Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για επαναχρησιμοποίηση παλιού PC με λίνουξ


k_antoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση. Το xubuntu πως συμπεριφέρεται σαν server; Πόροι, αναβαθμίσεις(έστω και αν είναι server) κλπ.

 

Έχεις κανονικά γραφικό περιβάλλον; πως και δεν έχεις βάλει και κανένα teamviewer για διαχείριση;

Το linux μανατζάρεται και με SSH και βασικά αν είναι μόνο σερβερ και όχι όλα - σε - ένα δεν θές ούτε Window Manager.

 

Το είχα ξεχάσει το folding. Nice man. 

 

Δεν έχω εκτυπωτή. Ένας που είχα, εγκατέλειψα την προσπάθεια γιατί είναι ακριβά τα μελάνια του.

 

Steam δεν νομίζω να αξίζει εκτός και αν το συνδέσω στην tv και στέλνω τα παιχνίδια από το dekstop. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι γίνεται αυτό.

 

Κάρτα γραφικών έχει nvidia αλλά τώρα δεν θυμάμαι ποια.

Δώσε μια:

lspci | grep VGA

Τέλος αν έχεις modem κάλλιστα μπορείς να το κάνεις και fax server και Τηλ. Κέντρο ;) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις ένα παλιότερο θέμα που είχα ανοίξει, θα δεις ότι το μηχάνημα το είχα ως file server/media player(kodi)/κατεβαστήρι. Απλά αγόρασα το Rpi και τις δουλειές αυτές τις κάνει τώρα αυτό. Συν κάποια προβλήματα που είχα με την αντιγραφή αρχείων που δεν μπορούσα να λύσω.

 

Η κάρτα γραφικών είναι η 9300M GS. 

 

Εννοείται ότι το χειρίζομαι με SSH. Έχω και Webmin.  

 

Απλά για να μην πέσει σε αχρηστία είπα να το κάνω κάτι. 

 

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα του folding. Τρέχει ήδη. Ξέρεις κατά πόσο επιβαρύνει το δίκτυο; Ή απλά κατεβάζει τα δεδομένα τα επεξεργάζεται και μετά τα στέλνει οπότε και δεν επιβαρύνει καθόλου;

 

@jim_p Από που βρίσκεις τις rom; Μπορείς αμα θες να μου στείλεις σε PM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κανονικά. Και ο λογαριασμός του no-ip είναι εντάξει στο router. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Πριν λίγο καιρό έπαιζε κανονικά. 

 

Παίζει κανένα ρόλο που και το Rpi είναι και αυτό forwarded; Άλλη πόρτα φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα του folding. Τρέχει ήδη. Ξέρεις κατά πόσο επιβαρύνει το δίκτυο; Ή απλά κατεβάζει τα δεδομένα τα επεξεργάζεται και μετά τα στέλνει οπότε και δεν επιβαρύνει καθόλου;

 

Δεν έχω ιδέα πόσο Banwidt τρώει απλά παίρνει δεδομένα τα επεξεργάζεται και τα στέλνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Distro θα βάζατε για αποκλειστικό emulator/arcade μηχάνημα; Κάτι που να μην φορτώνει επιφάνεια εργασίας, αλλά ένα μενού σαν το retropi; Είδα κάποια στιγμή το arcade puppy, αλλά δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε! Καμιά ιδέα; θα ήθελα να είναι αποκλειστικά παιχνιδομηχανή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Distro θα βάζατε για αποκλειστικό emulator/arcade μηχάνημα; Κάτι που να μην φορτώνει επιφάνεια εργασίας, αλλά ένα μενού σαν το retropi; Είδα κάποια στιγμή το arcade puppy, αλλά δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε! Καμιά ιδέα; θα ήθελα να είναι αποκλειστικά παιχνιδομηχανή!

Ubuntu server edition - minimal install και το στήνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις γραφικο περιβαλλον δεν δουλευουν τα raine και mame σιγουρα και το zsnes εχει κατι ιδιοτροπιες οταν τρεχει στο framebuffer, οποτε τον xorg δεν τον γλυτωνεις.

Οποτε openbox/fluxbox/whatever + κατι να ξεκιναει το frontend αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις γραφικο περιβαλλον δεν δουλευουν τα raine και mame σιγουρα και το zsnes εχει κατι ιδιοτροπιες οταν τρεχει στο framebuffer, οποτε τον xorg δεν τον γλυτωνεις.

Οποτε openbox/fluxbox/whatever + κατι να ξεκιναει το frontend αυτοματα.

Έχω κάνει με Matchbox Window Manager να τρέχει Firefox μόνο. Για τέτοιου είδους πράγματα Matchbox και ξερό ψωμί.

Είναι παρόμοιο με τιον οδηγό εδώ: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=30290&p=319768&hilit=Infokiosk#p319768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:|

 

Ειχα βαλει matchbox χτες, ολα τα πακετα, αλλα ετρεχα σκετο startx και μου εβγαζε μια κενη οθονη με τον κερσορα, χωρις να μπορω να κανω τιποτα. Αυτη ηταν η πατατα που εκανα χτες και μετα εσβησα ολο το vm!

Το σκεπτικο σου για το infokiosk πολυ καλο, αλλα θα μπορουσε να επιτευχθει με εναν οποιονδηποτε window manager. Και αφου οι "ανταγωνιστες" (openbox/fluxbox/whatever) εχουν ετοιμη τη δυνατοτητα autostart, θα προτιμουσα εναν απο αυτους.

Σε ενα παραπεταμενο desktop ενος φωτογραφειου ειχα βαλει καποτε fluxbox + feh + nodm + vsftpd + samba και επαιζε φωτογραφιες σε μια τηλεοραση 40αρα με το feh. Για να γλυτωσω τον xorg, ηθελα να κανω να φαινονται στο framebuffer οι φωτογραφιες με το fbi, αλλα δεν τις εκανε σωστο resize.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγω πηρα το παλιο που ειχα φοιτητης amd athlon xp με 2gb ram15ετιας headless και το κανα server στο γραφειο με debian 7 και ssh sftp transmission samba llamp x desktop και πηγαινε σφαιρα μεχρι που αρχισε η mb να τα παιζει και βρηκα ενα πιο καινουριο απο εναν που το χε πεταμενο το φτιαξα γιατι βραχυκυκλωναν κσποιες usb και το ξαναστησα απο την αρχη. Επειδη δεν ειχα ιδεα απο linux η πρωτη φορα μου πηρε κανα μηνα σε χαλαρους ρυθμους. Η δευτερη 3 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...