Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση windows σε καινουργιο λαπτοπ με linux


Vassilis8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μολις αγορασα ενα λαπτοπ το οποιο νομιζω οτι εχει τα linux πανω. Εγω θελω να εγκαταστισω τα windows αλλα δεν εχω ιδεα απο linux. Μολις το ανοιγω δειχνει ενα μπλε πινακα με δυο επιλογες linpus Linux (3.4.46) και create a bootable usb disk. Απο κατω γραφει καποιες αλλες επιλογες οπως: press e to edit the commands before booting. a to modify the kernel arguements before bootin.c for a command line. Τι παταω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα οταν ξεκιναει μπες στο bios και βαλε να ξεκινησεις απ' το bootable δισκο η φλασακι. Συνηθως υπαρχει και δυνατοτητα να πας κατευθειαν στο boot menu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν προκειται να κρατησεις τη λινουξοεγκατασταση, Βαζεις το δισκακι με τα windows μεσα, οριζεις στο bios να ξεκιναει απο το cdrom, εκκινεις το λαπτοπ απο αυτο και κανεις τη γνωστη διαδικασια του φορματ, σβηνοντας οτι εχει μεσα ο σκληρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα αυτο εβαλα το Cd να ξεκιναει πρωτο μετα οταν το κανω επανεκκινηση με το cd windows μεσα μου εμφανιζει το boot manager αλλα εχει ως επιλογη μονο το σκληρο δισκο


Tα καταφερα να ξεκινησω την εγκασταση των windows αλλα οταν παω να επιλεξω να τα κανει εγκασταση στον σκληρο μου γραφει πως δεν γινεται γτ το διαμερισμα ειναι gpt  τι ειναι παλι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα καταφερα να ξεκινησω την εγκασταση των windows αλλα οταν παω να επιλεξω να τα κανει εγκασταση στον σκληρο μου γραφει πως δεν γινεται γτ το διαμερισμα ειναι gpt  τι ειναι παλι αυτο?

ή κάνεις εγκατάσταση Windows 8/8.1

ή διαγράφεις όλο τον δίσκο/διαμερίσματα τα πάντα για να εγκαταστήσεις Windows 7.

Μπορείς να διαγράψεις τον δίσκο είτε μέσω cmd αν ξέρεις (diskpart)

είτε από την οθόνη εγκατάστασης πατάς εκεί που γράφει "Custom Advanced" και στην επόμενη εικόνα πατάς "Drive options(advanced)" και μετά Delete σε όλα τα διαμερίσματα ένα-ένα. Ο χώρος θα μείνει unallocated και τον επιλέγεις για να κάνεις την νέα εγκατάσταση εκεί (θα κάνει format σε ntfs και θα φτιάξει τα διαμερίσματα αυτόματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο εκανα αλλα το ειδα απο το youtube και ευτυχως λειτουργησε. Πωπω μεγαλη διαδικασια για ενα απλο format. Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι νομιζα οτι τα 7 μπαινουν κανονικα σε gpt?

Νόμιζες :P

Έχω την εντύπωση ότι εξαρτάται από την έκδοση (iso/dvd) των Windows 7. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.

Τα Windows 7 αν και υποστηρίζουν GPT κανονικά, το DVD που διαθέτουν (ή διέθεταν) δεν φορτώνει τον απαιτούμενο driver για να πραγματοποιηθεί η εγκατάσταση σε GPT. Με άλλα λόγια, ο σχεδιασμός του Windows 7 installation DVD είναι GTP (ΓΤΠ). :P

 

Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει σε μεταγενέστερη έκδοση του εγκαταστάτη. Π.χ αν βρεις κάποιο iso με Windows 7 SP1 (από αυτά, ξέρεις, που κυκλοφορούν στην "αγορά") ίσως να μπορείς να κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...