Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι προδιαγραφές της Nvidia GeForce GTX 960


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Odyss3us ακριβώς αυτό που που είπε ο απο κάτω,  η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Πήγες και ξέθαψες reviews του 2012 και 2013 με αντίστοιχης και παλιότερης γενιάς μηχανών γραφικών παιχνίδα, έλεος ρε παλικάρι.

Να σου θυμίσω οτι έχουμε 2015 και παμε για 2016?.

Λοιπόν πάρε να έχεις αποδείξεις απο το δικό μου σύστημα και όχι απ ότι να ναι site, σε 1200p, με καινούργια παιχνίδια και όχι ότι να ναι.

Ανάλυση 1920x1200p, ultra settings.

 

1.Wolfeinsten the new order........vram usage   2632

2.Dragon Age3............................vramusage   3544

3.Grid autosport Ultra textures.....vramusage   3002

4.Farcry4.....................................vramusage   3048

5.Assassins Greed Unity..............vramusage   4022

6.Rise son of Rome......................vramusage  3858

34g66fo.jpg

jsdm3o.jpg

2q9e3aa.jpg

333znrn.jpg

 

9la2xy.jpg

Να βάλω κι άλλα?

Αλλά άσε ξέρω μωρε, κακογραμμένα παιχνίδια, κακές μηχανές γραφικών, θα υποπτευτείς πάλι με το δαιμόνιο αστυνομικό σου ένστικτο οτι όλα αυτά ειναι rpg's, έτσι και αλλιώς και στα 2gb vram chasarei στην 5 φορές πιο αργή RAM τι να λέμε τώρα, τα 2gb vram είναι αρκετά μέχρι το 2020.... κτλ κτλ.....χαχαχαχα. Άντε φιλάκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά πάρτε κάρτα με 2GB τότε ρε παιδιά, τι σας νοιάζει τι λένε η άλλοι, εκτός και αν έχετε μετοχές στην nvidia 

 

η  960 και γενικα καθε GTX X60 ειναι κατηγορια midrange-budget, οποτε μοιραια ο καθενας γνωριζει εξαρχης οτι η καρτα θα κανει καποιες παραχωρησεις και πρωτα απολα λογω λιγοτερων cudacores 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FUTURE PROOF καρτα των ±250 ευρω! 

η συγκεκριμενη υλοποιηση επελεξε το OC απο το να τη παραγεμισει με +2gb αχρηστη ram και να τη πουλησει τουλαχιστον +50 ευρω ακριβοτερα οπως γινεται συνηθως

 

το αν η συγκεκριμενη καρτα θα ξεπερασει παρομοιες σε default clocks με 4gb ram ειναι αυτονοητο

 

οπως επισης και το γεγονος οτι η συγκεκριμενη καρτα λογω περιορισμενης gpu power δε θα εκμεταλλευτει ποτε ουτε θα αναδειξει πληρως αν φορτωσει με 4gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε μεγάλε.,εσυ πριν 20sec δεν έλεγες οτι 2 ειναι υπεραρκετά ? Τωρα ξαφνικά έγιναν άξια μονο για μια καποια midrange εκεί σκαροκαρτα ,την gtx 960;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω  ότι η αρχαία πλέον μου 7950 έχει 3 και τα χρησιμοποιεί μια χαρά, στα 2.2 και 2.5+ έχω παίξει σε πάρα πολλούς τίτλους

μπορεί να βρήκαν τα παιχνίδια μνήμη και να την εκμεταλλεύτηκαν; ίσως, παρόλα αυτά την είχα διαθέσιμη και καλύτερα που την είχα παρά να μην την είχα και ενδεχομένως να έριχνα settings

 

η 960 που θα είναι ανάλογου βελινεκούς και λόγικά πιο δυνατή έχει 2

 

αυτό είναι η συνήθης γυφτιά της nvidia που πουλάει μεν ακριβά, αλλά προσπαθεί να τσιγκουνευτεί σε κάτι τέτοια ανούσια χαρακτηριστικά που δεν υπάρχει λόγος

 

πόσο θα έκανε άλλο 1GB? πόσο θα επηρέαζε τη τιμή;

 

και τα 4GB ram δε θεωρούνται αποδεκτά πλέον για ένα pc παρόλο που κάνεις τα πάντα με αυτά μια χαρά 

 

γιατί όλοι βάζουν 8+ ?  γιατί καλύτερα να τα έχεις παρά να μην τα έχεις και καλά κάνουν και σκέφτονται έτσι

 

την nvidia που σκέφτηκε πίσω από την εποχή της γιατί να τη δικαιολογήσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

imho η σύγκριση θα είχε νόημα αν γινόταν ανάμεσα σε 2 versions (2 και 4gb) της ίδιας κάρτας...

 

πόσα mb καβατζώνει στη μια, πόσα στην άλλη και το σημαντικότερο την διαφορά στα fps μιας κι αυτό μετράει στην τελική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω  ότι η αρχαία πλέον μου 7950 έχει 3 και τα χρησιμοποιεί μια χαρά, στα 2.2 και 2.5+ έχω παίξει σε πάρα πολλούς τίτλους

μπορεί να βρήκαν τα παιχνίδια μνήμη και να την εκμεταλλεύτηκαν; ίσως, παρόλα αυτά την είχα διαθέσιμη και καλύτερα που την είχα παρά να μην την είχα και ενδεχομένως να έριχνα settings

 

η 960 που θα είναι ανάλογου βελινεκούς και λόγικά πιο δυνατή έχει 2

 

αυτό είναι η συνήθης γυφτιά της nvidia που πουλάει μεν ακριβά, αλλά προσπαθεί να τσιγκουνευτεί σε κάτι τέτοια ανούσια χαρακτηριστικά που δεν υπάρχει λόγος

 

πόσο θα έκανε άλλο 1GB? πόσο θα επηρέαζε τη τιμή;

 

και τα 4GB ram δε θεωρούνται αποδεκτά πλέον για ένα pc παρόλο που κάνεις τα πάντα με αυτά μια χαρά 

 

γιατί όλοι βάζουν 8+ ?  γιατί καλύτερα να τα έχεις παρά να μην τα έχεις και καλά κάνουν και σκέφτονται έτσι

 

την nvidia που σκέφτηκε πίσω από την εποχή της γιατί να τη δικαιολογήσω; 

 

αυτο που επισης δε καταλαβαινεις ειναι οτι ακομα κι αν χρειαστεις 1 extra gb ram και δε τοχεις σε vram θα το παρεις απο τη μνημη συστηματος οπου και παλι δε θα δεις ουσιαστικη  διαφορα σε αποκριση και ταχυτητα ουτε frame drop

 

ειλικρινα πιστευεις οτι στα παραπανω bench  κανενα παιχνιδι δε ξεπερασε το buffer των 2gb? 

 

 

Κατσε ρε μεγάλε.,εσυ πριν 20sec δεν έλεγες οτι 2 ειναι υπεραρκετά ? Τωρα ξαφνικά έγιναν άξια μονο για μια καποια midrange εκεί σκαροκαρτα ,την gtx 960;

 

οταν σκοπευεις να δωσεις κατω απο 250 ευρω για καρτα τα πονας τα λεφτα σου και θες να παρεις το maximum απο αυτα οποτε εκει ηταν το βαρος της επιχειρηματολογιας μου απ  την αρχη,

 

τα bench που εβαλα δεν ειναι τυχαια αφου εχουν τη GTX770 που ειναι αντιστοιχη της 960 

 

τωρα αν καποιοι ακομα δεν εχουν καταλαβει οτι μιλαμε για την 960 και σε τι κοινο και πορτοφολια απευθυνεται ειναι δικο τους προβλημα οχι δικο μου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και θα το πέρασε γιατί έχω δει ο ίδιος να το περνάει σε κάποια από αυτά τα παιχνίδια, απλά δε καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να υπερασπιζόμαστε την επιλογή μιας εταιρείας που αντικειμενικά είναι λάθος και έγινε για μείωση κόστους σε μια όχι και τόσο φθηνή κάρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imho η σύγκριση θα είχε νόημα αν γινόταν ανάμεσα σε 2 versions (2 και 4gb) της ίδιας κάρτας...

 

πόσα mb καβατζώνει στη μια, πόσα στην άλλη και το σημαντικότερο την διαφορά στα fps μιας κι αυτό μετράει στην τελική...

Δεν εχει σημασία φιλε μου στην προκειμένη περίπτωση ,καθώς ειναι ηλίου φαεινότερο οτι 3.387 παιχνίδια καταναλώνουν γ@μω τη vram ,σαφέστατα πάντως πάνω απο 2 gb ,και κάποιοι παρλαπιπες κάθονται και γίνονται ρομπα μπροστά σε τόσα άτομα επειδη θέλανε να υποστηρίξουνε κατι που δεν κατέχουν.

Μα παθος κιόλας ετσι ;χαχαχαχαχα

Και μας.κραζουνε κιόλας εμας τους ημιμαθείς.

Μας κραζουν για κατι που ηδη ξέραμε το αποτέλεσμα απο το καλοκαίρι.

Ενα εχω να πω .

Ουαχαχαχαχαχαχα

 

Edit

Οδυσσεας ,σε παω τε μπαγάσα γιατί εισαι καλλιτέχνης.

Εκεί ,πας να υπερασπιστεις αυτο που και καλα είπες ,αλλα δεν το είπες και παρόλο που το είπες άλλο καταλάβαμε.

Με λιγα λόγια φταίμε.

Ειστε απίθανοι.

Κοντεύω να χεστ* απο τα γέλια ,legit όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω  ότι η αρχαία πλέον μου 7950 έχει 3 και τα χρησιμοποιεί μια χαρά, στα 2.2 και 2.5+ έχω παίξει σε πάρα πολλούς τίτλους

μπορεί να βρήκαν τα παιχνίδια μνήμη και να την εκμεταλλεύτηκαν; ίσως, παρόλα αυτά την είχα διαθέσιμη και καλύτερα που την είχα παρά να μην την είχα και ενδεχομένως να έριχνα settings

 

η 960 που θα είναι ανάλογου βελινεκούς και λόγικά πιο δυνατή έχει 2

 

αυτό είναι η συνήθης γυφτιά της nvidia που πουλάει μεν ακριβά, αλλά προσπαθεί να τσιγκουνευτεί σε κάτι τέτοια ανούσια χαρακτηριστικά που δεν υπάρχει λόγος

 

πόσο θα έκανε άλλο 1GB? πόσο θα επηρέαζε τη τιμή;

 

και τα 4GB ram δε θεωρούνται αποδεκτά πλέον για ένα pc παρόλο που κάνεις τα πάντα με αυτά μια χαρά 

 

γιατί όλοι βάζουν 8+ ?  γιατί καλύτερα να τα έχεις παρά να μην τα έχεις και καλά κάνουν και σκέφτονται έτσι

 

την nvidia που σκέφτηκε πίσω από την εποχή της γιατί να τη δικαιολογήσω; 

 

δες εδω: 

 

http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=2439&gid2=1583&compare=geforce-gtx-960-ti-2gb-vs-radeon-hd-7950-sapphire-oc-3gb-edition

 

Nvidia GeForce GTX 960 Ti 2GB vs AMD Radeon HD 7950 Sapphire OC 3GB Edition

 

ναι μεν  

 

Memory Bandwidth: 168.3GB/sec  vs  240GB/sec

 

αλλα αχρηστο... γιατι η επεξεργαστικη ισχυς παιζει πρωτευοντα ρολο, οταν αυτη στραγγισει δε πα ναχεις και 3 και 4 και 8gb vram θα παρεις τα 3 ακατανομαστα...

 

Render Output Units: 48 vs 32

 

Pixel Rate: 50.4 GPixel/s vs 28.8 GPixel/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν εχει σημασία φιλε μου στην προκειμένη περίπτωση ,καθώς ειναι ηλίου φαεινότερο οτι 3.387 παιχνίδια καταναλώνουν γ@μω τη vram ,σαφέστατα πάντως πάνω απο 2 gb ,και κάποιοι παρλαπιπες κάθονται και γίνονται ρομπα μπροστά σε τόσα άτομα επειδη θέλανε να υποστηρίξουνε κατι που δεν κατέχουν.

δεν είναι και λίγα όμως αυτά που καταναλώνουν μόνο και μόνο επειδή υπάρχει περισσότερη...

 

για αυτό θα είχε νόημα να γίνει σύγκριση πχ μιας 770 2 και 4gb για να δούμε διαφορές στα fps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί κάνετε το λάθος και ποστάρετε το πόσο έχει δεσμεύσει το τάδε παιχνίδι και όχι το πόση μνήμη χρειάζεται πραγματικά.Και το Shadow Of Mordor φτάνει μια Titan 5500MB+ Vram usage, αλλά και με 4GB πάει άερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι και λίγα όμως αυτά που καταναλώνουν μόνο και μόνο επειδή υπάρχει περισσότερη...

 

για αυτό θα είχε νόημα να γίνει σύγκριση πχ μιας 770 2 και 4gb για να δούμε διαφορές στα fps...

Εχεις απόλυτο δίκιο και αυτο λεω κι εγω εξ αρχής,οτι δε μιλάμε για απόλυτο μέγεθος.

Απλα κάποιοι εδω είπανε ,πολλες φορές κιόλας ,οτι τα 2gb ειναι υπεραρκετά για να παίξεις (ultra κιόλας ,πάλι γελαω που σκέφτομαι το διάλογο) οποιοδήποτε παιχνίδι σε full hd. Ε μα πως να το κάνουμε,αφου ηδη εχουμε δοκιμάσει και ξέρουμε οτι δε φτάνουν βρε αδερφέ ,δεν ειναι debatable ,το έχουμε λύσει ,επειδη κάποιοι δεν ασχολούνται παρα πολυ και δεν ξέρουν τι παιζει ,τους έβγαλαν ολους τρελούς.

Και ημιμαθείς (πάλι γελάω σορυ ,οχι γιατί ειμαι κανας πανεπιστημονας ,αλλα ακριβως επειδη δεν ειμαι ,αλλα αυτα ειναι γνωστά θεματακι)

Πολλοί κάνετε το λάθος και ποστάρετε το πόσο έχει δεσμεύσει το τάδε παιχνίδι και όχι το πόση μνήμη χρειάζεται πραγματικά.Και το Shadow Of Mordor φτάνει μια Titan 5500MB+ Vram usage, αλλά και με 4GB πάει άερα.

Όπως το.είπες ακριβώς.

4 όμως,οχι κατω απο δυο.

Πολλοί κάνετε το λάθος και ποστάρετε το πόσο έχει δεσμεύσει το τάδε παιχνίδι και όχι το πόση μνήμη χρειάζεται πραγματικά.Και το Shadow Of Mordor φτάνει μια Titan 5500MB+ Vram usage, αλλά και με 4GB πάει άερα.

Όπως το.είπες ακριβώς.

4 όμως,οχι κατω απο δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...