Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι προδιαγραφές της Nvidia GeForce GTX 960


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κανει η gpu οδυσσέα αν μείνει απο vram ?

- και απο κει και κατω αρχιζει ο πατος με τα οι slim form factor, fanless κλπ.

 

αρα 250 ευρω δεν ειναι λιγα αλλα ουτε και πολλα για να πεις οτι θα παιξεις τα παντα στο φουλ ποσο μαλλον να μιλας και για επενδυση στο μελλον!!

Στο ειπα οτι θα σε φέρω στα λόγια μου σιγά σιγά ;

Στο ειπα.

Λες μπούρδες;

Εντωμεταξυ ,σιγασε μαζί και ο εταίρος Καππαδόκης,που εισαι ρε diver gr να μας πεις στους ημιμαθείς οτι φτανουν 2 gb vram ;

Σε λιγο ο οδυσσεας τουμπα.στην τουμπα θα σου πεινουι εσυ το ξεκίνησες ολο αυτο ,και εξαιτίας σου έχετε γίνει Ρομπέρτο Κάρλος απο χτες.

 

 

Α,και οδυσσέα ; τα λινκ που ζήτησες ρε,στα έβαλα,πως τα σχολιαζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οδυσσέα ,σε μενα γιατί δεν απαντάς; ζήτησες λινκ; σου τα έδωσα νεε μου; γιατί συνεχίζεις τις μπούρδες ;

Λεφτα θες ρε παιδι μου; εχω αρχίσει και το πιστεύω ,οτι λες βλακείες μεχρι τελικής πτώσης ,μεχρι να βγει κάποιος να πει "ήμαρτον Καμμενε ,κλείσε τον οχετός,παρε 5€ να σκασεις ,και πηγαινε διαβασε τιποτα."

 

 

 

Και μια ερώτηση για τον Οδυσσέα τον καραμπουζουκλη,που λεει οτι η gpu χρησιμοποιεί ram.

 

 

Οδυσσέα οδυσσέα ,αν εισαι μάγκας ,πες ξανα αυτο που δεν εχουν παρει χαμπάρι οτι λες:

 

Αν τελειώσει η vram ,τι γίνεται ρε πολιτικέ;

Στα ισια ,θα παρει μνήμη απο τις ram ;

Οδυσσέα που δεν κανεις κωλοτουμπες κατά τα τα λεγόμενά σου, μου αρεσεις .

Τελικα φτανουν η δε φτανουν ρε μεγαλε τα 2 gb ;

Στην αρχή ηταν υπεραρκετά.

 

Μετα αναλογούν σε μια midrange καρτα και τι ζητάμε πια απο 2 gb.

 

Τωρα αρχίσαμε να εξαιρούμε παιχνίδια...

 

Ρε τρισμέγιστε γλωσσοπλάστη ,φτανουν ωρε ;

Τι γίνεται εδω περα; αλλιως τα ξέραμε;

 

Για πες...

Και σε ξαναρωτώ ευθέως :

Τι κανει ενας κομπιουτερ οταν μείνει η gpu από vram ?

Πως σχολιαζεις τα λινκ που ζήτησες ;

Εκεί ειναι ,περιμένουν...

Εσενα...

Οδυσσεύς...

 

τι να σχολιασω εχεις απαντησει εσυ ουσιαστιακα τιποτα; πεταξες 4 link  και γελαει ο κοσμος με το 1,6% που χρησιμοποιει 4gb vram και που εσυ το θεωρεις ως θεσφατο 

 

ακομα και  για τη GTX 970 - 4gb που εχω ελαχιστα θαναι τα παιχνιδια που  θα καταφερουν να χρησιμοποιησουν πανω απο 2gb ram σε full hd και αμφιβαλλω αν θα υπαρξει παιχνιδι που θα τη καταναλωσει ολη  για τα επομενα 3-4 χρονια ωστε να το συζηταμε καν για να γινεται λογος σε αυτο το επιπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και μιλαμε για κωλοτουμπες 

για τη συγκεκριμενη καρτα του αρθρου εχεις να πεις κατι; οτι μηπως δηλαδη τα 4gb της ειναι αχρηστα γιατι δεν εχει  καν το απαιτουμενο horsepower για να τα χρησιμοποιησει; 

τα links σου τι λενε επ αυτου;

δε καταλαβαινω τι προσπαθεις να καταφερεις, απο το πρωτο μηνυμα ημουν ξεκαθαρος, 4gb-vram ειναι μονο για χρηση sli και για οσους στοχευουν πανω απο full hd τεινοντας προς 4k 

 

απο και και περα στην ιστορια του pc gaming το καθε κακογραμμενο port δε ειναι επιχειρημα και αφορμη για αναβαθμιση αλλα δακτυλοδειχτουμενο ως παραδειγμα προς αποφυγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να εξηγουμαστε αποσο θυμαμαι τα τελευταια 10+ χρονια η nvidia βγαζει τη ναυαρχιδα της: (για μονες καρτες μιλωντας παντα)

 

 - GTX Χ80 450+ ευρω high end επενδυση για 3 χρονια

 - GTX Χ70 320+ ευρω mid to high παρομοιως

 - GTX Χ60 200+ ευρω midrange με παραχωρησεις απο τη πρωτη μερα

 

- και απο κει και κατω αρχιζει ο πατος με τα slim form factor, fanless κλπ.

 

αρα 250 ευρω δεν ειναι λιγα αλλα ουτε και πολλα για να πεις οτι θα παιξεις τα παντα στο φουλ ποσο μαλλον να μιλας και για επενδυση στο μελλον!!

Και σε ξαναματαρωταω, ποσο καιρο σκοπευεις να κρατησεις μια καρτα των 250 ευρω? 1 χρονο?

 

Επισης η καραμελα που ξαναμασας με το 1.6% που εχει 4gb vram τι ακριβως δειχνει και την σχολιαζεις κιολας? Το 80% δεν εχει καρτα των 250 ευρω ουτως η αλλος, οποτε προφανως και δεν θα εχει Vram πανω απο 2giga, οπως και επισης δεν παιζει τα παιχνιδια του σε Ultra και High, αρα εισαι εντελως εκτος θεματος, το ξερεις, και παρολαυτα επιμενεις. Εκτος και αν δεν το καταλαβαινεις οτι πετας εξυπναδες βεβαια, οποτε εκει παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την 970  εναντι της GTX 770  την αναβαθμισα κυριως για το Hdmi 2.0 και τη χαμηλη καταναλωση οπου κατεβαζει ρολα και σβηνει ανεμιστηρες οταν λειτουργει στο desktop οχι για τις φουσκες που αραδιαζεις 

μη γραφεις αλλο για vram και εκτιθεσαι και κυριως μη πλαθεις πραγματα με την φαντασια σου που δεν εχουν ειπωθει γιατι δε ξερεις καν τα βασικα οπως πχ οτι η μνημη συστηματος πρεπει να ειναι τουλαχιστον διπλασια της vram τη στιγμη που λιγες σελιδες πιο πισω εγραφες οτι 4gb v-ram ανασταινουν ενα μηχανημα με 4gb μνημης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδυσσέα ,σε μενα γιατί δεν απαντάς; ζήτησες λινκ; σου τα έδωσα νεε μου; γιατί συνεχίζεις τις μπούρδες ;

Λεφτα θες ρε παιδι μου; εχω αρχίσει και το πιστεύω ,οτι λες βλακείες μεχρι τελικής πτώσης ,μεχρι να βγει κάποιος να πει "ήμαρτον Καμμενε ,κλείσε τον οχετός,παρε 5€ να σκασεις ,και πηγαινε διαβασε τιποτα."

 

 

 

Και μια ερώτηση για τον Οδυσσέα τον καραμπουζουκλη,που λεει οτι η gpu χρησιμοποιεί ram.

 

 

Οδυσσέα οδυσσέα ,αν εισαι μάγκας ,πες ξανα αυτο που δεν εχουν παρει χαμπάρι οτι λες:

 

Αν τελειώσει η vram ,τι γίνεται ρε πολιτικέ;

Στα ισια ,θα παρει μνήμη απο τις ram ;

Οδυσσέα που δεν κανεις κωλοτουμπες κατά τα τα λεγόμενά σου, μου αρεσεις .

Τελικα φτανουν η δε φτανουν ρε μεγαλε τα 2 gb ;

Στην αρχή ηταν υπεραρκετά.

 

Μετα αναλογούν σε μια midrange καρτα και τι ζητάμε πια απο 2 gb.

 

Τωρα αρχίσαμε να εξαιρούμε παιχνίδια...

 

Ρε τρισμέγιστε γλωσσοπλάστη ,φτανουν ωρε ;

Τι γίνεται εδω περα; αλλιως τα ξέραμε;

 

Για πες...

Και σε ξαναρωτώ ευθέως :

Τι κανει ενας κομπιουτερ οταν μείνει η gpu από vram ?

Πως σχολιαζεις τα λινκ που ζήτησες ;

Εκεί ειναι ,περιμένουν...

Εσενα...

Οδυσσεύς...

tavorακι να κερασω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστείο,γελοίο , τραγικό ,βλακώδες ; πως να το χαρακτηρισω ,και μονο που υπαρχει η αμφιβολία οτι τα 2 ειναι λιγα.

Αποδειχθηκε πριν μήνες.

 

σε τί ακριβως ειναι λιγα;  says who? ειπαμε;   :lol:

 

στα 4-5 τρολοπαιχνιδα και το 1.6% των χρηστων παγκοσμιως με 4gb

v-ram οπως γραφει η πηγη απο το λινκ σου; 

 

 

-Τελικα για να πάρουμε μια midrange κάρτα ,πρεπει να τα έχουμε σκασει οπωσδήποτε για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8gb ram και ssd ,που.σημαίνει οτι ετσι κι αλλιώς εχουμε λεφτα για καλύτερη κάρτα ;

 

οχι απλα να τα εχεις σκασει, ειναι προαπαιτουμενο αν ονειρευεσαι high end καρτα με 4gb v-ram και θες να παιζεις και σε ultra ανανταμ-μπαμπανταμ settings  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ακομα και  για τη GTX 970 - 4gb που εχω ελαχιστα θαναι τα παιχνιδια που  θα καταφερουν να χρησιμοποιησουν πανω απο 2gb ram σε full hd και αμφιβαλλω αν θα υπαρξει παιχνιδι που θα τη καταναλωσει ολη  για τα επομενα 3-4 χρονια ωστε να το συζηταμε καν για να γινεται λογος σε αυτο το επιπεδο

τώρα βεβαιώθηκα ότι τρολάρεις ή ότι απλά χτίζεις πανίσχυρο pc έτσι για τη φάση χωρίς να παίζεις παιχνίδια

 

ξαναβάλε τα παιχνίδια του '14 και κάποια του '13 και δες ότι ΗΔΗ ξεπερνούν τα 2 για πλάκα σε 1080

 

μπορεί αν έχεις κάρτα με 2 όπως η 770 να μη παρατηρείς σε πολλές περιπτώσεις πρόβλημα, αλλά μιας και έχεις 4 άνοιξε ένα προγραμματάκι και καθώς παίζεις πες μας πόση vram χρησιμοποιούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα βεβαιώθηκα ότι τρολάρεις ή ότι απλά χτίζεις πανίσχυρο pc έτσι για τη φάση χωρίς να παίζεις παιχνίδια

 

ξαναβάλε τα παιχνίδια του '14 και κάποια του '13 και δες ότι ΗΔΗ ξεπερνούν τα 2 για πλάκα σε 1080

 

μπορεί αν έχεις κάρτα με 2 όπως η 770 να μη παρατηρείς σε πολλές περιπτώσεις πρόβλημα, αλλά μιας και έχεις 4 άνοιξε ένα προγραμματάκι και καθώς παίζεις πες μας πόση vram χρησιμοποιούν 

 

δε διαβαζεις καν τι γραφω στη προηγουμενη σελιδα ή απο ...μνημη δε τα παμε καθολου καλα;  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τί ακριβως ειναι λιγα;  says who? ειπαμε;   :lol:

 

στα 4-5 τρολοπαιχνιδα και το 1.6% των χρηστων παγκοσμιως με 4gb

v-ram οπως γραφει η πηγη απο το λινκ σου; 

 

Αντε παλι με το 1.6%. Αφου σου απαντησα ΗΔΗ, γιατι επιμενεις στη καραμελα? Ναι, το 1.6% μονο εχει καρτες των 200+ ευρω (που χρειαζονται πανω απο 2gb) και μονο το 1.6% παιζει τα παιχνιδαι του σε high και ultra. Σε αυτο ακριβως το 1.6% στοχευει και η συγκεκριμενη καρτα, τι δεν καταλαβαινεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σου έχω :

 

Για ποιο λόγο τότε σχεδόν σε κανένα Site η περιοδικό κατά τα review και benchmark καρτών δεν ασχολούνται με τη vram και τη διαφορά που κάνουν τα εξτρά 2 GB από τη στιγμή που έχεις βγάλει τα σωθικά σου για να αποδείξεις το πόσο σημαντικό είναι και?

 

Για ποιο λόγο σε κανένα από τα  Guru3d,Toms Hardware,Anandtech, Techpower,PCmagazine και πολλά ακόμα έγκυρα και μεγάλα Site βλέπουμε bench για FPS,κατανάλωση,θερμοκρασίες και θόρυβο? Δεν ξέρουν τη δουλειά τους?είναι συνωμοσία?είναι χαζή? Αφού είναι τόσο μα τόσο σημαντικό γιατί δεν βλέπουμε τα λεγόμενα σου σε κανένα review?

 

Εγώ είμαι άσχετος πες δεν έχω ιδέα ούτε που με νοιάζει, για ποιο λόγο να πιστέψω και να δεχτώ τα λεγόμενα ενός τυχαίου όπως εσύ καλή ώρα σε ένα forum και να μην δεχθώ τα reviews καρτών που στο 99% η βάση τους για την κάρτες είναι τα FPS και κανένα σχεδόν Site η περιοδικό δεν ασχολείται και δεν έχει μετρήσεις για Vram και το πόσο η όχι μνήμη τραβάει ένα παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις βγηκαν τα reviews της 960. Οχι τιποτα το ιδιαιτερο. Τιμια καρτα αλλα οσοι περιμεναμε να εχει το απιστευτο value for money της GTX 970 απογοητευτηκαμε. Υπολογιζω οτι τα non-reference μοντελα θα ερθουν Ελλαδα με τιμες 220-230Ε. Δεν το μετανιωσα καθολου που εδωσα πριν μερικες μερες 265Ε για R9 290 η οποια χοντρικα ειναι 40-50% πιο γρηγορη απο την 960.

 

Το μονο μειονεκτημα της R9 290 ειναι η αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει μετρήσει κανείς το κόστος από τη κατανάλωση ρεύματος μιας κάρτας γραφικών..;

έτσι ρωτάω.. 

 

μιλάμε για γελοία ποσά, ποιος νοιάζεται;  ίσα ίσα που άμα καίει και παραπάνω, παίζει τώρα το χειμώνα να σου ζεσταίνει και λίγο το δωμάτιο καθώς παίζεις :lol:

(άμα έχεις κουτί μου βγάζει τη θερμότητα έξω από αυτό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...