Προς το περιεχόμενο

αποριες για συντηρηση laser samsung


beknick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωφ...καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα έτσι; Αλλά εσύ επιμένεις να το χαρακτηρίζεις σε με έναν  όρο και εγώ με άλλον.

Φυσικά και όλο το maintance kit είναι ανταλλακτικά! Εσύ επιλέγεις να τα λες αναλώσιμα ανταλλακτικά. Εγώ τα λέω σκέτα ανταλλακτικά.Θεωρώ αναλώσιμα μόνο τα αναλώσιμα.

 

Το παιδί στο πρώτο ποστ ρώτησε τι  άλλα αναλώσιμα άλλα πέρα από drum και τόνερ πρέπει να προσέξει. Αναλώσιμα! 

περα απο τονερ και drum τι αλλα αναλωσημα εχει;ειμαι ασχετος απο αυτα και απο αυτα που διαβαζα μπερδευτικα με τους φουρνους και τους καδους και αν χρειαζετε καποια συντηρηση ή serves ή καθαρισμα;

 

 

εγώ του απάντησα ότι αυτά είναι τα αναλώσιμα και ο φούρνος είναι ανταλλακτικό, όχι επειδή το βλέπω έτσι εγώ, αλλά επειδή έτσι το βλέπει όλος ο υπόλοιπος κόσμος, πέρα ίσως από τους μάστορες (που αμφιβάλω, τουλάχιστον για αυτούς που συνεργάζομαι εγώ. Όλοι ανταλλακτικά τα λένε στις συζητήσεις μας).

 

Θέλεις να σου αποδείξω ότι ο κόσμος βλέπει σαν ανταλλακτικά τα pickup roller και τους φούρνους; Είναι πολύ εύκολο. Δεν χρειάζεται να ρωτήσω κάποιον μάστορα, ούτε να ψάξω ειδικές ορολογίες στο ίντερνετ. Προτείνω απλά στον οποιοδήποτε να κάνει το εξής απλό:

Ας ψάξει στα ηλεκτρονικά καταστήματα τύπου πλαίσιο, Public αλλά και σε καταστήματα e-shop που εμπορεύονται συμβατά και τέλος ας κοιτάξει και στο κατάστημα στην γειτονιά του που αναγεμίζει αν μπορεί να βρει φούρνο όχι για το μοντέλο του, αλλά αν κρατάνε στοκ φούρνους για το οποιοδήποτε μοντέλο  στο στοκ τους. 99 στα 100 καταστήματα που πουλάνε αναλώσιμα εκτυπωτών (τονερ, drum) δεν κρατάνε στοκ ανταλλακτικών φούρνων, roller κλπ. Ίσως κάποιο πιο εξειδικευμένο σε εκτυπωτές να έχει κιτ για 5-10 μοντέλα κινήσιμα και αυτό είναι όλο.

 

Αν δεν είναι αυτό η μεγαλύτερη απόδειξη για το τι είναι ανταλλακτικό και τι αναλώσιμο, δεν έχω κάτι άλλο που μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα και δεν μιλαμε για το ιδιο πραγμα.

Ποσο πιο λιανα ρε γαμωτο να το κανω?

Gear box(συστοιχια γραναζιων),ειναι ενα κωλοανταλλακτικο,απλο ανταλλακτικο.Υπαρχει περιπτωση με το σωστο γρασακι να τυπωσει 3 εκατομμυρια σελιδες,δεν εχει οριο,μπορει να σπασει και στις 100 σελιδες,μπορει να βγαλει και 4 εκατομμυρια σελιδες στις καλες του.

Ηigh voltage power supply,το ιδιο,ειναι ενα απλο ανταλλακτικο που μπορει να δωσει υψηλη ταση εξισου των ιδιο αριθμο σελιδων χωρις καμμια καταπονηση.

Ενας ομως κωλοφουρνος,στις 200.000 σελιδες πρεπει να αντικατασταθει γιατι αρχιζει και διαλυεται απο τις μεγαλες θερμοκρασιες,αντε να σου βγαλει και αλλες 10.000 σελιδες ακομα.Ειναι αναλωσιμο ανταλλακτικο,εχει οριο ζωης και καποια στιγμη τερματιζει,διαλυεται.

 

Πες μου,ποσο πιο λιανα?

Ενα γιαουρτι λεει επανω,αναλωση πριν απο..

Εχει ημερομηνια ληξης.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...