Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι προδιαγραφές της Nvidia GeForce GTX 960


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανενα αλλο παραδειγμα εκτος απο ενα εξαρχης κακογραμμενο παιχνιδι που μονταρεται ανεπισημα απο χρηστες οι οποιοι φορτωνουν μερικες ντουζινες mod ταυτοχρονα εχεις;

 

Άντε πάμε ακόμα ένα παράδειγμα....

Wolfenstein the new order...απο HARDCOP

"The GeForce GTX 770 could not do ulta settinhs simply because it had less VRAM, 2GB, which limits the graphics settings in this game."

 

LOTR Shadows of mordor 970

1920x1080p very high 2791 vram usage

1920x1080p ultra high 3518 vram usage

 

Αλλά ξέρω ούτε και αυτά θα σου είναι αρκετά και θα μου ξαναζητήσεις να σου δώσω ακόμα ένα παράδειγμα, και κακογραμμένα παιχνίδια και μπλα μπλα μπλα....

Επειδή εσύ έκανες μια επιλογή και συμβιβάστηκες με τα 2gb vram και νιώθεις και καλύτερα ψυχολογικά να το λες, δεν σημαίνει οτι ισχύει κι ολας.

Και που να δεις τι έρχεται στον ορίζοντα απο παιχνίδια με τρελές απαιτήσεις σε vram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαταρχας δεν ξερεις τι παει να πει optimized, αλλα το προσπερναω. Το τι 1 παιχνιδι απτα 20.000 που κυκλοφορουν σε PC ισως να μην ειναι optimized σημαινει τι ακριβως? Απολυτως τιποτα, και ελπιζω να συνενοουμαστε. Το 80+% των παιχνιδιων το μαξαρις με καρτες των 200 ευρω. ΤΕΛΟΣ.

 

Αφου απο οτι φαινεται εχεις μαντικες ικανοτητες και ξερεις τι ξερω οντως τελος και απο μενα. Τωρα το πως με 200 ευρω παιζεις στο μαξιμουμ εσυ καθε παιχνιδι ειναι αποριας αξιο αφου εγω πχ με μια R9280X δεν το καταφερνω,εσυ μαγια τις κανεις? Χα,χα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ελληνικό κατάστημα, Και η 970 έχει 280 ευρώ σε Amazon και στο Ελλάντα 400+. Πως γένεν αυτό?...

 

Μηπως γιατι κοιτας Αμερικανικες τιμες χωρις ΦΠΑ?

Η Asus GTX970 STRIX εχει 297€ ($343) στο Newegg και στο Amazon, και 382€ στα Ελληνικα καταστηματα με ΦΠΑ.

297 + 23% = 365.

Η Gigabyte GTX970 WF3 εχει 294€ ($340) στο Newegg και στο Amazon, και 352€ στα Ελληνικα καταστηματα με ΦΠΑ.

294 + 23% = 362

 

Οι τιμες μας ειναι πολυ καλες, οχι απλα καλες.

Αν κοιταξεις το Γερμανικο Amazon που ειναι το φθηνοτερο της Ευρωπης (το οποιο εχει 19% ΦΠΑ), λιγο πολυ τις ιδιες τιμες με τις δικες μας θα δεις.

Η Asus GTX970 STRIX εχει 359€

Η Gigabyte GTX970 WF3 εχει 361€

 

Και αν κοιταξεις το Αγγλικο Amazone (20% ΦΠΑ) θα δεις οτι ειναι αρκετα ακριβοτερο, με τις δυο αυτες καρτες στα 400 ευρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σας πείραξε το 128 ρε παιδιά ? τι θα κάνετε με μια πια ? 

η 970 έχει 337 στο skroutz άρα η 960 πάνω απο 250 δεν θα έχει λογικά.......

δηλαδή με 250 ευρώ κάρτα αν δεν παίζεις τα high end παιχνίδια με ultra settings τι έγινε? οι πιο ακριβές γιατί υπάρχουν.

προσωπικά την βλέπω σαν καλή κάρτα και με 120 watt tdp.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου απο οτι φαινεται εχεις μαντικες ικανοτητες και ξερεις τι ξερω οντως τελος και απο μενα. Τωρα το πως με 200 ευρω παιζεις στο μαξιμουμ εσυ καθε παιχνιδι ειναι αποριας αξιο αφου εγω πχ με μια R9280X δεν το καταφερνω,εσυ μαγια τις κανεις? Χα,χα

Μαρεσει που επιμενεις. Δεν ξρεις καλα καλα τι θα πει optimization και εκφραζεις και αποψη. Μιλας για κακο optimization στα PC και φερνεις ως παραδειγμα το AC, το οποιο μαντεψε, σερνεται και στις κονσολες.Επισης το οτι ενα παιχνιδι ειναι βαρυ δεν σημαινει οτι εχει κακο optimization (αλλα που να ξερεις). Φανταζομαι στην 280x σου παιζεις τουλαχιστον high τα παντα. Πριν μια δεκαετια για να το κανεις αυτο πηγαινες στα 600 ευρω. Βλεπεις καμια διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που επιμενεις. Δεν ξρεις καλα καλα τι θα πει optimization και εκφραζεις και αποψη. Μιλας για κακο optimization στα PC και φερνεις ως παραδειγμα το AC, το οποιο μαντεψε, σερνεται και στις κονσολες.Επισης το οτι ενα παιχνιδι ειναι βαρυ δεν σημαινει οτι εχει κακο optimization (αλλα που να ξερεις). Φανταζομαι στην 280x σου παιζεις τουλαχιστον high τα παντα. Πριν μια δεκαετια για να το κανεις αυτο πηγαινες στα 600 ευρω. Βλεπεις καμια διαφορα?

Η σιγουρια σου για τις γνωσεις μου τσακιζει κοκκαλα! Βρε μπας και γνωριζομαστε και μου κρυβεσαι? Τεσπα, ναι με την R9280X παιζω ολα τα games στο high ωστε να υπαρχει ενα σταθερο framerate. Περσυ ειχε 300 ευρω. Τωρα πχ παιζω Max Payne 3, μολις ανεβασεις το antiliasing στο x4 γονατισες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάμε ακόμα ένα παράδειγμα....

Wolfenstein the new order...απο HARDCOP

"The GeForce GTX 770 could not do ulta settinhs simply because it had less VRAM, 2GB, which limits the graphics settings in this game."

 

LOTR Shadows of mordor 970

1920x1080p very high 2791 vram usage

1920x1080p ultra high 3518 vram usage

 

Αλλά ξέρω ούτε και αυτά θα σου είναι αρκετά και θα μου ξαναζητήσεις να σου δώσω ακόμα ένα παράδειγμα, και κακογραμμένα παιχνίδια και μπλα μπλα μπλα....

Επειδή εσύ έκανες μια επιλογή και συμβιβάστηκες με τα 2gb vram και νιώθεις και καλύτερα ψυχολογικά να το λες, δεν σημαίνει οτι ισχύει κι ολας.

Και που να δεις τι έρχεται στον ορίζοντα απο παιχνίδια με τρελές απαιτήσεις σε vram.

 

 

δε χρειαζεται σε ultra settings  να τερματιζεις το antialaising στα x16 ρε φιλε

το 16αρι θα γονατιζε και θα εφερνε στα ορια της οποιαδηποτε καρτα χωρις κανενα ουσιαστικο οπτικο αποτελεσμα

 

ενα x4 αρκει

 

μονο newμπαδες κανουν τετοια λαθη,

 

αν καποιοι enthousiasts εχουν λεφτα για πεταμα μονο και μονο για να το βαλουν στα x16 με sli παω πασο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σιγουρια σου για τις γνωσεις μου τσακιζει κοκκαλα! Βρε μπας και γνωριζομαστε και μου κρυβεσαι? Τεσπα, ναι με την R9280X παιζω ολα τα games στο high ωστε να υπαρχει ενα σταθερο framerate. Περσυ ειχε 300 ευρω. Τωρα πχ παιζω Max Payne 3, μολις ανεβασεις το antiliasing στο x4 γονατισες..

 

Αποκλειεται, κατι κανεις λαθος.

Η R9 280X σε bench στο hardware.info βγαζει 90fps στο Max Payne 3 MAX settings με 2X MSAA.  Και με Max settings, οχι High που παιζεις εσυ.

Με την GTX680 μου πριν 2 χρονια το επεξα σε Max Settings με 4XMSAA σε 1080p και ειμουν στα 60fps κλειδωμενα.

 

Στα 1080p η R9 280x που τη βρισκεις απο 240€ μπορει να παιξει σε MAX settings με SMAA/FXAA σχεδον οποιοδηποτε παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δε χρειαζεται σε ultra settings  να τερματιζεις το antialaising στα x16 ρε φιλε

το 16αρι θα γονατιζε και θα εφερνε στα ορια της οποιαδηποτε καρτα χωρις κανενα ουσιαστικο οπτικο αποτελεσμα

 

ενα x4 αρκει

 

μονο newμπαδες κανουν τετοια λαθη,

 

αν καποιοι enthousiasts εχουν λεφτα για πεταμα μονο και μονο για να το βαλουν στα x16 με sli παω πασο

 

Παίζω τώρα Dragon Age Inquisision σε 1920χ1200p με όλα ultra εκτός το AA που το εχω στο χαμηλότερο setting αν θυμάμαι καλα SSAA και πάλι βλέπω 2.7gb vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαφορετκές κάρτες λογικό είναι να υπάρχει διαφορά στη μνήμη που χρησιμοποιούν.Φαντάζομαι όσοι έχουν τιτάνες μπορεί να έχουν δει και πάνω απο 4gb κάποιες στιγμές.Αυτό δε σημαίνει οτι όσοι έχουν 4gb και κάτω θα έχουν πρόβλημα.

 

Το θέμα για εμένα είναι οτι η έξτρα μνήμη δίνει μια ασφάλεια παραπάνω και αφού μιλάμε για καινούργια γενιά περίμενα ένα bump τουλάχιστον στα 3gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω τώρα Dragon Age Inquisision σε 1920χ1200p με όλα ultra εκτός το AA που το εχω στο χαμηλότερο setting αν θυμάμαι καλα SSAA και πάλι βλέπω 2.7gb vram.

 

Και καρτα με 2GB να ειχες θα μπορουσες να το παιξεις, οταν γεμιζει η VRAM, η GPU χρησιμοποιει χωρο την RAM σου.

Πριν λιγο καιρο που ειχα την GTX680 2GB επαιζα τα παντα με την VRAM γεματη full, και σε ελαχιστες περιπτωσεις εβλεπα fps drops σε αλλαγες σκηνων. Το Watch Dogs που τωρα με την GTX970 μου γεμιζει 3GB, με την GTX680 το επαιζα μια χαρα σε Ultra settings, Ultra textures, με SMAA.

RAM εχω 16GB G.Skill 2133MHz CL9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλειεται, κατι κανεις λαθος.

Η R9 280X σε bench στο hardware.info βγαζει 90fps στο Max Payne 3 MAX settings με 2X MSAA. Και με Max settings, οχι High που παιζεις εσυ.

Με την GTX680 μου πριν 2 χρονια το επεξα σε Max Settings με 4XMSAA σε 1080p και ειμουν στα 60fps κλειδωμενα.

 

Στα 1080p η R9 280x που τη βρισκεις απο 240€ μπορει να παιξει σε MAX settings με SMAA/FXAA σχεδον οποιοδηποτε παιχνιδι.

Κι ομως, αν βαλω Tesselation στο Very High παιζω 45fps..ισως φταιει ο FX-6300, τι να πω! Απο μνημη ειμαι οκ με 8gb ram στα 1600mhz.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o fx6300 δεν ειναι high end cpu.. ιδικα εαν τον εχεις stock χωρις oc, ειναι mid range value for money

 

παντως εαν φταίει ο cpu αυτο μπορεις να το δεις, κοιτα στο ποσο % παιζει η gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω προσφορα του eshop R9 290 4gb στα 260ευρω και αναρωτιεμαι ενα λογο να μην την προτιμησει καποιος και να περιμενει για την 960 που λογικα Ελλαδα θα κοστιζει 220 με 250 ευρω,εκτως της χαμηλης καταναλωσης και αν δεν εχει μεγαλο τροφοδοτικο.Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε που γραφουν μερικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...