Προς το περιεχόμενο

office σε linux


Ονειρολογίτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους ! Θα ηθελα να βαλω το Microsoft Word σε linux(Ubuntu 14.04) μπορει να γινει αυτο ? και αν ναι πως ??

 

Υ.Γ εψαξα στο ιντερνετ αλλα αυτα που βρηκα δεν εγηναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο μεσω wine και μεχρι το 2010 και 32αρι, απ' οτι λεει το appdb

https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=31

 

Ομολογω πως περιμενα να παιζει καλα μεχρι το 2003 και μετα το χαος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίσης και το WPS Office (γνωστό και ως Kingsoft Office) σε περίπτωση που δεν σε καλύψει το LibreOffice, με πολύ καλή συμβατότητα για M$ documents. Και αυτό free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@check2fire προτιμώ για επεξεργαστή κειμένου το Abiword... ελαφρύ, γρήγορο και με καλούτσικη συμβατότητα! Τα προβλήματα ξεκινάνε με τη εξοικείωση του χρήστη. Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ τα προϊόντα της M$ γιατί είμαι εξοικειωμένος, παρά τις αλλαγές που κάνανε μέχρι σήμερα και γιατί έχουν καλύτερο desktop integration με τα Windows μου... Για να μην παρεξηγηθώ: λατρεύω το Abiword γιατί είναι από τα εργαλεία που έδωσαν πνοή στον φορητό μου που έχω από το στρατό (2003) και δεν τον "αποστρατεύω" παρά μόνο εάν πέσει στο καθήκον... και κατά 99% κάνει αυτό που πρέπει: γράφει κείμενα, κάνει ορθογραφικό έλεγχο στις 3 μου γλώσσες (Ελληνικά, Γερμανικά, Αγγλικά)... αλλά όταν θέλω να ανταλλάξω αρχεία στη δουλειά, θα βεβαιωθώ ότι είναι συμβατά με τη M$, οπότε ό,τι γράψω θα το περάσω από εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε open-libre office ότι αρχείο έχω σώσει σε doc και το έχω ανοίξει μετά με κανονικό office μου άνοιξε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα ακόμα excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε open-libre office ότι αρχείο έχω σώσει σε doc και το έχω ανοίξει μετά με κανονικό office μου άνοιξε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα ακόμα excel.

Δυστυχώς αυτό δεν είναι αληθές πλήρως, ακόμα. Αρχεία Office με πολύπλοκη μορφοποίηση μπορεί να μην φαίνονται ακριβώς τα ίδια σε Libre/Open Office. Επίσης μπορεί αν τα επεξεργαστείς με Libre/Open Office να χάσουν κάποια χαρακτηριστικά που είχαν στο MS Office κ.λπ. Όσο πάνε τα πράγματα γίνονται και καλύτερα, αλλά ακόμα δεν νομίζω ότι η συμβατότητα είναι 100%.

 

Προσωπικά, όταν συνεργάζομαι με άλλους σε αρχεία MS Office, προτιμώ να τα ανοίγω σε MS Office για να είναι η ζωή όλων μας ευκολότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνα πυκνά χαλάει η μορφοποίηση... Οποτε κι εγώ Χρησιμοποιώ τη M$ όταν ανταλλαξω αρχεία για να γλυτωσω το μπελά... Αν κ σε λίγο καιρό θα απαλαγουμε απο εγκαταστάσεις. Όλα μεταφέρονται στο cloud οποτε τέρμα ασυμβατότητες. Στελνεις το λινκ, τέρμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...