Προς το περιεχόμενο

Linux σε dual boot.


shkreliand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα, με ενδιαφέρει να βάλω linux στο σκληρό με dual boot.

 

Έχω τα w7 σε ένα 120αρι ssd. Θέλω να έχω τα linux για καθημερινή χρήση στο ίντερνετ μουσικές κ.ο.κ και τα w7 λόγο ότι δουλεύω photoshop κύριος και premier σπάνια.  Eλπίζω να βρω κάποιο αντίστοιχο προγραμμα στο linux για ελαφριές επεμβάσεις όπως resize κ.ο.κ.

Σκέφτομαι για Ubuntu 64 ή Mint 64.

 

Ποια είναι η άποψη σας;

10gb θα φτάσουν για τα linux;

 

Το πς δεν χάνει την σταθερότητα του που την μια ανοίγει με ένα λειτουργικό και την άλλη με άλλο;

Επεξ/σία από shkreliand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ερωτήσεις σου (απ' ότι καταλαβαίνω) είναι

Ποια είναι η άποψη σας;

10gb θα φτάσουν για τα linux;

 

Το πς δεν χάνει την σταθερότητα του που την μια ανοίγει με ένα λειτουργικό και την άλλη με άλλο;

δηλαδή ο χώρος και αν θα χάσει την σταθερότητα ο υπολογιστής;

 

Στην πρώτη απαντάω, βάλε καλύτερα 15GB, αντί 10.

Στην δεύτερη, όχι, δεν χάνει την σταθερότητά του ο υπολογιστής που ανοίγει μια με το ένα και μια με το άλλο.

 

Κάτι άλλο,

αν είσαι νεοεισερχόμενος στο Linux, σκέψου πρώτα την λύση εικονικής μηχανής (VirtualBox ή VMware) για να αποφύγεις το dual boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η άποψη σας;

10gb θα φτάσουν για τα linux;

Η δικιά μου εγκατάσταση linux με lightweight DE πιάνει 15GB. Οπότε δεν νομίζω να την βγάλεις με 10GB μόνο.

 

Επίσης γενικά απ' όσο ξέρω για να έχεις καλές επιδόσεις στους SSD δεν πρέπει να τους υπερχειλίζεις. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και για το εκάστοτε partition. Αν γνωρίζει κάποιος ας το γράψει γιατί το έχω απορία.

 

Το πς δεν χάνει την σταθερότητα του που την μια ανοίγει με ένα λειτουργικό και την άλλη με άλλο;

Όχι, τίποτα δεν παθαίνει το pc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης γενικά απ' όσο ξέρω για να έχεις καλές επιδόσεις στους SSD δεν πρέπει να τους υπερχειλίζεις. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και για το εκάστοτε partition. Αν γνωρίζει κάποιος ας το γράψει γιατί το έχω απορία.

Ενδείκνυται να αφήνεις έναν χώρο περί το 10% του συνολικού χώρου του δίσκου ως over-provisioning. Αυτός ο χώρος πρέπει να είναι unallocated(χωρίς σύστημα αρχείων) και απλά τον ξεχνάς, σαν να μην τον έχεις. Αυτό συμβαίνει στο σύνολο του δίσκου όμως, όχι σε κάθε partition. Αυτό συμβουλεύουν, ότι αυξάνει την διάρκεια ζωής του SSD.

 

Σε ότι αφορά το preformance, προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει κάτι, έχω φτάσει μέχρι και το 90% όμως (όχι παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι προτεινεται ubuntu ή Mint;

Σχεδόν τα ίδια είναι. Εξαρτάται τι σου αρέσει εσένα. Αν θες κλασσικό περιβάλλον εργασίας (MATE,Cinnamon) πήγαινε σε Mint.

 

Αν γουστάρεις Unity, πήγαινε σε Ubuntu.

Αν δεν ξέρεις τα περιβάλλοντα εργασίας, ρίξε τους πρώτα μια ματιά να δεις τι σου αρέσει και μετά αποφασίζεις(επαναλαμβάνω την πρόταση για VM πρώτα).

 

Ναι, μπορείς να αλλάξεις γραφικό περιβάλλον εργασίας, αλλά δεν είναι όλα Arch Linux. Δεν είναι εντελώς ανεξάρτητες κάποιες διανομές από το γραφικό περιβάλλον και δεν θα είναι τόσο εύκολο να αφαιρέσεις (η προσθήκη είναι πιο εύκολη) κάποιο γερά δεμένο γραφικό περιβάλλον (όχι ότι δεν γίνεται, αλλά δεν θα είναι εύκολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα και εγώ να κάνω dual boot Windows 8.1 με Ubuntu ή Mint ή Kali linux. Απλά διαβάζω διάφορα για το νέο firmware UEFI και το πως αυτό λειτουργεί σε καινούρια μηχανήματα σε σχέση με το παραδοσιακό BIOS. Έχω βρει παντού οδηγούς για dual boot σε Youtube κτλ. αλλά αναφέρονται σε dual boot μόνο σε UEFI Mode. Αν τα Windows 8.1 είναι εγκατεστημένα σε Legacy Mode ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να μην έχει παρατράγουδα το όλο θέμα και μετά να ξεκινάμε από την αρχή τανάπαλιν ?Thnk U

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα και εγώ να κάνω dual boot Windows 8.1 με Ubuntu ή Mint ή Kali linux. Απλά διαβάζω διάφορα για το νέο firmware UEFI και το πως αυτό λειτουργεί σε καινούρια μηχανήματα σε σχέση με το παραδοσιακό BIOS. Έχω βρει παντού οδηγούς για dual boot σε Youtube κτλ. αλλά αναφέρονται σε dual boot μόνο σε UEFI Mode. Αν τα Windows 8.1 είναι εγκατεστημένα σε Legacy Mode ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να μην έχει παρατράγουδα το όλο θέμα και μετά να ξεκινάμε από την αρχή τανάπαλιν ?Thnk U

Νομίζω ότι απλά δεν διαβάζεις τα περί UEFI αλλά τα περί του παλιού τρόπου εκκίνησης / εγκατάστασης και θα είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι απλά δεν διαβάζεις τα περί UEFI αλλά τα περί του παλιού τρόπου εκκίνησης / εγκατάστασης και θα είσαι εντάξει.

Αμφιβάλω αν είναι τόσο απλό, από τη στιγμή που έκανα παράλληλη εγκατάσταση και μετά την δεύτερη επανεκκίνηση ο grub "τα έπαιξε" και δεν εκκινούσε σε κανένα O.S. μετά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να είναι στον ίδιο δίσκο απαραίτητα. 

 

Η επιλογή γίνεται από τον bootloader(grub) που βάζει η εκάστοτε διανομή. 

 

Δες και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...