Προς το περιεχόμενο

wide angle φακος για crop censor camera aka 7dmkii


zer_raiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@KAKADI καταλαβαινω τι λες και πιστεψε με δεν ειχα πιασει καμερα στα χερια μου και με δωσαν αυτην την 1Dmkiii που περιγραφω παραπανω, φακο 70-200 αναλογης αξιας και εναν 28-70 που κανεις τη προσευχη σου να νεταρει. Οκ, δουλευω 1μιση χρονο με αυτα, απο τοτε που αρχισα δηλαδη, κανω την δουλεια μου και μπορω να συνεχισω να την κανω, στη τελικη βλεπεις εξωφυλλα απο εφημεριδες με φωτο απο κινητα. Το θεμα ειναι οταν ζητας κατι παραπανω απο τον εαυτο σου και το κατι παραπανω για εμενα δεν ειναι μια 6d ουτε μια  7dmkiii τοτε θες να πας σε αυτο που νιωθεις οτι ειναι καλυτερο. Η 5Dmkiii ειναι κορυφαια, δεν το συζηταω, αλλα η 1Dx ειναι Η καλυτερη. Και δεν ειναι μονο τα 8fps παραπανω, η 1Dx ειναι πιο γρηγορη γενικα, θα ανταποκριθει καλυτερα σε αυτο που τη ζηταω να κανει στο οποιο με εχει απογοητευσει απειρες φορες η 1Dmkiii που εχω τωρα. Δεν ειμαι απο αυτους που θα αρχισει να τραβαει καρε κ δεν θα σταματησει μεχρι να γεμισει η καρτα ουτε τραβαω με ευρυγωνιο εναν αγωνα και κροπαρω τον κωλο μου μετα. Και οι 2 ειναι κορυφαιες και η καθεμια επικρατει λιγο παραπανω σε διαφορετικους τομεις απλα οσο κι αν το κανουμε η 1Dx ειναι λιγο παραπανω all around καμερα. 
Φυσικα η καμερα δεν κανει τον φωτογραφο αλλα οταν δουλευεις υπο πιεση και ζητας την αμεση ανταποκριση και ταχυτητα τοτε δεν μπορεις να δουλεψεις με εξοπλισμο που σε αφηνει πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Zer_raiden 

 

Συμφωνω γενικα με αυτα που λες..

Απλα οπως ειπα δεν υπαρχει τελεια καμερα και αυτο σε κανει να συμβιβαζεσαι..

Ειναι τα χαρακτηριστικα καθε μηχανης, ειναι το ποσο κοστιζει, ειναι πολλα.

 

Συμφωνοι κ γω θα ηθελα μια D4s ή μια 1Dx αλλα τα λυπαμαι σε καθε περιπτωση μιας και προκειται για χομπυ (για μενα)..

Οποτε βολευτηκα με μια D610 και μπορω να πω οτι ειμαι καλα..

Αν σκεφτεις οτι ειδικα οτι παιρνω ενα ικανοποιητικο, απο πολες αποψεις, αποτελεσμα εχοντας δωσει 3 χιλιαρικα κατω απ τα μεγαθηρια..

 

Αλλα και να ηθελα να τα δωσω, δεν τραβαω σπορ.. Αντε να τραβαω 1,2 φορες το χρονο ενω καθε μερα μπορει να βγαλω ενα πορτραιτο ή μια macro..

Οποτε ναι η 1Dx και η D4s ειναι οι καλυτερες all around απ αυτα τα 2 brands, αλλα εξαρταται και το τι τραβας για να πεις οτι αξιζει η αγορα τους..

Μαλλον για την D810 - D800e θα πηγαινα γτ ταιριαζει στο στυλ μου περισσοτερο παραβλεποντας το μειονεκτημα της (σπορ)..

Ασε που στα ακινητα θεματα η D810 δειχνει δυνατη λογω αναλυσης - ευκρινειας, σε συνδυασμο με τις επιδοσεις της σε υψηλα iso (δεν την εχω δουλεψει αλλα οι μετρησεις και τα samples αυτο δηλωνουν)..

 

Πολλα τα 2000 ευρω ομως διαφορας με την δικια μου..

Προτιμω να παρω φακους προσωπικα και να μην εκτυπωνω αφισες και ξεβρακωθω!!

 

Αν το στυλ φωτογραφιας σου - η δουλεια σου, σου υποδεικνυει την 1Dx τοτε μακαρι να την παρεις.

Στο ευχομαι ειλικρινα.

Ειναι αλλη φαση αυτα τα μηχανηματα οπως και να το δεις.

 

Απλα η αποψη μου ειναι πως, για ερασιτεχνη, δεν αξιζουν τοσα χρηματα για την αγορα τους.

Επισης αν την θες τοσο πολυ μη συμβιβαστεις εφοσον εχεις κατι να δουλευεις τωρα..

 

Μαζεψε, τσιμπα την και στειλε μου ενα pm να ερθω και να την χαλβαδιασω!!  :-D

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...