Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι προδιαγραφές της Nvidia GeForce GTX 960


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακομα δεν υπαρχει τπτ απο bench να δουμε τι γινεται με παιχνιδια?θα πρπ να περιμενουμε μεχρι τις 22 και ε?

η πανω κατω μπορουμε να πουμε με σιγουρια οτι ολα τα παιχνιδια τα παιζει αν οχι σε ultra σε high...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πληροφορια για την τιμη αυτη απο που προερχεται?εδω λενε οτι θα ξεκιναει 200$ εξω...αρα 170 euro περιπου...στο Ελλαδισταν θα ερθει 2φορες και πανω?

200 $ έξω = 220 euro εδω το λιγότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ως πρωην κατοχος επι ενα χρονο της Asus Gtx 770 Direct CU II  OC με 2gb καθοτι τοχα ψαξει η  διαφορα αναφορικα με τη ram   δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα marketing hype

 

 

σε  fullhd οτιδηποτε πανω απο 2gb ειναι αχρηστο και αλλα πραγματα κοβουν γραφικα οχι η μνημη (για max settings μιλωντας παντα)

 

 

 

αυτό είναι η δική σου άποψη/εντύπωση , πολλοί έχουμε δει χρήση άνω των 2GB σε πάρα πολλά παιχνίδια σε 1080

 

δεν υπάρχει λόγος να βγαίνει δυνατή κάρτα με 2GB αυτή την εποχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι η δική σου άποψη/εντύπωση , πολλοί έχουμε δει χρήση άνω των 2GB σε πάρα πολλά παιχνίδια σε 1080

 

δεν υπάρχει λόγος να βγαίνει δυνατή κάρτα με 2GB αυτή την εποχή

 

 

δεν ειναι δικη μου ψαξτο καλυτερα,

 

κι εγω σιγουρα το ειχα ψαξει και ειχα δει παμπολλα συγκριτικα  gaming test πριν σκασω πανω απο 300 ευρω για να παρω την GTX 770 2Gb

 

οι διαφορες σε bench μεταξυ ιδιων καρτων που διαφερουν μονο σε 2vs4gb ram ειναι της ταξης του 0~3%

 

ο μονος λογος που βρηκα να δικαιολογει τα 4gb ειναι το sli γιατι δε κανει  utilize αθροιζοντας τη μνημη απο τη καθε καρτα,

οποτε μονο οταν κανεις pair δυο γαιδουρια 780 ή 980 χρειαζεσαι  4gb ram σε single card

σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση η καρτα θα κανει bottleneck σε κατι αλλο προτου περιλαβει τη μνημη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ έχω 3, και βλέπω συνέχεια σε χρήση τα 2+ και όταν φτάσω να τη γεμίσω τότε έχω θέμα

 

και παλιότερα όταν ξεκίνησαν να υπάρχουν τα 2GB είχα πάρει 6950 με 1 γιατί "δε θα χρειαζόμουν πάνω από 1 ποτέ σε 1080", έτσι έλεγαν οι φωστήρες του τότε και το αποτέλεσμα ήταν  διαρκώς να έχω θέματα επειδή γέμιζε η vram

 

καλύτερα στο κάτω κάτω να έχεις παραπάνω και να κάθεται, παρά να τη χρειαστείς και να μην την έχεις

 

στα 200+ € θεωρώ απαράδεκτα τα 2GB, έτσι για το γαμώτο, δεν είναι λίγα τα λεφτά στη τελική 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nvidia Geforce GTX 960 Final Pricing Update: MSRP More or Less Confirmed at $200 Retail @wccftech

 

http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-960-msrp-200/#ixzz3P7IRlzJF

 

(Και NVIDIA GeForce GTX 960 Reference and Overclocked Performance Revealed  @wccftech

 

http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-960-reference-overclocked-performance-revealed-performs-slightly-faster-radeon-r9-280/#ixzz3P7JWNCaN)

 

Περίμενα καλύτερο perf/$ μετά τα 330€ της 970.Τώρα είμαι περίεργος να δω που θα φτάσουν οι τιμές των 280/285/280x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν, μην συγκρίνετε παιχνίδια με mods!

Είναι ανούσιο και χαζό, επειδή αυτοί που τα έφτιαξαν δεν το έκαναν τα έφτιαξανπκά, είναι κακό γραμμένα και ζητάν ότι θέλουν σε πόρους!

 

δεύτερον το ring bus δεν παίζει ρόλο αν θα είναι 128 η 256bit, όταν η επεξεργαστική δύναμη της gpu σε συνεργασία με καινούρια σετ εντολών συμπίεσης δεδομένων μπορούν άνετα να περάσουν από 128 είναι ακόμα καλύτερα απ ότι θα ήταν να περάσουν χύμα σε έναν δίαυλο 512bit ! εκεί θα θέλαμε και μνήμη με το τσουβάλι!

ακόμα και η κάρτα να είχε 256 θα ήταν όχι μόνο άχρηστο Αλλά θα καθυστερούσαν τα δεδομένα περισσότερο !

ξεκινά να πας από Λαμία στην Αθήνα δια μέσο Θεσσαλονίκης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...