Προς το περιεχόμενο

αποριες για συντηρηση laser samsung


beknick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

πηρα πριν λιγο καιρο πηρα ενα Xpress M2675F και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος

απορια πρωτη

περα απο τονερ και drum τι αλλα αναλωσημα εχει;ειμαι ασχετος απο αυτα και απο αυτα που διαβαζα μπερδευτικα με τους φουρνους και τους καδους και αν χρειαζετε καποια συντηρηση ή serves ή καθαρισμα;

 

γενικα τον εχω ξεπατωσει ουτε σε 1 μηνα και εχω αλλαξει 3 τονερ(μεγαλα) και το αυτο που ειχε μεσα.

Πειραζει αν ξεπερναω τον μηνιαιο κυκλο που δινει η εταιρια(νομιζω εινα 12000 σελιδες);

 

και κατι για το τελος

εχω παρει την αποφαση απο αυτα που διαβασα να περνω το αυθεντικο toner 9ευρω ειναι η διαφορα.

Αλλα δεν εχω τι να κανω τα αδεια τονερ και δεν θελω να τα πεταω στα σκουπιδια που θα μπορουσα να τα δωσω;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι με φούρνους και λοιπά ανταλλακτικά. Θα περάσει πολλές εκτυπώσεις  μέχρι να χρειαστεί οτιδήποτε πέρα απο τόνερ και drum. Εξάλλου ο φούρνος δεν θεωρείται αναλώσιμο. Είναι ανταλλακτικό. 

 

Δεν είναι καλό να ξεπερνάς τον μηνιαίο κύκλο εργασιών, αλλά μια στο τόσο δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν πάντως περνάς τις 12000 σελίδες τον μήνα, θέλεις πολύ πιο επαγγελματικό μηχάνημα. Θεωρώ το μηχάνημα σου λάθος αγορά για τέτοια χρήση. 

 

Στους Samsung τέλος, επειδή το συμβατό ή το αναγεμισμένο είναι πολύ κοντά στα γνήσια σε τιμή, προτίμησε τα γνήσια τόνερ. Δεν είναι έτσι αλλιώς; οικονομικός σε κόστος εκτύπωσης, οπότε ακόμη και συμβατό θα τα χώνεις σε αναλώσιμα. Αν και όταν βρεθούν οικονομικά αλλά και ποιοτικά συμβατά (επειδή οι samsung έχουν ιδιαιτερότητες στα τόνερ τους), το ξαναβλέπεις για συμβατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τόνερ βγάζει κάποιον συγκεκριμένο (προκαθορισμένο εργοστασιακά) αριθμό σελίδων με μικρή απόκλιση = αναλώσιμο

Ένα drum βγάζει κάποιον συγκεκριμένο (προκαθορισμένο εργοστασιακά) αριθμό σελίδων με μικρή απόκλιση = αναλώσιμο

 

Ένας φούρνος δεν έχει προκαθορισμένο αριθμό σελίδων. Είναι ανταλλακτικό που φθείρεται και αλλάζει ανάλογα με την χρήση, επειδή άλλη καταπόνηση έχει αν εκτυπώσεις 30000 σελίδες δίνοντας τις μια μια σε περίοδο κάποιων μηνών και αφού ζεσταίνεται ο φούρνος και κρυώνει και ξαναζεσταίνεται και κρυώνει με κάθε σελίδα, και άλλη καταπόνηση αν μέσα σε διάρκεια 20 ημερών τυπώσει 1500 σελίδες κάθε μέρα.

 

Πως σε ένα αυτοκίνητο θα φαγωθεί ο συμπλέκτης πχ αν το δουλέψεις 1η-2α καθημερινά για 100.000 χλμ μέσα στην πόλη, ενώ αν τα ίδια χλμ γίνουν σε αυτοκίνητοδρομο δεν θα κάνει κιχ; Κάπως έτσι.

 

Υπάρχει σαφής διαχωρισμός αναλωσίμων και ανταλλακτικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τοπικ(σορρυ ts)

1.λαθος μηχανημα για τετοιο ογκο εκτυπωσεων.

2.τοσο καιρο συζηταμε για φουρνους,μελανια,τονερ......και εχουμε ξεχασει κατι αλλο:

Α4 κολλες......... :mad:

τι γινεται εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

......και εχουμε ξεχασει κατι αλλο:

Α4 κολλες......... :mad:

τι γινεται εκει;

 

Με οποιοδήποτε χαρτί σχεδόν, βάρους 80g/m2 είσαι καλυμένος. Κάποιοι εκτυπωτές λόγου χάρη παρουσιάζουν πρόβλημα τροφοδοσίας με ελαφρύτερα χαρτιά.

Παρόλα αυτά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η ποιότητα του χαρτιού, αλλά κυρίως για τα φωτοτυπικά. Αν είναι κακής ποιότητας και αφήνει χνούδι δημιουργεί με τον καιρό πρόβλημα στα μηχανήματα. 

Προτίμησε κάποιο καλό χαρτί, μεσαίας λευκότητας και προσιτής τιμής και είσαι οκ.

Δεν χρειάζεται να πας ούτε σε υπέρλευκα, αλλά μην πάρεις και της φτήνιας που τα έχουν σε πακέτα οι Κινέζοι με το κιλό.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τόνερ βγάζει κάποιον συγκεκριμένο (προκαθορισμένο εργοστασιακά) αριθμό σελίδων με μικρή απόκλιση = αναλώσιμο

Ένα drum βγάζει κάποιον συγκεκριμένο (προκαθορισμένο εργοστασιακά) αριθμό σελίδων με μικρή απόκλιση = αναλώσιμο

 

Ένας φούρνος δεν έχει προκαθορισμένο αριθμό σελίδων. Είναι ανταλλακτικό που φθείρεται και αλλάζει ανάλογα με την χρήση, επειδή άλλη καταπόνηση έχει αν εκτυπώσεις 30000 σελίδες δίνοντας τις μια μια σε περίοδο κάποιων μηνών και αφού ζεσταίνεται ο φούρνος και κρυώνει και ξαναζεσταίνεται και κρυώνει με κάθε σελίδα, και άλλη καταπόνηση αν μέσα σε διάρκεια 20 ημερών τυπώσει 1500 σελίδες κάθε μέρα.

 

Πως σε ένα αυτοκίνητο θα φαγωθεί ο συμπλέκτης πχ αν το δουλέψεις 1η-2α καθημερινά για 100.000 χλμ μέσα στην πόλη, ενώ αν τα ίδια χλμ γίνουν σε αυτοκίνητοδρομο δεν θα κάνει κιχ; Κάπως έτσι.

 

Υπάρχει σαφής διαχωρισμός αναλωσίμων και ανταλλακτικών.

Αδιαβαστος,κοβεσαι στο μαθημα και ξαναερχεσαι τον Σεπτεμβριο.

Σε ολους τους φουρνους οι κατασκευαστες δινουν οριο σελιδων.Δες ενα παραδειγμα.

http://h30094.www3.hp.com/product/sku/2716204

 

Και γι αυτο θεωρειται αναλωσιμο ανταλλακτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε συ Roger, όταν δίνουν 150.000 σελίδες ή και 300.000 που έχω δει, τι αναλώσιμο μου λες; Είναι ανταλλακτικό με κάποιον χρόνο ζωής, συνήθως με τεράστιες αποκλίσεις (ανάλογως της χρήσης, που λόγω της εργασίας σου το γνωρίζεις κι εσύ).

 

Όπως ένας ιμάντας χρονισμού ή ένας συμπλέκτης στα αυτοκίνητα είναι ανταλλακτικά.

Αντίθετα με ένα φιλτρο βενζίνης, ένα φίλτρο αέρα, τα; μάκτρα  ή τα μπουζί που είναι αναλώσιμα.

 

Τι αναλώσιμο ανταλλακτικό λοιπόν; Υπάρχουν τα αναλώσιμα, υπάρχουν και τα ανταλλακτικά. Δηλαδή τα υπόλοιπα ανταλλακτικά τι είναι; Φυσικά απο την στιγμή που είναι ανταλλακτικά, θα αντι-αλλάσονται. Το λέει και η λέξη τους.

 

Αν θέλεις πάντως να αισθάνεσαι καλύτερα, επειδή βλέπω με κυνηγάς να διαφωνήσεις στα ποστ μου καθημερινά, άντε, μου την είπες, μπράβο σου. :-)

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κυνηγαω κανεναν,γραφω αυτα που ξερω,παρολαυτα θελετε να διαφωνειτε.Για να διαφωνειτε ομως θα πρεπει να τα κατεχετε καλα τα πραγματα.

Δες προσεκτικα την φωτο στο λινκ που σου ποσταρα και παρατηρησε πανω στον φουρνο δυο μπλε αυτακια.

Οτιδηποτε ειναι με χρωμα μπλε στην hp,ειτε αυτο ειναι ενα pickup roller ειτε ενα transfer roller ειτε ενας φουρνος,θεωρειται αναλωσιμο ανταλλακτικο και μπορει να το αλλαξει ο χρηστης οταν φτασει στο οριο σελιδων και ο εκτυπωτης πεταξει μηνυμα,δεν χρειαζεται τεχνικο.

Ενα gearbox που εχει πολλα γραναζια και χρειαζεται πολυ λυσιμο και τεχνογνωσια,δεν εχει φυσικα μπλε σημανση και δεν μπορει να το αλλαξει ο χρηστης παρα μονο ο τεχνικος.

Σε πολυ λιγα μοντελακια οπως συζηταγαμε προχτες,σαν τον 1018 για παραδειγμα,η hp δεν τον δινει αναλωσιμο ανταλλακτικο,δεν εχει πουθενα σημανση και γι αυτο πρεπει να λυσεις τον μισο εκτυπωτη για να τον αλλαξεις οπως ειδες και στο youtube που ποσταρες,παρολαυτα και αυτος ο φουρνος εχει οριο σελιδων.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω  πολυ για την βοηθεια

 

γενικα  δεν ειναι ακριβος με το τονερ που εχει 49ευρω βγαζω πανω απο 2500 σελιδες (κειμενα και γραφιματα) και το drum 33ευρω

τωρα αν πηρα σωστο μοντελο δεν ξερω θα δειξει ποσο θα αντεξει...αλλα δεν ειχα αλλα λεφτα οταν τον αγοραζα

 

τωρα στην διαφωνια σας νομιζω αναλωσημο ειναι κατι που μπορει να αλλαξει ο χρηστης και ανταλακτικο αυτο που αλλαζουν στο serves οποτε σε αλλα μηχανιματα ειναι το ενα και σε αλλα το αλλο

 

 

για το που να παω τα αδεια τονερ δεν μου ειπατε(εκτος απο το Πλαισιο δεν ξαναμπαινω εκει) δεν με νοιαζει αν θα παρω λεφτα

 

συγνωμη highpriest δεν το εγραψα σωστα

Επεξ/σία από beknick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τωρα στην διαφωνια σας νομιζω αναλωσημο ειναι κατι που μπορει να αλλαξει ο χρηστης και ανταλακτικο αυτο που αλλαζουν στο serves οποτε σε αλλα μηχανιματα ειναι το ενα και σε αλλα το αλλο

 

 

Με αυτή (την σωστή κατά την γνώμη μου λογική), δύο HP εκτυπωτές που έχω στο γραφείο (HP1020 και έγχρωμος 1600) αλλά και το φωτοτυπικό μου ricoh λένε ότι το fuser είναι ανταλλακτικό. Αυτά το λένε, οχι εγώ. 

 

 

Ο Roger τα λέει διαφορετικά βέβαια και με έστειλε και να διάβασμα...

 

 

για το που να παω τονερ δεν μου ειπατε(εκτος απο το Πλαισιο δεν ξαναμπαινω εκει) δεν με νοιαζει αν θα παρω λεφτα

 

 

Απο την στιγμή που θα πάρεις γνήσιο δεν χρειάζεται να ανησυχείς από που θα πάρεις. Όπου έχει καλύτερη τιμή το χτυπάς. Είναι το ίδιο προιόν.

Στα συμβατα και αναγεμισμένα είναι που θέλει ψάξιμο, επειδή ο καθένας φέρνει από διαφορετικό εργοστάσιο ή ανακατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το που να παω τα αδεια τονερ δεν μου ειπατε(εκτος απο το Πλαισιο δεν ξαναμπαινω εκει) δεν με νοιαζει αν θα παρω λεφτα

 

 

http://www.e-toner.gr/index.php/RightMenu/%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%A9%CE%A3%CE%97-158.html

http://www.ink2print.gr/online/index.php?main_page=page&id=14&chapter=0

http://www.euro-jet.gr/content.asp?id=12

http://www.eurotoner.gr/page_doxeia.php

http://collect.gr/eshop/information.php?lang=&info_id=32

http://www.inkline.gr/e.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η διόρθωση. Εγώ φαντάστηκα ότι απλά δεν πατήθηκε το "ρ" στο πάω, να γίνει πάρω. :P

αστα αυτα τωρα highpriest.....γεραματα λεγονται.....και δεν βλεπεις και εσυ καλα οπως και εγω... :-D :-D :-D :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...