Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι προδιαγραφές της Nvidia GeForce GTX 960


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως το.είπες ακριβώς.

4 όμως,οχι κατω απο δυο.

Κάποιοι λένε ότι και στις 780 τους με τα 3GB πάει αέρα το Mordor με Ultra textures, εγώ που το δοκίμασα στο δεύτερο PC με την R9 280 3GB κόλλαγε τρελά και έπρεπε να κατεβάσω τα textures στο High.Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς, αλλά οι devs του Mordor τα 'χουν σκατώσει στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Γενικά πάντως τα 2GB είναι ξεπερασμένα πλέον, θες 3-4GB για να πεις ότι είσαι και θα είσαι μέσα στα πράγματα(Εννοώντας να μπορείς να ενεργοποιήσεις Ultra textures και στα επόμενα παιχνίδια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα κάποιοι εδω είπανε ,πολλες φορές κιόλας ,οτι τα 2gb ειναι υπεραρκετά για να παίξεις (ultra κιόλας ,πάλι γελαω που σκέφτομαι το διάλογο) οποιοδήποτε παιχνίδι σε full hd. 

 

ολα τα bench και τα επιχειρηματα παραπανω αποδεικνυουν οτι ειτε εχεις 2 ειτε 4gb ram η διαφορα σε επιδοση ειναι αστεια

 

ωσπου να μου φερεις bench και απτες αποδειξεις οτι μια καρτα ανω των 2gb ram υπερεχει σημαντικα σε επιδοσεις και frames (κι οχι επειδη απλα εχει το buffer να τα καταναλωνει) ως τοτε επετρεψε μου να γελαω εγω 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει η κάρτα που έχει 4GB Vram, να μπορεί να την αξιοποιήσει, δηλαδή θα πρέπει να έχει και horsepower.Μια 270X 4GB ας πούμε, δεν μπορεί να αξιοποιήσει τα 4GB αφού οι επιδόσεις της θα φτάσουν στον πάτο πολύ πριν φτάσει να αξιοποιήσει την Vram της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα bench και τα επιχειρηματα παραπανω αποδεικνυουν οτι ειτε εχεις 2 ειτε 4gb ram η διαφορα σε επιδοση ειναι αστεια

 

ωσπου να μου φερεις bench και απτες αποδειξεις οτι μια καρτα ανω των 2gb ram υπερεχει σημαντικα σε επιδοσεις και frames (κι οχι επειδη απλα εχει το buffer να τα καταναλωνει) ως τοτε επετρεψε μου να γελαω εγω

:D

Βρε goatfeeder ,του Σαλουφα γιατί δε σου κάνει ; γελα ,ολοι οι αλλοι γελάσαμε πάντως , το παρδαλός κατσικι έμεινε.

Θα πρέπει η κάρτα που έχει 4GB Vram, να μπορεί να την αξιοποιήσει, δηλαδή θα πρέπει να έχει και horsepower.Μια 270X 4GB ας πούμε, δεν μπορεί να αξιοποιήσει τα 4GB αφού οι επιδόσεις της θα φτάσουν στον πάτο πολύ πριν φτάσει να αξιοποιήσει την Vram της.

Αν μιλάμε για full.hd ,ναι ,αλλα μπορει να χρειαστεί (άσχετο απο την κουβέντα μας ) σε χαμηλών απαιτήσεων παιχνιδια η whatever σε πολυ υψηλές αναλύσεις.

 

Edit

Τωρα καταλαβα τι.ομορφιά πέταξες πάλι .

Ξαναλέω και ξεκολλα το μυαλό σου και συγκεντρώσου στην κουβέντα :

ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ FPS.

ΟΧΙ FRAMES PER SECOND.

NO ODYSSEUS.

NO.

NOOOOOOOOOOOOOOO..

Μιλάμε οτι δε σου φτανουνντα 2 gb ,και το παιχνιδι ρίχνει την απαιτούμενη vram .

Σε δίφραγκα;

Δε θα εχεις πτώση στα fps ,αλλα τα textures θα ειναι χειρότερα.

Ας πας εσυ ultra .

Η απαιτούμενη vram δεν ειναι απολυτο μέγεθος.

Αλλα παρ'ολα αυτα ηδη τα 2 gb ΔΕ φτανουν για ολα τα παιχνίδια ,για ultra ρυθμίσεις,παρόλο που ρίχνουν και τα textures.

Και ενώ εσυ είπες οτι τα παιχνιδια ΔΕΝ τραβάνε πάνω απο δυο έτσι;

Μετα έκανες την καλλιτεχνική κωλοτομπα και είπες ,"νταξ ,για midrange καρτα μιλαμε ρε,τι θετε τωρα;να παιζει και ultra με 2 ψωρο gb ;"

Εισαι ωραίος όμως σε παω.

Το πας το στριβεις ,το γυρίζεις ,διαστρεβλώνεις ακομα κι αυτα που κι εσυ είπες ,για να πεις οτι ,ναι ,καπου ειχα δίκιο.

Καλα ξηγιεσαι.

Κατεβα για πολιτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η  960 και γενικα καθε GTX X60 ειναι κατηγορια midrange-budget, οποτε μοιραια ο καθενας γνωριζει εξαρχης οτι η καρτα θα κανει καποιες παραχωρησεις και πρωτα απολα λογω λιγοτερων cudacores 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FUTURE PROOF καρτα των ±250 ευρω! 

η συγκεκριμενη υλοποιηση επελεξε το OC απο το να τη παραγεμισει με +2gb αχρηστη ram και να τη πουλησει τουλαχιστον +50 ευρω ακριβοτερα οπως γινεται συνηθως

 

το αν η συγκεκριμενη καρτα θα ξεπερασει παρομοιες σε default clocks με 4gb ram ειναι αυτονοητο

 

οπως επισης και το γεγονος οτι η συγκεκριμενη καρτα λογω περιορισμενης gpu power δε θα εκμεταλλευτει ποτε ουτε θα αναδειξει πληρως αν φορτωσει με 4gb ram

Παντως η R9 290 στα 260ευρω απο το eshop μια χαρα Futureproof ειναι και φενεται να γινεται η δευτερη 7970 απο πλευρας τιμης και αποδοσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατο ποτε φτασανε τοσο μακρια μου κανει εντιπωση πραγματη δεκαπλασιαζμος επιδοσεων σε σχεση με Nvidia 8600GT 256Mbyte μεσα σε 7-8 χρονια .

Aν η διαφιμιζομε GTX 960 2GB προσφέρει 60fps στα καλυτερα παιχνιδια σε αναλύσεις μεχρι 2560χ1440 θα ειναι ταιλια κάρτα για μενα. 1024 πυρήνες ειναι μια χαρά Ξερει κανεις αν μπορει αυτη η καρτα να υποστιριξει προγραμματα οπως Photoshop η Premier για επιταχυνση επεξεργασιας και Rendering? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως οι developers των παιχνιδιών τα 'χουν σκατώσει γενικά στο θέμα αξιοποίηση μνήμης.Έσκασαν οι νέες κονσόλες και η δικαιολογία τους για την πολύ Vram που ζητάνε τα παιχνίδια, είναι ότι το Ps4 έχει ''8GB Unified Memory''.Η αλήθεια είναι πως αν ο developer κάνει σωστή δουλειά, τα 2GB είναι υπεραρκετά για πολύ εντυπωσιακό αποτέλεσμα(Π.χ. The Vanishing Of Ethan Carter όπου καταναλώνει μετά βίας 1.5GB και δείχνει άψογο), άλλα παιχνίδια όπως TitanFall/Watch_Dogs/Wolfenstein κλπ που θέλουν 3-4GB Vram αλλά η διαφορά τους είναι γελοία οπτικά σε σχέση με την κατώτερη ρύθμιση.Το Wolfenstein ας πούμε έχει μια ρύθμιση που λέγεται ''VTCompress'' και έχει enabled/disabled, αφορά την συμπίεση των textures προφανώς, ε λοιπόν όταν είχα την GTX670 2GB με ''Disabled''(Απενεργοποίηση συμπίεσης) κόλλαγε τρελά σε σημείο να μην παίζεται με τίποτα, η διαφορά οπτικά όσο και αν την έψαξα, ΔΕΝ υπήρχε.Το Watch_Dogs από την άλλη ακόμα και σε Titan έχει θέμα με κολλήματα και το TitanFall για τα ''Insane Textures'' που ζητάει 3GB, εξακολουθούν να είναι ελεεινά και με ένα SweetFX πετυχαίνεις με Medium Textures καλύτερο αποτέλεσμα από τα ''Insane'' και χωρίς κολλήματα σε 2GB κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως οι developers των παιχνιδιών τα 'χουν σκατώσει γενικά στο θέμα αξιοποίηση μνήμης.Έσκασαν οι νέες κονσόλες και η δικαιολογία τους για την πολύ Vram που ζητάνε τα παιχνίδια, είναι ότι το Ps4 έχει ''8GB Unified Memory''.Η αλήθεια είναι πως αν ο developer κάνει σωστή δουλειά, τα 2GB είναι υπεραρκετά για πολύ εντυπωσιακό αποτέλεσμα(Π.χ. The Vanishing Of Ethan Carter όπου καταναλώνει μετά βίας 1.5GB και δείχνει άψογο), άλλα παιχνίδια όπως TitanFall/Watch_Dogs/Wolfenstein κλπ που θέλουν 3-4GB Vram αλλά η διαφορά τους είναι γελοία οπτικά σε σχέση με την κατώτερη ρύθμιση.Το Wolfenstein ας πούμε έχει μια ρύθμιση που λέγεται ''VTCompress'' και έχει enabled/disabled, αφορά την συμπίεση των textures προφανώς, ε λοιπόν όταν είχα την GTX670 2GB με ''Disabled''(Απενεργοποίηση συμπίεσης) κόλλαγε τρελά σε σημείο να μην παίζεται με τίποτα, η διαφορά οπτικά όσο και αν την έψαξα, ΔΕΝ υπήρχε.Το Watch_Dogs από την άλλη ακόμα και σε Titan έχει θέμα με κολλήματα και το TitanFall για τα ''Insane Textures'' που ζητάει 3GB, εξακολουθούν να είναι ελεεινά και με ένα SweetFX πετυχαίνεις με Medium Textures καλύτερο αποτέλεσμα από τα ''Insane'' και χωρίς κολλήματα σε 2GB κάρτες.

Συμφωνώ απόλυτα οτι θα μπορούσαν να εχουν κορυφαία γραφικά με λιγη vram (βλεπε crysis) αλλα αυτή τη στιγμη γεγονός ειναι ,οτι μιλαμε οτι ειτε εσκεμμένα ειτε οχι (μαλλον ναι) εχουμε χειριστα port που ρίχνουν ολοντο βάρος στη vram .

Θα μου πεις ,χαίρω πολυ ρε βλάκα ,δεν το λεμε τόσους μήνες ,ειδικά απο τοτε που βγήκε το watchdogs;

Θα σου πω,εμενα το λες ;

Οδυσσεαεεεαααα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε διαβασε τι γραφω απο το πρωτο μου ποστ..

περιμενω να μου φερεις ενα απτο αποτελεσμα που να αποδεικνυει οτι 4 vs 2 gb vram αυξανουν επιδοσεις!
 

 

Δε θα εχεις πτώση στα fps ,αλλα τα textures θα ειναι χειρότερα.


ποιος μιλαει για κωλοτουμπες...
εξηγησε μου πως γκενεν αυτό; 

 

δλδ αν εσυ εχει βαλει ultra settings και η καρτα σου εχει 2gb ram και το παιχνιδι απαιτησει 3 gb αυτοματως θα χαλασει και η ποιοτητα;  :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nvidia GeForce GTX 960 Ti 2GB vs AMD Radeon HD 7950 Sapphire OC 3GB Edition

 

ναι μεν  

 

Memory Bandwidth: 168.3GB/sec  vs  240GB/sec

 

αλλα αχρηστο... γιατι η επεξεργαστικη ισχυς παιζει πρωτευοντα ρολο, οταν αυτη στραγγισει δε πα ναχεις και 3 και 4 και 8gb vram θα παρεις τα 3 ακατανομαστα...

 

Render Output Units: 48 vs 32

 

Pixel Rate: 50.4 GPixel/s vs 28.8 GPixel/s

εγώ από αυτά βλέπω ότι η 960 είναι απλά ανισόρροπη κάρτα που είναι 36% πιο δυνατή από τη δική μου και λογικό αφού είναι σαφώς πιο καινούρια  , αλλά στα θέματα μνήμης τον ρουφάει

 

η όλη κουβέντα μου θυμίζει τη συζήτηση με τα iphone που έχουν 1GB ram και τρέχουν υπέροχα, αλλά όταν ανοίξεις για παράδειγμα πολλά tabs  στο σαφάρι κλάνει το εργαλείο και ξαναφορτώνει τα υποτιθέμενα ήδη φορτωμένα 

 

θα πείραζε αν η apple έβαζε 2? όχι. γιατί δεν το έκανε; για οικονομία..

 

ε το ίδιο γίνεται και εδώ 

 

δε σου είπα ότι η μνήμη είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, λέω ότι κακώς δεν έβαλαν σε κάρτα του '15 που κάνει πάνω από 200€ περισσότερα από 2GB 

 

το κατα πόσο θα είναι χρήσιμα ας φανεί στη πράξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ από αυτά βλέπω ότι η 960 είναι απλά ανισόρροπη κάρτα που είναι 36% πιο δυνατή από τη δική μου και λογικό αφού είναι σαφώς πιο καινούρια  , αλλά στα θέματα μνήμης τον ρουφάει

 

η όλη κουβέντα μου θυμίζει τη συζήτηση με τα iphone που έχουν 1GB ram και τρέχουν υπέροχα, αλλά όταν ανοίξεις για παράδειγμα πολλά tabs  στο σαφάρι κλάνει το εργαλείο και ξαναφορτώνει τα υποτιθέμενα ήδη φορτωμένα 

 

θα πείραζε αν η apple έβαζε 2? όχι. γιατί δεν το έκανε; για οικονομία..

 

ε το ίδιο γίνεται και εδώ 

 

δε σου είπα ότι η μνήμη είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, λέω ότι κακώς δεν έβαλαν σε κάρτα του '15 που κάνει πάνω από 200€ περισσότερα από 2GB 

 

το κατα πόσο θα είναι χρήσιμα ας φανεί στη πράξη

 

καλα.. αν βγει 960 απλη και 960 με 4gb και 50 ευρω ακριβοτερα εσυ παρε τη 2η

 

ή μεταξυ μιας εργοστασιακα OC μεχρι αηδιας και μιας με default ρολογια με απλα +2gb εσυ παλι θα επελεγες τη 2η 

 

παροτι επανελημμενα εχει εξηγηθει οτι ειδικα σε αυτα τα κυβικα κανει bottleneck το horsepower και οχι η μνημη

οκ...  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε odysseus, το PC σου εχει 4gb ram? Οχι? Γιατι οχι. Να σου βαλω bench που θα δεις οτι δεν εχει διαφορα στις επιδοσεις με τα 8 η και τα 16. Παρολαυτα δεν πηγες στα 4. Καρτα των 200+ ευρω που ΘΑ βγει δεν την αγοραζεις για μια βδομαδα, θα την κρατησεις 2 τουλαχιστον χρονια (εγω ακομα εχω 7870). Οταν λοιπον ΣΗΜΕΡΑ εισαι εντελως οριακα τσιμα τσιμα με τα 2gb vram τι θα κανεις το 16-17? 

Και αν το προβλημα σου ειναι τα "50 ευρω παραπανω" που θεωρητικα θα κοστιζε (αν και δεν βλεπω το λογο, πολλες καρτες σε αυτη τη κατηγορια εχουν 3 gb), τοτε κρατα τα 50 ευρω απο τη ram του συστηματος και βαλτα στη GPU. Profit....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήταν κάποιος να δώσει το επιπλέον 50αρικο θα του πρότεινα 290 και για τη μνήμη

 

960 δε θα έπαιρνα έτσι κι αλλιώς γιατί όταν κοιτάζω καινούρια δε κοιτάζω σε αυτή τη κατηγορία (χρημάτων) 

 

αλλά αν ήταν να διαλέξω μεταξύ δύο καρτών με παρόμοιες επιδόσεις και χρήματα θα έπαιρνα αυτή με τη περισσότερη μνήμη βέβαια

 

φυσικά θα κοιτούσα και άλλα πράγματα, αλλά εδώ και καιρό κοιτάω πάρα πολύ ΚΑΙ αυτό 

 

αν η amd βγάλει μια 390 για παράδειγμα και είναι το ίδιο καλή με την 970 αλλά έχει περισσότερη μνήμη φυσικά και θα πάρω την amd 


Ρε odysseus, το PC σου εχει 4gb ram? Οχι? Γιατι οχι. Να σου βαλω bench που θα δεις οτι δεν εχει διαφορα στις επιδοσεις με τα 8 η και τα 16. Παρολαυτα δεν πηγες στα 4. Καρτα των 200+ ευρω που ΘΑ βγει δεν την αγοραζεις για μια βδομαδα, θα την κρατησεις 2 τουλαχιστον χρονια (εγω ακομα εχω 7870). Οταν λοιπον ΣΗΜΕΡΑ εισαι εντελως οριακα τσιμα τσιμα με τα 2gb vram τι θα κανεις το 16-17? 

Και αν το προβλημα σου ειναι τα "50 ευρω παραπανω" που θεωρητικα θα κοστιζε (αν και δεν βλεπω το λογο, πολλες καρτες σε αυτη τη κατηγορια εχουν 3 gb), τοτε κρατα τα 50 ευρω απο τη ram του συστηματος και βαλτα στη GPU. Profit....

η πλάκα είναι ότι εγώ παίζω με 4GB ram (γιατί έχω ξεμείνει και βαριέμαι την αναβάθμιση) και ξέρω ότι δεν έχεις θέμα σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις να έχεις μόνο τόσο λίγη ram

 

παρόλα αυτά δε θα έλεγα σε κάποιον να φτιάξει σήμερα σύστημα με 4

 

οσο fanboy και να είσαι πρέπει να κοιτάς μπροστά και να θες το περισσότερο δυνατό για τα χρηματα που δίνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε odysseus, το PC σου εχει 4gb ram? Οχι? Γιατι οχι. Να σου βαλω bench που θα δεις οτι δεν εχει διαφορα στις επιδοσεις με τα 8 η και τα 16. Παρολαυτα δεν πηγες στα 4. Καρτα των 200+ ευρω που ΘΑ βγει δεν την αγοραζεις για μια βδομαδα, θα την κρατησεις 2 τουλαχιστον χρονια (εγω ακομα εχω 7870). Οταν λοιπον ΣΗΜΕΡΑ εισαι εντελως οριακα τσιμα τσιμα με τα 2gb vram τι θα κανεις το 16-17? 

Και αν το προβλημα σου ειναι τα "50 ευρω παραπανω" που θεωρητικα θα κοστιζε (αν και δεν βλεπω το λογο, πολλες καρτες σε αυτη τη κατηγορια εχουν 3 gb), τοτε κρατα τα 50 ευρω απο τη ram του συστηματος και βαλτα στη GPU. Profit....

 

ρε φιλε να τα ξαναπω και σε σενα;

καρτα 200-250 ευρω δεν ειναι futureproof με την εννοια που της προσδιδεις!

κι επειδη θα εχει 4gb ram αυτο τι σημαινει; 

 

το γεγονος οτι δε θα εχει το απαιτουμενο horsepower ουτε τωρα αλλα ουτε και σε 3 χρονια  για να την αξιοποιησει προφανως σου ειναι αδιαφορο στην εξισωση...

 

και για την ιστορια

τη μουφα με την εξτρα  μνημη τη ξεκινησε η ATI για να προωθησει το eyefinity σε triplemonitors οταν καταλαβε οτι τον επινε σε  ολες τις υπολοιπες κατηγοριες και δε μπορουσε να κανει κατι γιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η πλάκα είναι ότι εγώ παίζω με 4GB ram (γιατί έχω ξεμείνει και βαριέμαι την αναβάθμιση) και ξέρω ότι δεν έχεις θέμα σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις να έχεις μόνο τόσο λίγη ram

 

παρόλα αυτά δε θα έλεγα σε κάποιον να φτιάξει σήμερα σύστημα με 4

 

οσο fanboy και να είσαι πρέπει να κοιτάς μπροστά και να θες το περισσότερο δυνατό για τα χρηματα που δίνεις 

Παιζεις με 4 ram επειδη εχεις 3αρα καρτα. Αν ειχες 2αρα θα γεμιζε η ram και πιθανοτατα και swap file, και καταλαβαινεις μετα τι γινεται xD

ρε φιλε να τα ξαναπω και σε σενα;

καρτα 200-250 ευρω δεν ειναι futureproof με την εννοια που της προσδιδεις!

κι επειδη θα εχει 4gb ram αυτο τι σημαινει; 

 

το γεγονος οτι δε θα εχει το απαιτουμενο horsepower ουτε τωρα αλλα ουτε και σε 3 χρονια  για να την αξιοποιησει προφανως σου ειναι αδιαφορο στην εξισωση...

 

και για την ιστορια

τη μουφα με την εξτρα  μνημη τη ξεκινησε η ATI για να προωθησει το eyefinity σε triplemonitors οταν καταλαβε οτι τον επινε σε  ολες τις υπολοιπες κατηγοριες και δε μπορουσε να κανει κατι γιαυτο

Sorry, αλλα αν μια καρτα των 250 ευρω δεν μαξαρι τα απαντα στα 1080p σημερα τοτε αστο, θα παω σε AMD. Τι εννοια προσδιδω ακριβως. Εσυ αν δωσεις 250 ευρω ποσο καιρο σκοπευεις να τη κρατησεις?  Αν ειναι να τη κρατησεις κατω απο 2 χρονια, τοτε δωσε κατευθειαν τα 500 και πηγαινε σε κατι καλυτερο, τζαμπα λεφτα πετας. 

 

Την περιπτωση να πας για SLI βεβαια την αγνοεις πληρως, μαλλον γιατι δεν σε συμφερει και πολυ ετσι? I rest my case, με fans της μιας η της αλλης εταιριας κουβεντα να κανεις δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...