Προς το περιεχόμενο

Mount m42 για Nikon


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα την βοήθεια σας.Έχω την Nikon d7100 έχω και έναν φακό της zenit τον tair 11a 135/2,8 βιδωτος.πιο mound πρέπει να αγοράσω για να κουμπωσω τον φακό στην μηχανή το απλό η αυτό που έχει κρυσταλλακι; Έχω ακούσει ότι το mount με το κρύσταλλο έχει καλύτερη εστίαση στο άπειρο αληθεύει; Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το κρύσταλλο έχεις εστίαση στο άπειρο χωρίς το κρύσταλλο δεν μπορείς να εστιάσεις στο άπειρο, όμως αν πάρεις φθινο με κρύσταλλο θα έχεις πτώση ποιότητας, αν τον θέλεις για πορτρέτα μόνο πάρε το απλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα με το κρύσταλλο δεν ξέρω αν είναι απλό η όχι 35 ευρω το αγόρασα. Πριν το αγοράσω δοκίμασα και χωρίς κρύσταλλο στο άπειρο θάμπωνε αρκετά, με το κρύσταλλο θαμπώνει ελάχιστα όταν ζουμαρεις απ την μηχανή για να δεις αυτό που τράβηξες, δηλαδή εκεί που έχεις εστιάσει. υπαρχει κάτι καλύτερο που να βγαζεις στο άπειρο καλύτερη εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά η νικον έχει την μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ αισθητήρα και φακού για αυτο και είναι το λιγότερο φιλικό σύστημα για να παίξεις με άλλους φακούς ,

εφόσον πήρες με κρύσταλλο θα έπρεπε να έχεις εστίαση στο άπειρο ( αλλα λειτουργεί και σαν μικρός teleconverter )

μήπως είναι κακής ποιότητας και είναι απο εκεί το θόλωμα ?

εστίασες σίγουρα σωστά ?δοκίμασε με τρίποδο και από το Liveview  μην εμπιστεύεσαι  το σημείο που αναγράφετε το άπειρο στον φακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και με τρίποδα για να δω αν έχει διαφορά αλλά το ίδιο βγάζει στο άπειρο. Δεν ξέρω αν είναι κακής ποιότητας και δεν γνωρίζω πιο είναι το καλής ποιότητας για αυτό θα ήθελα κάποιος απο εσάς να μου πει αν γνωρίζει, όπως βλέπετε στην εικονα ενα κλικ αν πήγαινε λίγο πιο αριστερά

post-167784-0-32882100-1421515219_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε και μια φωτογραφία που να είναι εστιασμένο κάτι σίγουρα ( πχ κάτι στα 6-7 μέτρα ) αν είναι και εκεί θολό τότε φτεέι το κρύσταλλο αν όχι τότε απλα δεν εστιάζει στο άπειρο με τον αντάπτωρα που πήρες , απο που τον αγόρασες? έλεγε οτι επιτρέπει εστίαση στο άπειρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον σας στέλνω μερικές φωτογραφίες για να δείτε που ακριβώς υπαρχει θεμα.

Στην πρώτη έχω εστιάσει στην ταμπέλα του μέτρο. 20μέτρα περίπου

Στην δεύτερη έχω εστιάσει στον ηλιακό θερμοσίφωνα. 30 μέτρα περίπου

Στην Τρίτη έχω εστιάσει στην καμιναδα την μαύρη. 70 μέτρα περίπου

Η Τεταρτη είναι η συσκευασία του mount, το αγόρασα απο το κατάστημα ρεπελας θεσσαλονικη, δεν βλέπω κάπου στην συσκευασία να αναφέρει κάτι για άπειρο, αυτό μου το είπε ο ρεπελας ότι το mount με κρύσταλλο είναι για εστίαση μέχρι το άπειρο.

post-167784-0-79635200-1421558805_thumb.jpg

post-167784-0-82568300-1421558954_thumb.jpg

post-167784-0-49671800-1421558989_thumb.jpg

post-167784-0-64879000-1421559655_thumb.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορείς να βγάλεις και καμία φωτογραφία με κάποιον nikkor φακό; Αλλά να 'εχει σωστή έκθεση.

Επεξ/σία από whodatinsomniaK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χρησιμοποιείς και τέρμα ανοιχτό? (για αυτό και η υπερεκθεση?) όπως και να χει δεν μου φαίνεται εστιασμενη αλλά οριακά αν δοκιμάσεις με f8 και πάνω ίσως έχεις καλύτερα αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι φωτογραφίες που ανέβασα πριν είναι με τέρμα ανοιχτό και με f8 να τις έβγαζα η εστίαση θα ήταν η ίδια.

 

Αυτές που ανέβασα τώρα είναι απο τον 18-105 της Nikon με τέρμα ζουμ και πολυ πιο καθαρές

post-167784-0-43014700-1421567178_thumb.jpg

post-167784-0-70955500-1421567484_thumb.jpg

post-167784-0-14512700-1421567556_thumb.jpg

post-167784-0-07550500-1421567642_thumb.jpg

post-167784-0-80750500-1421567686_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ποιο κλειστό το διάφραγμα τόσο μεγαλώνει το βάθος πεδίου οπότε με ένα f8 η μικρότερο κάτι που είναι οριακά ανεστιαστο με ανοιχτό θα φαίνεται καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λύθηκε το πρόβλημα δοκίμασα και έβγαλα με τον Ζενίτ στο άπειρο και ξεκίνησα με το f2.8 μέχρι το f22 έβγαλα το αποτέλεσμα που ήθελα στο f8 κι ανάλογα με την απόσταση που θέλω να εστιάσω παίζω με τα f όποτε δεν έχει πρόβλημα το mount αλλά εγώ ειχα το πρόβλημα που δεν πείραζα τα f σας ευχαριστώ όλους

Δείτε την διαφορά με f2,8 και με f8

post-167784-0-16948200-1421570283_thumb.jpg

post-167784-0-08606100-1421570321_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να κλεινεις διαφραγμα για να πλησιασεις την σωστη εστιαση,τσαμπα η αγορα.η kiwi εκανε πολλες κακες υλοποιησεις σε ανταπτορες.αν στα κοντινα εστιαζεις σωστα,τοτε ο ανταπτορ δεν ειναι για το απειρο.στην θεση σου θα επαιρνα εναν απλο μ42ανταπτορ,θα εβγαζα τον παλιο απο τον φακο,και θα εβαζα με βιδουλες η κολητα,τον νεο ανταπτορ,οπως και εχω κανει σε εναν μινολτα ροκορ 135/2.8 για την σονυ μου.αν θελεις να τον κρατησεις τον φακο και ειναι καλος,αξιζει ο κοπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την nikon δεν γίνεται αυτό επιδει έχει μεγάλη απόσταση το mount της από τον αισθητήρα συνεπώς για να εστιάσεις άπειρο με m42 πρέπει ο φακός να μπει μέσα να πλησιάσει τον καθρέπτη. Η Sony με την minolta ταιριάζει εύκολα αλλά στην Νίκον δεν είναι έτσι

Ίσως καλύτερα να τον πουλήσεις πιάνει αυτός ο φακός και να πάρεις έναν nikorr 105 2.5 που είναι καταπληκτικος φακός και δεν θα έχεις και πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περιπτωση που κανω αυτο που λεει ο φιλος hayas88 ξερουμε περιπου ποσο μπορει να πουληθει ο zenit tair 11a 135/f2,8?

 

(ο φακος ειναι σαν καινουριος με την δερματινη θηκη και τα φιλτρα του)


Φιλε dollyyy19 ο φακός είναι πολυ καλός απλά φοβάμαι μη τον χαλάσω και δεν θέλω ένας τέτοιος φακός τον οποίο δεν ξανα βρίσκεις να πάει στράφι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...