Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι προδιαγραφές της Nvidia GeForce GTX 960


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζεις με 4 ram επειδη εχεις 3αρα καρτα. Αν ειχες 2αρα θα γεμιζε η ram και πιθανοτατα και swap file, και καταλαβαινεις μετα τι γινεται xD

 

αν εχεις τετοια ή παρομοια καρτα  και περιμενεις επιδοσεις και να σε σωσουν τα 3gb vram με 4gb ram συστηματος και συμβατικο hdd καλα κρασια!

 

υποτιθεται οτι μιλαμε για συστηματα με 8gb ram και ssd 

εφοσον εσεις θελετε να μιλαμε για το σωτηριον ετος 2015 και παραπερα   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ,μου αρέσεις που θες κι άλλο,και το γελάκι στο τέλος ολα τα λεφτα .

Η κωλοτουμπα ειναι βεβαίως βεβαίως οτι έλεγες οτι τα 2 gb φτανουν ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΕΎΟΥΝ.ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΕ 1080P.Και μετα μου λες τι περιμένετε απο midrange καρτα με 2gb;Πάλι καλα που μιλαμε μέσω γραπτού λόγους έτσι ; αλλιως θα μας έλεγες "Σας το ελεγα ρε οτι 2 δε φτάνουν"

Σου κανω ενα paste απο μολις λιγα ποστ παραπάνω καταρχάς ,να μη σε στελνω αλλού :

 

 

 

Κάποιοι λένε ότι και στις 780 τους με τα 3GB πάει αέρα το Mordor με Ultra textures, εγώ που το δοκίμασα στο δεύτερο PC με την R9 280 3GB κόλλαγε τρελά και έπρεπε να κατεβάσω τα textures στο High.Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς, αλλά οι devs του Mordor τα 'χουν σκατώσει στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Γενικά πάντως τα 2GB είναι ξεπερασμένα πλέον, θες 3-4GB για να πεις ότι είσαι και θα είσαι μέσα στα πράγματα(Εννοώντας να μπορείς να ενεργοποιήσεις Ultra textures και στα επόμενα παιχνίδια).

Μετα,τρελαίνομαι που ξεκινάς και την ειρωνιουλα νομίζοντας οτι είπες εξυπνάδα .

Χρυσό μου παιδι,,παρε το απόφασή ,δε στέκουν αυτα που λες.

Δεν εχω benches να σου δείξω γιατί δεν ασχολουμαι ,τι να τα κανω εχω δει live ,εχω κανει τα πειράματά μου με τα υπόλοιπα μελη του thelab και κανενας δε βρέθηκε να τα αμφισβητήσει ,γιατί ;

Γιατί δε μιλαμε για γράμματα ,απλα νούμερα ,τα ειδαν ολοι και κατάλαβαν το αυτονόητο ,τα κακα πορτ τσακίζουν γονατίζουν βιάζουν τις vram και επιπλέον θέλουμε πολυ vram ακομα και για μη απαιτητικά παιχνίδια .

Εδω θα είμαστε και θα δεις τι minimum vram θα εχουν τα παιχνίδια απο κονσόλες στο εξής.

Ηδη βασικά ,αλλα σου αφήνω το σασπένς.

Σου φαίνεται περίεργο που οι ρυθμισεις παραμένουν ultra αλλα αλλάζουν τα textures?

Γιατί δε σου φαίνεται περίεργο τοτενες ,που στις ιδιες ρυθμισεις η μια καρτα τραβάει 3 gb ,και η άλλη 5.5 gb?

Ultra και οι δυο ....

 

Anyway ,πιστευω ειπαμε υπερβολικά πολλα για ενα θέμα που εχει ηδη συζητηθεί και ο Οδυσσεας τωρα ξυπνησε ,μια γενιά καρτών μετά .

Τα 2 gb vram ,ακομα και τωρα ,πια future proof και αηδίες ,ΤΩΡΑ ,δεν παίζουν σε ultra ολα τα παιχνίδια.

ΔΕΝ.

Οδυσσέα;

ΔΕΝ.

Και άσχετα αν μιλαμε για midrange ,δεν ειναι τσάμπα,250 ευρουλακια θα εχει ,γιατί να μη μπορω εγω δηλαδή να παίξω σε υψηλή ανάλυση ενα ελαφρύ παιχνίδι;

Η σειρά x60 ποτε δεν ηταν μέτρια οταν έβγαινε .

Παντα ηταν μια πολυ καλη και δυνατή λύση για τα παιχνίδια της εποχής ,και μετα κάποιοι έπαιρναν την x70 x80 ολοι ,αυτοί ηταν οι enthousiasts.

Τωρα ξαφνικά δικαιολογούμε την 960 με τα 2 gb vram.

Και ενώ υπάρχουν ΠΟΛΥ παλιότερες κάρτες με πιο μεγαλη vram .

 

Δε θα σε κανω εγω ανθρωπο σε 5 λεπτά τωρα ,σε προκαλω να πας να πάρεις καρτα με 2 gb vram για να παιζεις τερμα.

Ετσι ξεκίνησες μη μου το αλλάζεις τωρα ε:

 

Edit

Δε σε προλαβαίνω ,πυροβολας διαμάντια ρε αλανι ,τωρα βλέπω κι άλλη τριολοτουμπ ,τωρα για να ισχύσουν τα λεγόμενά σου ,απαιτείται στο στορι και απαραίτητα 8 g ram και ssd ,

χαχαχαχα,εισαι αθεόφοβος ,και γιατί ρε ατομο να μη βαλω 4 g ram ,πιο φτηνο δισκο και τουμπανη κάρτα ;

Τι ; δε βολεύει στο σενάριό σου ;

Το ξέρω.

I rest my case.

Οδυσσέα βασίλευσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγώ δε χρησιμοποιώ ιδιαίτερα τη ram μου στα παιχνίδια και παίζω μπάλα με τη vram (που τα 2 ξεπερνιούνται διαρκώς) που στη τελική είναι και πιο γρήγορη για τέτοιες δουλειές

 

έκαστος στο είδος του 

 

το ότι δε μπορώ να μαξάρω λόγω "ιπποδύναμης" το ξέρω βέβαια, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα , το θέμα είναι να γίνονται εκμεταλλεύσιμοι οι πόροι και όταν σε ένα παιχνίδι (unity ας πούμε) βλέπεις 80%+ cpu, 99% gpu, 2800vram και 3GB ram (με high+) έ τότε λές ότι τουλάχιστον δε πέταξα τα λεφτά μου και αυτά που πήρα τα δίνουν όλα και δε τα έχω να κάθονται

 

κάποτε κάποιοι έλεγαν ότι είναι άχρηστοι οι 4πυρηνοι.. και τώρα δηλαδή λένε ότι το να θες να βγει 6core είναι περιττό γιατί με quad κάνεις τα πάντα..

 

εγώ θέλω specs βρε παιδί μου έτσι να υπάρχουν , ποτέ δε ξέρεις πότε θα φανούν χρήσιμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη με ενδιαφέρει σαν τελικό χρήστη αν επειδή μια κάρτα έχει 4GB και το παιχνίδι τα τραβάει όλα από τη στιγμή που μια αντίστοιχη με 2 GB σε Πραγματικές επιδόσεις  η διαφορά είναι 4-5 frames το πολύ? Επειδή τα τραβάει δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αυτό που μετράει σε τελική είναι η επιδόσεις οι οποίες μετρούνται με FPS και όχι πόσο MB τραβάει το frame buffer.

 

Από τη στιγμή που παίζω το παιχνίδι μου με μια κάρτα των 2 GB τη με νοιάζει αν η 4άρα κάρτα χρησιμοποιεί όλη τη μνήμη από τη στιγμή κιόλας που αυτή η μνήμη δεν μεταφράζεται σε ουσιαστικές διαφορές στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη με ενδιαφέρει σαν τελικό χρήστη αν επειδή μια κάρτα έχει 4GB και το παιχνίδι τα τραβάει όλα από τη στιγμή που μια αντίστοιχη με 2 GB σε Πραγματικές επιδόσεις  η διαφορά είναι 4-5 frames το πολύ? Επειδή τα τραβάει δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αυτό που μετράει σε τελική είναι η επιδόσεις οι οποίες μετρούνται με FPS και όχι πόσο MB τραβάει το frame buffer.

 

Από τη στιγμή που παίζω το παιχνίδι μου με μια κάρτα των 2 GB τη με νοιάζει αν η 4άρα κάρτα χρησιμοποιεί όλη τη μνήμη από τη στιγμή κιόλας που αυτή η μνήμη δεν μεταφράζεται σε ουσιαστικές διαφορές στις επιδόσεις.

το προβλημα θα ερθει οταν σε 2 χρονια απο τωρα θα χρειαζεσαι 8GB VRAM...εκει να σε δω...και οπως και να το κανουμε αν η 960 ερθει στα 250 ευρο γτ να μην παρεις την 290 που ειναι και δοκιμασμενη?τοσο απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη με ενδιαφέρει σαν τελικό χρήστη αν επειδή μια κάρτα έχει 4GB και το παιχνίδι τα τραβάει όλα από τη στιγμή που μια αντίστοιχη με 2 GB σε Πραγματικές επιδόσεις η διαφορά είναι 4-5 frames το πολύ? Επειδή τα τραβάει δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αυτό που μετράει σε τελική είναι η επιδόσεις οι οποίες μετρούνται με FPS και όχι πόσο MB τραβάει το frame buffer.

 

Από τη στιγμή που παίζω το παιχνίδι μου με μια κάρτα των 2 GB τη με νοιάζει αν η 4άρα κάρτα χρησιμοποιεί όλη τη μνήμη από τη στιγμή κιόλας που αυτή η μνήμη δεν μεταφράζεται σε ουσιαστικές διαφορές στις επιδόσεις.

Για εικοστή φορά ,δε μιλαμε μονο για fps,κανε ενα κοπο να διαβάσεις και κανα άλλο ποστ πριν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για εικοστή φορά ,δε μιλαμε μονο για fps,κανε ενα κοπο να διαβάσεις και κανα άλλο ποστ πριν.

από την στιγμή που η σύγκριση των fps γίνεται με ίδιες ρυθμίσεις γιατί να μην μιλάμε για αυτά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εικοστή φορά ,δε μιλαμε μονο για fps,κανε ενα κοπο να διαβάσεις και κανα άλλο ποστ πριν.

 

 

Επειδή εσύ δεν μιλάς δεν σημαίνει ότι εμείς δεν μπορούμε να μιλήσουμε και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη σκεπτική σου. Το σημείο αναφοράς για αγορά μιας κάρτας είναι οι επιδόσεις και όχι το πόσο μνήμη τραβάει το Frame Buffer.

 

Δεν έχω δει πουθενά σε κανένα περιοδικό η Site που ασχολείται με μετρήσεις να έχουν σαν βασική μέτρηση το Frame buffer και το πόσο μνήμη τραβάει κάθε κάρτα. Το έχουμε τραβήξει το θέμα με το frame buffer και frame buffer Και frame buffer......

 

Όλα τα Sites Που ασχολούνται με τεχνολογία και benchmarks είναι ηλίθιοι που στις μετρήσεις τους ασχολούνται με τα frames, θερμοκρασίες, θόρυβο και κατανάλωση ρεύματος  ενώ εδώ εμείς έχουμε ανακαλύψει ότι το frame buffer είναι ποιο σημαντικό και όχι οι πραγματικές επιδόσεις?και για αυτό το λόγο δεν μιλάμε πλέον για frames.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με για midrange ,δεν ειναι τσάμπα,250 ευρουλακια θα εχει ,γιατί να μη μπορω εγω δηλαδή να παίξω σε υψηλή ανάλυση ενα ελαφρύ παιχνίδι;

 

 

wtf?

αν ειναι να καταληξεις σε αυτο ομολογω σε χανω... ακομα κι αν ηθελες να γραψεις αντι για ελαφρυ ενα βαρυ κακογραμμενο port

και απο ποτε με 4gb vram μπορεις και τερματιζεις τα ultra settings σε μια midrange καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν τα μετράμε ολα σε fps.

Αν.ηταν έτσι θα παίζαμε ολοι lol με gtx titan ,να πιάνουμε το fps cap και να γουστάρουμε.

Οταν ενα παιχνιδι δεν βρίσκει τη vram που απαιτεί ,εκτος οτι μπαίνει στη διαδικασία να τραβάει ram απο το συστημα ,οπότε τα ευρώ που γλυτωσες απο τη φτηνή καρτα πρεπει να τα σκασεις σε ram και ssd , μετράει και η εμφάνιση,πως να το κάνουμε;

Για αυτο λεω και ξαναλέω οτι δεν ειναι μονο τα fps το θέμα.

 

Ειναι αστείο,γελοίο , τραγικό ,βλακώδες ; πως να το χαρακτηρισω ,και μονο που υπαρχει η αμφιβολία οτι τα 2 ειναι λιγα.

Αποδειχθηκε πριν μήνες.

Και το λεει και η λογική έτσι;δεν ανακαλύψαμε τωρα την Αμερική ,αν δεν ηταν ενας δυο Οδυσεες να λενε τα ελληνικά τα δικα τους πεντε ποστ θα είχε το θέμα που απλα θα εκραζαν-ορθα - τη λιγοστή πλέον vram.

Η nvidia σπρώχνει το κόσμος να νομίσει οτι ξαφνικά η 970 είναι η mainstream ,και η 960 η ψόφια αποκλειστικά και μονο γιατί πλέον δε θα πιανει τα minimum requirements σε vram , και οι κονσολοποιοι προσπαθούν να πείσουν μέσω κακων πορτ καιβτρελης απαίτησης vram οτι τα παιχνιδια παίζουν το ίδιο καλα ,η το ιδιο χάλια ,σε κονσολα και pc.

Αυτο ειναι ολο.

Και ο καθε Οδυσσεας ας κατεβασει και τον πάπυρο λαρούς , τα γεγονότα έτσι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα, αν με τα ίδια settings έχεις μια διαφορά των 2-3fps ανάμεσα στις 2 εκδόσεις της ίδιας κάρτας τότε είναι δώρον άδωρον τα +2gb...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα, αν με τα ίδια settings έχεις μια διαφορά των 2-3fps ανάμεσα στις 2 εκδόσεις της ίδιας κάρτας τότε είναι δώρον άδωρον τα +2gb...

 

η GTX770 ειναι ελαφρως καλυτερη απο την GTX960

 

http://alienbabeltech.com/main/gtx-770-4gb-vs-2gb-tested/3/

 

σε ιδιο συστημα ιδια specs ιδια ρολογια με μονη διαφορα 2 vs 4 gb ram 

 

οι διαφορες αναξιες αναφορας και το συμπερασμα:

 

Chances are, unless you get an insane overclock, you're never going to use more than 2GB of VRAM off of the GTX 770. The reason as to why is because a lot of the time, the GPU runs out of horsepower before it runs out of VRAM. This is evident in the fact that all benchmarks between the two cards are identical on all resolutions, including a triple monitor resolution. However, if you ever plan on putting the card into SLI (which I don't recommend doing unless it's an upgrade, not an immediate option), your GPU will have enough power to plow through more than 2GB.

 

If you don't SLI, get 2GB. If you are going to SLI in the future, then yes, the 4GB would be worth it.

 

 

παρολαυτα καποιοι επιμενουν οτι τα 4gb στην 960 θα δωσουν ζωη στο μελλον...

γιατι ετσι!   :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αλλο παραδειγμα οπου η R9 290X με 4GB

 

τον πινει απο GTX 780  με 3GB σε Ultra high settings στο Unity

 

In testing Assassin's Creed Unity, we determined that the game uses substantially more video card memory than we've seen in most other current titles. When equipped with 4GB video cards, ACU demanded an impressive 3221MB (3.2GB) of static video RAM, with dynamic (reserve) usage tacking on an additional ~250MB consumed. Our total max consumption of GDDR5 memory rested at around 3.5GB.

 

http://www.gamersnexus.net/game-bench/1692-assassins-creed-unity-gpu-benchmark

acu-bench-ultra.jpg


If you are having issues at higher displays, the bottle-neck is the proccessing performance of your GPU hardware, not the amount of VRAM attached to it.

T
he correct argument for more VRAM for higher displays inherently includes purchasing a better GPU that includes it by reference.

At 1440p for example, just because the GTX 760 has 4GB of VRAM doesn't mean it's going to play like a GTX 780 with 3GB. No, it's going to play like a reference model 760 with 2GB because the hardware simply can't keep up with rendering and post processing.


ΥΓ. *Maxwell memory architecture is 33% more efficient than Kepler  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα γιατι αυτο το topic εχει φτασει τις 11σελιδες για μια καρτα που ουτε η τιμη της εχει επισημα ανακοινωθει ουτε ενδιαφερει τους περισσοτερους οι οποιοι ειτε δωσανε παραπανω χρηματα και πηγανε στην 970 ή σε χαμηλοτερα χρηματα στην R9 290. Πραγματικα γραφουν μερικοι και γραφουν για ποιο λογο???Για gaming αδιαφορη καρτα ειναι οσο η τιμη της R9 290 ειναι τοσο χαμηλα.Αν καποιος παιζει ελαφρυα παιχνιδια θα δωσει ουτως ή αλλως λιγοτερα χρηματα για 750ti που και αυτη εχει πολυ χαμηλη καταναλωση(ή R9 270),αρα προς τι αυτη η αναστατωση με την συγκεκριμενη καρτα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...