Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός αισθητήρα.


elenit24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα oil spots προερχονται απο τον μηχανισμο του κλειστρου και βγαονουν πανω στο προστατευτικο φιλτρο του αισθητηρα.παρε κιτ καθαρισμου με πλακε σπογγο στην ακρη,βαλε ελαχιστο υγρο και καθαρισε το.δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.και μην αποθηκευεις την μηχανη με την οθονη κατω διοτι λογο βαρυτητας ενδεχεται το λιπαντικο να ποτισει πισω απο το φιλτρο,οποταν θα θελει αλλαγη αισθητηρα,δεν θα καθαριζεται.αν το πας για σερβις,θα αλλαξουν κλειστρο με ιση ποσοτητα λιπαντικου,με μεγαλη πιθανοτητα να παρουσιαζει εσαει το ιδιο προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς που λες έχω δει και στα βιντεάκια βέβαια δεν ξέρω που τα βρίσκω όλα αυτα...γιατί δεν θέλω μια ζωή να την πηγαίνω έξω να την καθαρίζω κάποια στιγμή θα πρέπει να το κάνω και μόνη μου νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αγοράσεις διάφορα κιτ από το ebay σχετικά φθηνά το θέμα είναι οτι τα λαδια είναι πολύ ποιο δύσκολα από την σκόνη (ειδικά συνδυασμός λάδι σκόνη) και πιθανόν να τα κάνεις χειρότερα... καλύτερα να την πηγενεις στην Νίκον που είναι και υποχρεωμένοι να στο κάνουν τζάμπα δεν είναι και καμιά φθηνή μηχανή για να πειραματιζεσαι με υγρά και πανακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τιποτα τρομερά δυσκολο να καθαρίσεις τον αισθητήρα. Δεν ειναι και τόσο ευαισθητος οσο νομιζουν οι περισσότεροι και ειναι δυσκολο να κάνεις ζημια...

Άμα θες να δοκιμάσεις μόνη σου εγω χρησιμοποιώ αυτά για υγρο καθαρισμό και ειχα καλά αποτελέσματα

 

http://www.ebay.com/itm/Dust-Aid-Dust-Wand-Universal-Digital-DSLR-Camera-CCD-Sensor-Cleaning-Kit-UK-/201237268226?pt=UK_Camera_Cleaning_Equipment_Kits&hash=item2edaad0702

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο νήμα.

Μου έδωσαν μια Canon 750D εκτός εγύησης που παρουσιάζει στάμπες στον αισθητήρα, ορατές με διαφράγματα f14 ή μικρότερα (με λίγη φαντασία φαίνονται και με f11). Είναι αρκετές, ενοχλητικές και δε φεύγουν με blower. Επίσης δε διακρίνονται όταν κοιτάζει κανείς απευθείας τον αισθητήρα. Ποιό το επόμενο βήμα; Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ειδικές μπατονέτες γι' αυτή τη δουλειά αλλά από την άλλη αν μπορεί να γίνει με μικρό κόστος και ακόμα μικρότερο ρίσκο για τον αισθητήρα σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα γιατί όχι; Καμιά πρόταση; Επίσης, επειδή η μηχανή είχε υποστεί σκληρή χρήση, τι κόστος έχει ένας γενικότερος καθαρισμός, που να περιλαμβάνει και το θαμπόγυαλο; Μπορεί ακόμα να γίνει ευρύτερος καθαρισμός στο εσωτερικό του σώματος; Επειδή γνωρίζω την έως τώρα χρήση της μηχανής, σκέφτομαι μήπως σωματίδια από άλλα σημεία που ενδεχομένως υπάρχουν, επιστρέψουν στον αισθητήρα ή το θαμπόγυαλο μετά τον καθαρισμό τους.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...