Προς το περιεχόμενο

αποριες για συντηρηση laser samsung


beknick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κυνηγαω κανεναν,γραφω αυτα που ξερω,παρολαυτα θελετε να διαφωνειτε.Για να διαφωνειτε ομως θα πρεπει να τα κατεχετε καλα τα πραγματα.

Δες προσεκτικα την φωτο στο λινκ που σου ποσταρα και παρατηρησε πανω στον φουρνο δυο μπλε αυτακια.

Οτιδηποτε ειναι με χρωμα μπλε στην hp,ειτε αυτο ειναι ενα pickup roller ειτε ενα transfer roller ειτε ενας φουρνος,θεωρειται αναλωσιμο ανταλλακτικο και μπορει να το αλλαξει ο χρηστης οταν φτασει στο οριο σελιδων και ο εκτυπωτης πεταξει μηνυμα,δεν χρειαζεται τεχνικο.

Ενα gearbox που εχει πολλα γραναζια και χρειαζεται πολυ λυσιμο και τεχνογνωσια,δεν εχει φυσικα μπλε σημανση και δεν μπορει να το αλλαξει ο χρηστης παρα μονο ο τεχνικος.

Σε πολυ λιγα μοντελακια οπως συζηταγαμε προχτες,σαν τον 1018 για παραδειγμα,η hp δεν τον δινει αναλωσιμο ανταλλακτικο,δεν εχει πουθενα σημανση και γι αυτο πρεπει να λυσεις τον μισο εκτυπωτη για να τον αλλαξεις οπως ειδες και στο youtube που ποσταρες,παρολαυτα και αυτος ο φουρνος εχει οριο σελιδων.

Και μια διευκρυνηση για να μην παρεξηγηθουμε,αναλωσιμο τον θεωρει σε ολες τις περιπτωσεις απλα τον διαχωριζει σε user-replaceable και σε μη user-replaceable.

Σε καθε λοιπον περιπτωση ειναι αναλωσιμο την στιγμη που εχει οριο σελιδων απλα στις περισσοτερες περιπτωσεις  τον αλλαζει ο χρηστης ενω σε αλλες ο τεχνικος. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεις να μου διευκρινησεις σε παρακαλω το μη user-replaceable.ειναι κατι που δεν το πολυ καταλαβαινω.ως προς την τεχνογνωσια;υλικοτεχνικα;ανταλλακτικα;

Επεξ/σία από dobro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια διευκρυνηση για να μην παρεξηγηθουμε,αναλωσιμο τον θεωρει σε ολες τις περιπτωσεις απλα τον διαχωριζει σε user-replaceable και σε μη user-replaceable.

Σε καθε λοιπον περιπτωση ειναι αναλωσιμο την στιγμη που εχει οριο σελιδων απλα στις περισσοτερες περιπτωσεις  τον αλλαζει ο χρηστης ενω σε αλλες ο τεχνικος. .

 

*replaceable = ανταλλακτικό

consumable or disposable = αναλώσιμο*.

 

Απο την στιγμή που λέει replaceable part (είτε user είτε technician) είναι ανταλλακτικό. Έτσι μεταφράζεται από τα Αγγλικά. Ενω παράλληλα τα toner και τα drum θα τα βρεις σαν consumables. Μονο μερικοί ventors θα παρουσιάσουν τα τόνερ σαν replacements (όχι σαν replaceables), και αυτό για να τονίσουν ότι πρόκειται για συμβατά και όχι γνήσια.

 

*Οι μεταφράσεις είναι από λεξικό. 

 

Υ.Γ Τέλος από μένα. Αυτή η συζήτηση είναι αδιέξοδη.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Post νουμερο 3 επιμενω σε αυτο.Ο φουρνος θεωρειται σε καθε περιπτωση αναλωσιμο ανταλλακτικο.

Παρακατω εξηγω οτι η  hp εχει χρωματισει τα αναλωσιμα τα οποια μπορει να αλλαξει ο χρηστης με μπλε χρωμα,κλιπς, μπλε βιδακια.Πατας τα δυο κλιπς τραβας τον φουρνο και βαζεις τον καινουργιο απο το κουτι,δεν ξεβιδωνεις τιποτα και δεν χρειαζεται καμμια τεχνικη εργασια,ολο αυτο λεγεται user-replaceable.

Στον εκτυπωτη που αναφερθηκαμε προχτες τον hp 1018 ή τον hp 1600 τον οποιο εχει ο προηγουμενος κυριος,για να αλλαχτει ο φουρνος πρεπει να λυθει ολο το μηχανημα ,πραγμα το οποιο ειναι πολυ δυσκολο για εναν χρηστη,δεν εχει πουθενα μπλε πλαστικα παρα μονο βιδες κλασικες και θα πρεπει να αλλαχτει απο τεχνικο,ολο αυτο δεν θεωρειται user-replaceable.

Και οι δυο φουρνοι δεν διαφερουν σε τιποτα,εχουν την ιδια λογικη και λειτουργια ,θεωρουνται αναλωσιμοι γιατι ο κατασκευαστης δινει οριο σελιδων ,διαφερουν μονο ποιος θα αλλαξει τον φουρνο.

Και τριτη κατηγορια ειναι τα φθηνα consumer φθηνα laserakia τα οποια υπαγονται σε αυτη την κατηορια γιατι  η hp δεν εβγαλε ποτε ανταλλακτικα για να επισκευαστουν,ακομα δηλαδη και να χαλασει ο φουρνος,η hp μας δινει τιμη exchange για ολον τον εκτυπωτη να δωσουμε στον πελατη ,πραγμα το οποιο ειναι ασυμφορο γιατι το κοστος φτανει το κοστος καινουργιου.


*replaceable = ανταλλακτικό

consumable or disposable = αναλώσιμο*.

 

Απο την στιγμή που λέει replaceable part (είτε user είτε technician) είναι ανταλλακτικό. Έτσι μεταφράζεται από τα Αγγλικά. Ενω παράλληλα τα toner και τα drum θα τα βρεις σαν consumables. Μονο μερικοί ventors θα παρουσιάσουν τα τόνερ σαν replacements (όχι σαν replaceables), και αυτό για να τονίσουν ότι πρόκειται για συμβατά και όχι γνήσια.

 

*Οι μεταφράσεις είναι από λεξικό. 

 

Υ.Γ Τέλος από μένα. Αυτή η συζήτηση είναι αδιέξοδη.

replaceable = ανταλλακτικό???????????????

με ποιο λεξικο τα μετεφρασες?

 

αν μεταφραζεις ετσι,αδιεξοδη ειναι βεβαια η συζητηση.

replaceable,μπορει να αντικατασταθει.

 

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

replaceable = ανταλλακτικό???????????????

με ποιο λεξικο τα μετεφρασες?

 

αν μεταφραζεις ετσι,αδιεξοδη ειναι βεβαια η συζητηση.

replaceable,μπορει να αντικατασταθει.

 

 

Την άλλη φορά να βάλεις πιο μεγάλα γράμματα, να σε ακούω καλύτερα.

Βάλε και ένα parts πίσω απο το replaceable και there you go.

 

Όχι ότι δεν κατάλαβες εξαρχής δηλαδή τι ήθελα να πω και απλά πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Προς θεού!

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

user-replaceable,μπορει να αντικατασταθει απο τον χρηστη.

Φτασαμε να κανουμε και μαθηματα αγγλικων.

Αν θα βαλω part,τοτε ναι φυσικα εννοω ανταλλακτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και οφ τοπικ,

ε.. λιγο φωναζεις....με το συμπαθιο.εξαλου για μενα οι λεξεις αναλωσιμο - ανταλακτικο ειναι πλεον συνωνυμα και δαπανηρα στην τσεπη μου......μη πω και τα κωλοχαρτα Α4 που εχουν φτασει στο θεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολεμαει κανεις,επεξηγησεις κανουμε στα απλα πραγματα.

Οχι, δεν δίνεις επεξηγήσεις, ούτε και βοηθάς και κανέναν με αυτόν τον τρόπο. Πέραν του ότι φωνάζεις, μιλάς για μαθήματα Αγγλικών που παραδίδεις και λες και ότι είμαι αδιάβαστος και στέλνεις να διαβάσω και να ξανάρθω απο τον Σεπτέμβρη, χωρίς καν να ξέρεις ποιος είναι ο συνομιλητής σου, ούτε και να σου έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα. 

Κι όλα για ένα technicallity στην ετυμολογία μιας λέξης που οι διαφορές στην ερμηνεία είναι και δυσδιάκριτες και αμφιλεγόμενες.

 

Μάλιστα τον ίδιο τόνο και ειδικά σε εμένα τον έχεις ξαναχρησιμοποιήσει και σε άλλα νήματα. Οπότε μάλλον πόλεμος είναι. Απλά δεν ξέρω για ποιον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σας χαλαρωσω λιγο......ειστε σαν το

skylos-gata.jpg

που στο μελλον θα ειναι

%CE%93%CE%91%CE%A4%CE%91-%CE%A3%CE%9A%CE

 

και γιατι οχι και επαγγελματικα.... :-)

 

ΥΓ.

να 'μαι και εγω....

cat.png

χαμωγελατε ...κανει καλο ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν δίνεις επεξηγήσεις, ούτε και βοηθάς και κανέναν με αυτόν τον τρόπο. Πέραν του ότι φωνάζεις, μιλάς για μαθήματα Αγγλικών που παραδίδεις και λες και ότι είμαι αδιάβαστος και στέλνεις να διαβάσω και να ξανάρθω απο τον Σεπτέμβρη, χωρίς καν να ξέρεις ποιος είναι ο συνομιλητής σου, ούτε και να σου έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα. 

Κι όλα για ένα technicallity στην ετυμολογία μιας λέξης που οι διαφορές στην ερμηνεία είναι και δυσδιάκριτες και αμφιλεγόμενες.

 

Μάλιστα τον ίδιο τόνο και ειδικά σε εμένα τον έχεις ξαναχρησιμοποιήσει και σε άλλα νήματα. Οπότε μάλλον πόλεμος είναι. Απλά δεν ξέρω για ποιον λόγο.

Tα αλλα νηματα ειναι αλλα νηματα,αυτο ειναι ενα αλλο νημα,και  καθε φορα ο συνομιλητης μπορει να ειναι αλλος ή και ο ιδιος.

Παρε λιγο το post απο την αρχη γιατι εχει μπερδευτει λιγο στην πορεια.

Ξεκινας και γραφεις οτι ο φουρνος δεν ειναι αναλωσιμο αλλα ανταλλακτικο,συνεχιζω και σου γραφω οτι ειναι αναλωσιμο ανταλλακτικο.

Συνεχιζεις λεγοντας οτι ο φουρνος δεν εχει προκαθορισμενο αριθμο σελιδων,εδω ενισταμαι φυσικα και σου παραθετω μαλιστα link της hp που αναφερει οριο σελιδων 150.000.

Δεν μπαινεις στον κοπο να το φιλτραρεις,ουτε ισως να το διασταυρωσεις απο αλλου,και συνεχιζεις τα δικα σου.

Οπως καταλαβαινεις η συζητηση γινεται μυλος γιατι εσυ επιμενεις σε ισχυρισμους που εμφανως δεν κατεχεις και εγω αρχιζω και μαυριζω γιατι ενω μπαινω στον κοπο να σου παραθεσω στοιχεια ,εσυ δεν ασχολεισαι καν και ουτε καν τα φιλτραρεις,θα μπορουσα να σου λεω παπαριες ,φιλτραρισε τα,το μονο ομως που σε πασχολησε ειναι να πεταξεις ειρωνεια με τα μπλε αυτακια.

 

Διασταυρωσε ,εξακρυβωσε και διαπιστωσε τα λεγομενα μου,ειτε απο φιλους τεχνικους,ειτε απο ιντερνετ,ειτε απο manual και ελα εδω με μεγαλυτερο τσαμπουκα και υφος και πες με καραγκιοζη,βαλε και τα γραμματα στο 200 να βλεπω οτι φωναζεις.

Θα σου πω εχεις δικιο και τελος η κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αστειεύεσαι που θα κάτσω να ασχοληθώ κι άλλο, για να μπω με τσαμπουκά και να σε πω καραγκιόζη, για κάτι τόσο μικρής σημασίας και ερμηνεία ετυμολογίας. Δεν χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις ούτε σε σοβαρές διαφωνίες. Πάνε δεκαετίες που τελείωσα το γυμνάσιο. 

 

Ήδη από το 8ο ποστ σου είπα μπράβο... 

 

Εξάλλου κάτι μου λέει ότι θα ξανασυναντηθούμε σε επόμενο νήμα που θα βρεις κάτι για να διαφωνήσεις. Θα έχεις την ευκαιρία να συνεχίσεις την εμμονή σου λοιπόν. Καληνύχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλεινοντας λοιπον,γιατι και εγω δεν προκειται να ασχοληθω αλλο,σε προτρεπω να διαβασεις τι ειναι το maintenance kit.

http://h30094.www3.hp.com/product/sku/2562945

 

Μaintenance kit ειναι το κιτ που περικλυει ολα τα αναλωσιμα ανταλλακτικα τα οποια πρεπει να αλλαξουμε οταν ο εκτυπωτης βγαλει μηνυμα replace maintenance kit στις 200.000 σείδες κατα μεσο ορο.

Περικλυει pickup rollers,transfer roller και ως δια μαγειας περικλυει και τον φουρνο,αρα ειναι ή δεν ειναι αναλωσιμο ανταλλακτικο οεο?

 

Στο επανειδειν λοιπον.

 

 

 

  • Ensure your HP printer continues to provide you with optimum print quality with periodic replacement of supplies. 
  • HP maintenance kits help ensure your HP printer is always available, helping maximize your business efficiency. HP maintenance kits include user-replaceable parts that work with your HP printer to prompt you when they require maintenance. 
  • HP maintenance kits include supplies that are built to last and backed by your HP warranty. 
Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...