Προς το περιεχόμενο

wide angle φακος για crop censor camera aka 7dmkii


zer_raiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχην δεν την εχω αγορασει τη καμερα γιατι αυτο το 1.6x crop sensor με κραταει λιγο αλλα για τη δουλεια που κυριως την θελω, αθλητικο, νομιζω οτι ειναι σημαντικη αναβαθμιση απο την 1dmkiii 8ετων με εκατομμυρια, κυριολεκτικα, κλικς. Γενικα στα λεφτα της πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στη canon αν αφαιρεσουμε το γεγονος οτι ειναι crop. Παρακατω, λογω του οτι ειναι crop κι ενας 24-70mm φακος δεν ειναι "καλος" πλεον, γιατι κανω και φωτορεπορταζ, χρειαζομαι εναν ευρυγωνιο που να με καλυπτει. Κοιτωντας λιγο αριστερα και δεξια ειδα τον tokina 11-16mm f/2.8 ο οποιος ειναι και σε καλα λεφτα και γενικα τον προτεινουν αρκετα. Απλα δεν με τρελαίνει και τοσο η εικονα του, βεβαια θα με πειτε tokina στα 600ε, τι περιμενεις? Αλλα να.. εχω ενα θεμα με την εικονα μου, την θελω τελεια. :P Ασχετα που δουλευω με παλιο/πολυχρησιμοποιημενο εξοπλισμο. Στην τελικη, το θεμα ειναι οτι χρειαζομαι ευρυγωνιο φακο ο οποιος να "μενει" ευρυγωνιος στον 1.6x σενσορα.

Επεξ/σία από zer_raiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα τον Canon 17-55 2.8 IS...Εκτός του εχει εξαιρετική εικονα θα σου πρότεινα αυτον και μόνο αυτον γιατι σε φωτορεπορτάζ θα χρειαστείς αξιόπιστο και πολυ γρηγορο AF...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Rush13 τον ειδα τον canon 17-55, καλος φαινεται, βεβαια ειδα και τον sigma 18-35 f/1.8 ο οποιος ειναι πολυ καλος, απλα σκεφτομαι οτι ισως θελω λιγο πιο ευρυγωνιο γιατι πηγαινω και σε κλειστους χωρους που ειναι καπως στενα τα πραματα. Δυσκολη αποφαση η αγορα του 1.6x crop sensor. Σκεψου πως δουλευω και με 400αρη που θα μου τον κανει 640 το οποιο ειναι λιγο γαμησετα. 

@Ntinaras υπολογιζω πως ειναι πανω απο 1μιση εκατομμυριο τα κλικς. Την καμερα την εχω στα χερια μου προσωπικα απο τον αυγουστο του 13 και απο τοτε εχω βγαλει 500k+ κλικς και η καμερα δουλευεται απο το '07-'08 περιπου.

Επεξ/σία από zer_raiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τους canon 10-22 και sigma 10-20 τους έχεις δεί ? 

γιατί δεν παίρνεις ff να είσαι κομπλέ ?

επίσεις θεωρώ οτι στα 10mm δεν χρειάζεσαι καν auto focus 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αληθεια ειναι οτι με το θεμα των φακων υπαρχει μεγαλη "διαμαχη" γενικα στα +/- αλλα θα βρεθει η ακρη αν και νομιζω πως ο sigma 18-35 f/1.8 με κερδισε αρκετα. φιλε η ff που θελω εχει 5+k και φυσικα μιλαω για την 1dx, η 6D ειναι γατακι και η 5dmkiii ειναι υπεροχη αλλα δεν ειναι sports camera που προτιμω να χανω λιγο στο φωτορεπορταζ αλλα να κερδιζω στο αθλητικο και φυσικα κοστιζει 1χιλιαρικο παραπανω, ειναι ενας φακος (επιπεδου που ψαχνω τωρα) στην ουσια. Βεβαια το κεφαλι μου εχει πονεσει γιατι αριστερα και δεξια ο καθενας λεει το κοντο του και το μακρυ του... αλλα βλεπω σε βιντεο reviews αλλα διαβαζω σε forums.

Επεξ/σία από zer_raiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 18-35 είναι φοβερός φακός αν δεν θέλεις το αρκετά ποιο ευρυγώνιο 10....

το ποιο αντικειμενικο site νομίζω είναι το http://www.dxomark.com/  έχει μετρήσεις και δεν βασίζεται στης εμπειρίες καθενός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν εχω δοκιμασει τον 18-35 σε φίλο και ειναι φοβερός φακός. Αλλα εχω αμφιβολίες στο πόσο θα σε βολέψει λόγω του οτι για δημισιογραφικα θές πολυ γρηγορο και αξιοπιστο AF...εκει πιστευω θα υπερτερει κατα πολύ ο Canon

 

To καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να τους νοικιασεις και τους δυο και να τους δοκιμάσεις...

 

Δυστυχως για sport δεν εχεις και πολλες επιλογες, ή 1dx θα πάς η 7d Mk II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηταν που ηταν τρομερα δυσκολη αποφαση να τη παρω τη καμερα τελικα δεν με γεμιζει. Καθομαι και χαζευω φωτογραφιες στο flickr που μπορεις να κανεις αναζητηση βασει καμερας και εχει και τις πληροφοριες των φωτογραφιων και τωρα ειτε ο φωτογραφος ειναι λιγο εως πολυ ερασιτεχνης ειτε ειναι πραγματικα τοσο χαλια οι φωτογραφιες. Σιγουρα εχει και καποιες καλες αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι πολυ soft η εικονα. Σιγουρα επισης εχουν δευτεροκλασατους φακους αλλα και παλι. Οπως επισης και το iso, εικονα στα 3200 κ δεν εχει ουτε λεπτομερια και πολυ θορυβο. Ακομα και στο video της canon οι φωτο που παρουσιαζουν ειναι λιγο τραγικες απο αποψη ποιοτητας. The upgrade dream dies slowly.. (χωρις παρεξηγηση τα περι ερασιτεχνης και δευτεροκλασατος φακος)

Επεξ/σία από zer_raiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη ρε παιδια αλλα ποιος ειπε οτι με μια FF οπως η 6D ή η 5D δε μπορεις να τραβηξεις σπορ?

Ολοι της θεωριας του "spray and pray" ειστε?

 

Μια χαρα τραβας.. Αν ειναι μονιμως να ριχνεις fps με το τσουβαλι γ@μ@ τα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με οτι θέλεις τραβάς αλλά αν είσαι επαγγελματίας ωφελεί να έχεις το καλύτερο

 

Δεν υπαρχει το καλυτερο ποσο μαλλον για τους επαγγελματιες (γτ καλουνται να δουλεψουν σε πολλους τομεις σε σχεση με τους ερασιτεχνες που τραβανε οτι τους αρεσει)..

Δεν υπαρχει η μηχανη που τα κανει ΟΛΑ..

Συμβιβασμος υπαρχει..

 

Εγω πχ μπορει να λεω καλυτερη την D810 επειδη κανω τεραστιες εκτυπωσεις με τα 36 mp και ειναι τανκ και ο αλλος την D4s επειδη γουσταρει τα 11 fps..

Δεν εχω καμμια απ τις 2 μη παρεξηγηθω.

 

Σπορ μπορουμε να τραβηξουμε και οι 2..

Φυσικα η D4s θα παρει περισσοτερα πετυχημενα καρε αλλα αυτα που θα χει πετυχει η D810 στα καρε που θα χει παρει αντε να τα φτασεις σε ευκρινεια.. 

Ειδικα αν θες μεγαλες εκτυπωσεις..

 

Και ενας τριτος με μια D750 θα μας κερασει τσαι επειτα, βλεποντας τις περιεργες γωνιες (λογω tilt screen) που θα χει παρει..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε μηχανή είναι καλύτερη σε κάτι απο κάποια άλλη και για σπορ επικρατούν συγκεκριμένα μοντέλα και τα οποιά και προτιμούν οι επαγγελματίες που τραβάνε σπορ.

ειδικά για τους επαγγελματίες υπάρχει το καλύτερο γιατί είναι εξιδηκευμένοι πάνω σε ένα αντικείμενο και άρα έχουν συγκεκριμένες ανάγκες σε αντίθεση με έναν ερασιτέχνη που τραβάει λίγο απο όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με την 5DMK3 3-4 φορες που την εχω παρει μαζι μου για να βγαλω αγωνες DH θα ηθελα περισσοτερα fps….. ειδικα στα πεταγματα των bikes.

 

Δεν απογοητευτηκα, απλα θα μπορουσα και καλυτερα…..  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...