σε DSLR...Η canon παράδειγμα αμα αρχισει να δινει ετσι 4Κ στον λαό θα κόψει πωλήσεις απο την cinema line

 

Όταν το 4Κ γινει το standard oπως ειναι τώρα το 1080p θα μπει σε όλες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Mark IV που θα βγει την ανοιξη στα μεχρι τωρα leaks που εχουνε γινει, παλι 1080p video θα εχει παντως.

 

Eμενα προσωπικα δεν με χαλαει το 1080 που εχω, αφου δεν εχω 4Κ tv για να το προβαλλω.

 

Επισης μην ξεχνας οτι ολες οι εταιριες εχουν σκοπο το κερδος, και φυσικα σε ενα μοντελο δεν θα τα βαλουν ολα μαζι….. χαζοι ειναι ?  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθέτω οτι δεν ειναι τοσο ευκολο λόγω του ογκου δεδομένων που θα χρειάζεται να επεξεργαστεί η DSLR για να βγαινει το 4Κ...Δεν ειναι κινητό, λόγω αισθητήρα θα παράγει πολυ περισσότερη πληοροφορία σε 4Κ απ'οτι ενα κινητό, αυτό απαιτεί αυξημένες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ...

 

Και το βασικότερο πιστευω ειναι οτι ειναι απλα φωτογραφικές μηχανές,Πριν 5 χρόνια δεν υπήρχαν καν δυνατότητα βιντεο σε DSLR...Η canon παράδειγμα αμα αρχισει να δινει ετσι 4Κ στον λαό θα κόψει πωλήσεις απο την cinema line

 

Όταν το 4Κ γινει το standard oπως ειναι τώρα το 1080p θα μπει σε όλες..

Συμφωνώ σε όλα.Αν και μου φένεται απίθανο μηχανές απο χιλιάρικο και πάνω να μην έχουν την ισχύ,και το ίδιο ισχύει και για camcorders όχι μόνο dslr.

 

Η ποιοτητα του βιντεο δεν εξαρταται μονο απο την αναλυση

για το Dynamic range σας μιλησε κανεις? :P

Φίλε μου όπως απάντησα και στον πιο πάνω με τα megapixel,μην γίνεσαι ειρωνικός και μάθε να διαβάζεις.ξέρουμε τι είναι και ξέρουμε πως η dslr είναι καλύτερη.Δεν χρειαζόμαστε κανένα να μας πει για megapixel,dynamic range,μεγεθος αισθητήρα,color depth και άλλα χίλια που κάνει η DSLR και έχουν σημασία σε φωτο και βίντεο...Αυτό που θέλω να συζητήσουμε είναι γιατί να μην έχουν ακριβά μοντέλα κάτι που ακόμα και φτηνά smartphones σου προσφέρουν.

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου λεω οτι απο Canon τουλάχιστον να μπορει να βγάλει η 7d Mk II η 5d III και η 1DX...οι άλλες δυσκολα...και η 1DX βγαινει και σε version με 4Κ...λεγεται 1DC...και δες λίγο τιμούλα..

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λεω οτι απο Canon τουλάχιστον να μπορει να βγάλει η 7d Mk II η 5d III και η 1DX...οι άλλες δυσκολα...και η 1DX βγαινει και σε version με 4Κ...και δες λίγο τιμούλα..

Ε θα περιμένω να την πάρω μεταχειρισμένη όταν πάει στα 5 χιλιάρικα :P...Πάντος άλλες μάρκες έχουν καλύτερες τιμές..Μπορεί να είναι ιδέα μου αλλά έχει λίγο τσιμπιμένες τιμές h canon..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon-Nikon πανω κατω στις ιδιες τιμες παιζουν .Οι άλλες εταιριες δεν ειναι στο ιδιο επίπεδο ακόμα οπότε παιζουν αλλιώς μπάλα..

Για βιντεο VFM θεωρειται η Panasonic GH4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα.Αν και μου φένεται απίθανο μηχανές απο χιλιάρικο και πάνω να μην έχουν την ισχύ,και το ίδιο ισχύει και για camcorders όχι μόνο dslr.

 

Φίλε μου όπως απάντησα και στον πιο πάνω με τα megapixel,μην γίνεσαι ειρωνικός και μάθε να διαβάζεις.ξέρουμε τι είναι και ξέρουμε πως η dslr είναι καλύτερη.Δεν χρειαζόμαστε κανένα να μας πει για megapixel,dynamic range,μεγεθος αισθητήρα,color depth και άλλα χίλια που κάνει η DSLR και έχουν σημασία σε φωτο και βίντεο...Αυτό που θέλω να συζητήσουμε είναι γιατί να μην έχουν ακριβά μοντέλα κάτι που ακόμα και φτηνά smartphones σου προσφέρουν.

δεν ημουν ειρωνικος, γι αυτο αλλωστε εβαλα και τη φατσα στο τελος για να μην παρεξηγηθει η προταση μου

 

πιστευω πως ο λογος που δεν εχουν 4k ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ, θελουν να στο προσφερουν μονο οταν δεν θα εχει μεινει τιποτα αλλο να προσφερει μια DSLR σε σχεση με το προηγουμενο μοντελο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...