Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός αισθητήρα.


elenit24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φωτογραφική μου είχε ανέκαθεν σκόνη στον αισθητήρα. Δεν φεύγει με φυσητήρα,γιατί τελικά είναι λάδι.Τι μπορώ να κάνω για να την καθαρίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δσλρ;μπατονετα και απαλα ,καθαριζεις.αν εχεις το ειδικο υγρο,βαλε στην ακρη της μπατονετας.μην βαλεις μη εξειδικευμενο,διοτι μπροστα απο τον αισθητηρα, εχει προστατεθτικο φιλτρο,πλαστικο συνηθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη η μπατονετα ειναι εντάξει? είχα μια εντύπωση οτι δεν είναι καλή γιατι θα κολλήσει παντού το βαμβάκι και θα αφήσει τριχες..
μπορείς να μου προτείνεις κάποιο υγρό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα εφόσον δεν το έχεις ξανακάνει, να την πας σε κάποιον ειδικό για καθαρισμό.

20 ευρώ κοστίζει και νομίζω πως αξίζουν από το να κάνεις κάποια ζημιά στη μηχανή σου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γνωστά φωτογραφικά μαγαζιά, συνήθως αναφέρουν αν κάνουν και συντήρηση. Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο γιατί δεν έχω χρειαστεί ακόμα. Αλλά όταν έρθει η ώρα, το ίδιο θα κάνω. Σε καμία περίπτωση δεν θα "έβαζα χέρι" στον αισθητήρα.

Όχι στην αντιπροσωπεία, δεν αξίζει πιστεύω (για καθαρισμό αισθητήρα μόνο), εκτός αν έχεις κάποιο άλλο θέμα με τη μηχανή και θες να την κοιτάξουν, οπότε εκεί τους λες πως θες και έναν καθαρισμό (αν και τον κάνουν από μόνοι τους δωρεάν πριν στην παραδώσουν πίσω).

(τι μηχανή έχεις αν επιτρέπεται?)

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η d600 είναι γνώστο οτι έχει προβλήματα με λάδι στον αισθητήρα συνήθως παρουσιάζετε στα 20.000 κλικ σε καμία περίπτωση μην βάλεις μπατονέτα...

πηγενε στην αντιπροσωπία θα στην καθαρίσουν σίγουρα δωρεάν, και νομίζω κάνουν και κάποια αντικατάσταση στον καθρέπτη ( που από οτι έχω ακούσει δεν λύνει όμως το πρόβλημα) 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε να πάρεις ενα τηλ να ρωτήσεις  ρίξε και μια ματια εδω http://www.digitaltrends.com/photography/nikon-issues-service-advisory-d600-owners-will-fix-sensor-dust-problems-free/    και να πάς σε φωτογραφίο θα ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό ελάττωμα  που έχει η d600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δει βιντεάκια στο youtube που την συγκεκριμένη κάμερα την καθαρίζουν απλά με ένα υγρό και φτιάχνεται αφου η nikon αυτο που κάνει είναι να αλλάζει το καθρεφτάκι χωρίς να έχει αποτέλεσμα.., αυτό θέλω και εγώ για να μην τρέχω αφου έχω διαβάσει οτι δεν λύθηκε το πρόβλημα τους πηγαίνοντας στην nikon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://nikonrumors.com/2014/08/01/how-to-replace-your-nikon-d600-camera-with-a-d610.aspx/  

μπορείς να πάς στην νικον να στην καθαρίσουν κυρίως γτ θα το κάνουν τζάμπα και καλύτερα απο κάποιον της γειτονιάς που μπορεί να βάλει μπατονέτα και δεύτερον γτ και μια στις 100 να ισχύει το παραπάνω άρθρο αξίζει

καλό θα ήταν να κάνεις και μια επανεκτύπωση της απόδειξης σου

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ζητάς απο το κατάστημα που την αγόρασες η αν την πήρες μτχ το ζητάς απο αυτόν που την αγόρασε

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...