Προς το περιεχόμενο

Nikon και φωτογραφιες διαβατηριου (οποιος γνωριζει)


libereas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θελω τις αποψεις σας σχετικα με τις ρυθμισεις φωτογραφιων διαβατηριου.εχω μια nikon D300 με φακο 18-55 χωρις extra flash και 2 flash με αισθητηρα που στινονται στο φοντο συνιθος.εχω δοκιμασει καθε ειδους ρυθμιση τις μηχανης και καθε στιστιμο στον χωρο. το καλιτερο αποτελεσμα ειναι με iso 3200 πραγμα που ειναι απαγορευτικο λογο θοριβου. σε ενα normal iso 200-400 και με χαμηλη ταχητητα εχω ενα καλο αλλα οχι το επυθημητο αποτελεσμα που ειναι καπως ετσι..iqvbz1rl1

οι σκιες δεξια αριστερα κανουν την εικονα ακαταληλη. τι πρεπει να κανω για να φυγουν?

πρεπει να καταφυγω αναγαστικα σε studio flash?

θελει καποια αλλη ρυθμιση της μηχανης ή του χωρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολούμαι με την συγκεκριμένη κατηγορία αλλά όταν είχα πάει για εμένα τοτε είδα ότι τγνωρίζουν είχε επεξεργαστεί στο Photoshop για να σβήσει σκιες, γυαλαδα και τα λοιπά. 2 λεπτά υπόθεση Max...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτες οι φωτογραφίες εχουν καποιες ιδιαιτερότητες. Το θέμα δεν πρέπει να έχει εντονες σκιές στο πρόσωπο, να φαίνονται όλα τα χαρακτηριστικά του με λευκό φόντο, οι διαστάσεις της εικόνας να ειναι 2.5 x 3.5 Και η απόσταση απο το μέτωπο μεχρι το πιγουνι να ειναι 1,5cm αν θυμάμαι καλά.

 

Το πιο απλο setup ειναι μια ομπρέλα ή softbox αριστερά και μια δεξιά απο το θέμα στην ίδια απόσταση και στην ίδια ισχύ. Και το θέμα να ειναι κοντά σε άσπρο τοίχο. Έτσι έχεις σωστό φωτισμό στο θέμα αλλα δεν έχεις το άσπρο φόντο, το οποιο το κάνεις το photoshop

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο με τις ομπρελες που λες ειναι τα studio flash και ειναι ακριβως το στησιμο που ειπες επιδη ομως εχω προβλημα χωρου εκανα αυτο το στισημο... image.jpg με 2 απλα flash που τα βγαζω και τα ξαναβαζω εκεινη την ωρα.

τα Α και Β ειναι τα φλασ που αναβουν με το που αναβει το φλασ της μηχανης επομενως δε μπορω να μη αναβω το flash της μηχανης για να μιραστει ο φωτισμος. το αποτελεσμα ομως το ειδατε (να διευκρινισω για οσουν δε καταλαβαν την διαφορα ειναι αυτα τα σημεια....122112.jpg
τα οποια πρεπει να φυγουν πρεπει να φτιαξω καπως τον φωτισμο μου ωστε ολο το δερμα να ειναι ενα ενιαιο χρωμα

Επεξ/σία από libereas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θες αναγκαστικά studio flash. Δεν ειναι απαραίτητο. Αυτο που θές ειναι ραδιοσυχνότητες για να κανεις trigger τα δυο flash που έχεις χωρις το ενσωματομένο της μηχανής...

Kατι τέτοιο δηλαδή http://www.ebay.com/itm/Yongnuo-RF-603N-II-RF-603-II-N3-wireless-flash-trigger-3PCS-for-Nikon-Camera-UK-/161560493814?pt=UK_Photography_DigitalCamAccess_RL&hash=item259dc17ef6

 

Τώρα...άμα οι αποστάσεις των flash με το θέμα σου ειναι οπως στην εικόνα. τότε υπάρχει πρόβλημα. Ή θα πρέπει να βάλεις το flash σε αρκετά μεγαλύτερη απόσταση και με μεγαλύτερη δυναμη ή να χρησιμοποιήσεις μαζί με τα flash ομπρέλες άσπρες

 

Το αποτέλεσμα που παίρνεις ειναι συνέπεια direct flash, λάθος αποστάσεις και δυναμη στα flash και απουσία ομπρέλας - softbox

 

Το setup πρεπει να ειναι έτσι

2nasg8y.jpg

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...