Προς το περιεχόμενο

Αυθεντικα, συμβατα και re-fills


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δινεις τα τελειωμενα να σου κανουν refill αξιζει μηπως απο νεο συμβατο? Επισης μια ολικη ανακατασκευη αυθεντικου, σε περιπτωση που το re-fill συμφερει, ποσο κοστιζει και αν αξιζει αυτη με τη σειρα της απο αγορα νεου συμβατου

 

Ας πουμε γραφιτη εγω στο samsung εβρισκα με 4 ευρω και το συμβατο το πηρα με 14. 10 ευρω δεν ειναι και ασχημα, αν μπορουσα να τη βαλω μονος μου

 

Επιλογες οταν τελειωσει το μελανι (επισημο δικο του, ειτε συμβατο)

 

-κατευθειαν για Νεο συμβατο οτι και αν ηταν το προηγουμενο

-(ΕΠΙΣΗΜΟ) re-fill, τελειωνει, re-fill-τελειωνει, ανακασκευη, τελειωνει, refill κτλ

-(ΣΥΜΒΑΤΟ) re-fill, τελειωνει, re-fill-τελειωνει, νεο συμβατο

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που ακολούθησαν λύσεις τύπου refill στο σπίτι μόνο τον γραφίτη, πέρα από φτωχά αποτελέσματα εκτύπωσης, πήραν και τους εκτυπωτές στο χέρι από κάποια φάση και μετά. Τα φθαρμένα μέρη δεν αντέχουν, και σιγά σιγά φεύγει γραφίτης ή ακόμη και σκάνε μέσα στους εκτυπωτές. Δεν μπορώ να προτείνω τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση, ειδικά όταν η χρηματική διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη. Δεν είναι μόνο ο γραφίτης που θέλει αλλαγή σε ένα refill, είναι και το το τσιπάκι στις περισσότερες περιπτώσεις, αρα η διαφορά δεν είναι όση αναφέρεται. 

 

Για εμένα δύο λύσεις τόνερ υπάρχουν που μπορώ να προτείνω. Καλό καινούριο συμβατό ή καλή ανακατασκευή γνήσιου. Πάντα με πιστοποιήσεις και τις απαραίτητες εγγυήσεις, είτε του εισαγωγέα/εργοστασίου είτε του επώνυμου ανακατασκευαστή. Σε όλες τις υπόλοιπες λύσεις θεωρώ πως ότι κερδίσεις σήμερα θα το πληρώσεις αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που ακολούθησαν λύσεις τύπου refill στο σπίτι μόνο τον γραφίτη, πέρα από φτωχά αποτελέσματα εκτύπωσης, πήραν και τους εκτυπωτές στο χέρι από κάποια φάση και μετά. Τα φθαρμένα μέρη δεν αντέχουν, και σιγά σιγά φεύγει γραφίτης ή ακόμη και σκάνε μέσα στους εκτυπωτές. Δεν μπορώ να προτείνω τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση, ειδικά όταν η χρηματική διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη. Δεν είναι μόνο ο γραφίτης που θέλει αλλαγή σε ένα refill, είναι και το το τσιπάκι στις περισσότερες περιπτώσεις, αρα η διαφορά δεν είναι όση αναφέρεται. 

 

Για εμένα δύο λύσεις τόνερ υπάρχουν που μπορώ να προτείνω. Καλό καινούριο συμβατό ή καλή ανακατασκευή γνήσιου. Πάντα με πιστοποιήσεις και τις απαραίτητες εγγυήσεις, είτε του εισαγωγέα/εργοστασίου είτε του επώνυμου ανακατασκευαστή. Σε όλες τις υπόλοιπες λύσεις θεωρώ πως ότι κερδίσεις σήμερα θα το πληρώσεις αύριο.

Kαι μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις θα το πληρωσεις ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που ακολούθησαν λύσεις τύπου refill στο σπίτι μόνο τον γραφίτη, πέρα από φτωχά αποτελέσματα εκτύπωσης, πήραν και τους εκτυπωτές στο χέρι από κάποια φάση και μετά. Τα φθαρμένα μέρη δεν αντέχουν, και σιγά σιγά φεύγει γραφίτης ή ακόμη και σκάνε μέσα στους εκτυπωτές. Δεν μπορώ να προτείνω τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση, ειδικά όταν η χρηματική διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη. Δεν είναι μόνο ο γραφίτης που θέλει αλλαγή σε ένα refill, είναι και το το τσιπάκι στις περισσότερες περιπτώσεις, αρα η διαφορά δεν είναι όση αναφέρεται. 

 

Για εμένα δύο λύσεις τόνερ υπάρχουν που μπορώ να προτείνω. Καλό καινούριο συμβατό ή καλή ανακατασκευή γνήσιου. Πάντα με πιστοποιήσεις και τις απαραίτητες εγγυήσεις, είτε του εισαγωγέα/εργοστασίου είτε του επώνυμου ανακατασκευαστή. Σε όλες τις υπόλοιπες λύσεις θεωρώ πως ότι κερδίσεις σήμερα θα το πληρώσεις αύριο.

 

Για να κλεισει το θεμα, Πως κρινεις αν ενα συμβατο ειναι καλο, και ποσο κοστιζει μια καλη ανακατασκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις μεταξύ καλών εταιριών του χώρου και κρίνεις. Κάθε εταιρία και κάθε μοντέλο είναι διαφορετικό.

Σαν γενικό μπούσουλα, απέφυγε τα πολύ φθηνά τόνερ που βρίσκεις, όταν παρακάτω βλέπεις να ανεβαίνουν οι τιμές άλλων καταστημάτων εκθετικά.Δεν μπορεί να υπάρχει διαφορά της τάξης που το ένα τόνερ θα κάνει 10 ευρώ ενώ το άλλο 30 ευρώ. Πρόκειται σχεδόν πάντα για τελείως διαφορετικής ποιότητας προϊόν. Επίσης ζήτα τις πιστοποιήσεις του προϊόντος ή του ανακατασκευαστή. 

 

Πάντως, σοβαρή πλήρης ανακατασκευή δεν θα είναι σε ξεφτίλα τιμές. Όταν πχ τα υλικά μιας πλήρους ανακατασκευής γνήσιου κάνουν 10 -15 ευρώ ή και παραπάνω + την εργασία του μάστορα, δεν μπορεί να κάνει το τόνερ 8,90€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μελανια που δε βγαινουν συμβατα τι κανουμε. Ειχα παρει εναν φθηνο εγχρωμο inkjet αλλα αμα ειναι να πληρωνω μελανια περισσοτερο απο τη τιμη του τι να το κανω

 

http://www.skroutz.gr/s/3918639/Canon-CL-546XL-Color-High-Yield-8288B001.html?keyphrase=cl-546xl

http://www.skroutz.gr/s/3918361/Canon-PG-545XL-Black-High-Yield-8286B001.html?from=most-popular&keyphrase=pg-545xl

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έβαλες βγαίνουν και σε συμβατά. Απλά επειδή είναι νέο μελάνι και τώρα ξεκίνησαν να τα βγάζουν, η τιμή είναι πολύ κοντά στο γνήσιο οπότε δεν πρόκειται να το βρεις στο σκρουτζ. Στο σκρουτζ η κάθε εταιρία θα βάλει τα πολύ κινήσιμα/φθηνά της προϊόντα για να κάνουν τους πελάτες να μπουν στο σάιτ τους.

 

Υπομονή να πέσει η τιμή, ή ψάξου σε σάιτ εκτός σκρουτζ.

 

Στον εκτυπωτή που πήρες στην ουσία αγόρασες τα μελάνια και σου έκαναν δώρο τον εκτυπωτή για να συνεχίζεις να αγοράζεις ακριβά μελάνια. Αυτό δεν είναι κακό αν πήρες εκτυπωτή που θα βγάζεις 5-10 εκτυπώσεις το τρίμηνο, αλλά αν τον πήρες για να εκτυπώνεις σοβαρό όγκο, έκανες λάθος επιλογή. Ο γενικός κανόνας είναι ότι φθηνός εκτυπωτής=ακριβά μελάνια και ακριβός εκτυπωτής=φθηνά μελάνια. Υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά όχι σε κατηγορίες τιμών των 50-60 ευρώ.

 

Πάντως ρε συ therock, τόση κουβέντα και ανάλυση στο παρόν νήμα για να πάρεις τελικά εκτυπωτή τύπου MG2450/2550;   :P

Εγώ είπα ότι μετά απο τόσα που ρώτησες θα πάρεις μηχανηματάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε συ εχω 2 laser εναν σκυλο kyocera 720 και Samsung 4623 και με πεισες τοτε και πηρα συμβατα toner για αυτους. Απλως τωρα τελιωσε και το μελανι για τον οικιακο μου (mg2400), που τον ειχα παρει 40 ευρω ετσι για το γαμωτο και βλεπω οτι 30 ευρω εχουν τωρα τα μελανια.. Οπως ειπες αγοραζεις μελανια και σου κανουν δωρο εκτυπωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πάει έτσι. Αλλος θα σου το δίνει 13 ευρώ και θα χρεώνει 7 ευρώ μεταφορικά και άλλος 19 ευρώ και μπορεί να έχει δωρεάν μεταφορικά. Και πιθανόν αν πας στο μαγαζί της γειτονιάς σου να το βρεις στα 20 ευρώ, αλλά και με την εγγύηση ότι θα τον έχεις δίπλα σου σε περίπτωση που χρειαστεί.

 

Κι αυτό το παράδειγμα αφορά ίδιας ποιότητας προιόντα. Επειδή πολυ απλά απο το ιντερνετ δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος. Μπορεί να πληρώσεις ένα τόνερ πραγματικής αξίας 5 ευρω στα 15 ευρώ, ενώ να πληρώσεις ένα τόνερ πραγματικής αξίας 20 ευρώ στα 20 ευρώ. Σε ποιά περίπτωση νιώθεις ότι έπιασαν τόπο τα λεφτά σου.

 

Επειδη όλα αυτά δεν μπορείς να τα γνωρίζεις, προτίμησε καταστήματα με πολλές θετικές ψήφους αν πας μέσω σκρουτζ, ενώ ακόμη καλύτερα, καταστηματα με φυσική παρουσία, όχι διαδικτυακά.

 

 

Δοκιμάζεις μεταξύ καλών εταιριών του χώρου και κρίνεις. Κάθε εταιρία και κάθε μοντέλο είναι διαφορετικό.

Σαν γενικό μπούσουλα, απέφυγε τα πολύ φθηνά τόνερ που βρίσκεις, όταν παρακάτω βλέπεις να ανεβαίνουν οι τιμές άλλων καταστημάτων εκθετικά.Δεν μπορεί να υπάρχει διαφορά της τάξης που το ένα τόνερ θα κάνει 10 ευρώ ενώ το άλλο 30 ευρώ. Πρόκειται σχεδόν πάντα για τελείως διαφορετικής ποιότητας προϊόν. Επίσης ζήτα τις πιστοποιήσεις του προϊόντος ή του ανακατασκευαστή. 

 

Πάντως, σοβαρή πλήρης ανακατασκευή δεν θα είναι σε ξεφτίλα τιμές. Όταν πχ τα υλικά μιας πλήρους ανακατασκευής γνήσιου κάνουν 10 -15 ευρώ ή και παραπάνω + την εργασία του μάστορα, δεν μπορεί να κάνει το τόνερ 8,90€.

 

 

Εισαι διαφωτιστικοτατος! Ευχαριστουμε!

 

Εγω απο αυτα καταλαβαινω οτι:

 

- νεο τονερ & αυθεντικα μελανια, δεν εχει νοημα να αγοραζουμε, εκτος κι αν καποιος αναζητα την τελειοτητα (αν & οπου υπαρχει)

 

- σκεφτομουν για γεμισμα, αλλα μετα απο οσα ειπες περι φθαρμενων εξαρτηματων, πιθανων βλαβων στον εκτυπωτη σε βαθος χρονου κλπ, ειδικα οταν τα συμβατα τονερ/μελανια κανουν ελαχιστα ακριβοτερα απο το refill (στην γειτονια μου τουλαχιστον), εγω πλεον ψηφιζω 'συμβατα', ως την φτηνοτερη/καλυτερη λυση.

 

 

---

 

Για αγορες συμβατων παντως, εγω προτιμω απο Αγγλια, θεωρω οτι λογικα ειναι καπως περισσοτεροι αξιοπιστοι απο τους κινεζους....

 

Περι της ποσοτητας που βαζουν μεσα στα συμβατα μελανια και τονερ,

εχει καποιος να παρατηρησει κατι;

Βαζουν-οπως ισχυριζονται οι περισσοτεροι, περισσοτερη ποσοτητα απο τα αυθεντικα;

Ή 'κλεβουν' βαζοντας λιγοτερη τελικα;

 

Οσον αφορα τα μελανια, και μαλιστα εγχρωμα,

με την προοδο της τεχνολογιας,

θεωρειται οτι ειναι σχεδον εφαμιλλα των αυθεντικων;

(οχι οτι δεν υπαρχουν κακοτοπιες και κακης ποιοτητας βεβαια)

Επεξ/σία από mentoras99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...