Προς το περιεχόμενο

Έγχρωμο laser πολυμηχάνημα


yilliy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλή χρονιά!
Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω πολυμηχάνημα έγχρωμο laser, γιατί ό,τι είχα σε inkjet χάλασε σχετικά σύντομα από την (κατά περιόδους πολύ) περιορισμένη χρήση.

Διαθέσιμο <300 ευρώ

 

Μετά από σχετική έρευνα εδώ κυρίως είμαι μεταξύ των:

1. OKI-MC332dn --> 263,61 + 51 μεταφορικά (το οποίο ήδη ξεφεύγει με τα μεταφορικά του στην επαρχία, αλλά έχει αυτόματο duplex και πολύ μεγαλύτερο μηνιαίο κύκλο εργασιών)

2. HP Color LaserJet Pro MFP M177fw --> 269 (χωρίς μεταφορικά).

 

Φυσικά με ενδιαφέρουν φτηνά αναλώσιμα, ενώ δε θεωρώ απαραίτητη τη λειτουργία fax.

Ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις για color laser - κυρίως σε οικονομικότερες και σχετικά αξιόπιστες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚΙ. Δεν θα βρεις μοντέλο με περισσότερες δυνατότητες και τέτοιο κύκλο εργασιών σε αυτή την τιμή. 

Το ίδιο χρησιμοποιώ και εγώ.

Ναι το διάβασα, highpriest, κ σ' ευχαριστώ όχι μόνο γι' αυτή την απάντηση, αλλά γενικά για τις κατατοπιστικές σου απαντήσεις στην ενότητα.

 

Το θέμα είναι πως, πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο από την εταιρεία με τη φθηνότερη τιμή στο skroutz και -παρόλο που χάρηκα μόλις είδα το τηλέφωνο (γιατί σκέφτηκα: "Ωραία! υπάρχει!") με ενημέρωσαν πως

"Από την OKI τους απάντησαν ότι δεν είναι άμεσα διαθέσιμος, θα αργήσει να έρθει και δε θα ισχύει και η τιμή."

 

Πάντως το ότι με πήραν στο κινητό, για να μου πουν απλώς ότι δεν υπάρχει -χωρίς καν να μου προτείνουν κάτι εναλλακτικό- είναι προς τιμήν της http://www.mgmanager.gr και σπάνιο.

 

Οπότε, κάτι άλλο;

Επεξ/σία από yilliy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το διάβασα, highpriest, κ σ' ευχαριστώ όχι μόνο γι' αυτή την απάντηση, αλλά γενικά για τις κατατοπιστικές σου απαντήσεις στην ενότητα.

 

Το θέμα είναι πως, πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο από την εταιρεία με τη φθηνότερη τιμή στο skroutz και -παρόλο που χάρηκα μόλις είδα το τηλέφωνο (γιατί σκέφτηκα: "Ωραία! υπάρχει!") με ενημέρωσαν πως

"Από την OKI τους απάντησαν ότι δεν είναι άμεσα διαθέσιμος, θα αργήσει να έρθει και δεν ισχύει και η τιμή."

 

Πάντως το ότι με πήραν στο κινητό, για να μου πουν απλώς ότι δεν υπάρχει -χωρίς καν να μου προτείνουν κάτι εναλλακτικό- είναι προς τιμήν της http://www.mgmanager.gr και σπάνιο.

 

Οπότε, κάτι άλλο;

 

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση που το βρήκες σε αυτή την τιμή, επειδή η προσφορά δεν ισχύει πλέον. Για να καταλάβεις εμείς αγοράζουμε αρκετά ακριβότερα.

Θεώρησα ότι είναι απο στοκ της προσφοράς που έμεινε απούλητο, οπότε διπλό κέρδος για εσένα αν τον έβρισκες.

 

Αυτή  την στιγμή συμφέρει απο άποψη προσφορών να πάρεις το επόμενο μοντέλο με το fax. Είναι σε προσφορά. Αλλά ανεβαίνει σε τιμή.

 

 

περιμενε τις εκπτωσεις ,οπως και τα υπολοιπα μαγαζια.............και λιγο παζαρι δεν κανει κακο ....300€ ειναι αυτα!

Χρήστο, δεν είναι εκπτωτικά είδη οι εκτυπωτές, ούτε και τα δουλεύουν τα καταστήματα με 150% κέρδος όπως τα ρούχα, που ακόμη και 50% έκπτωση να κάνουν , θα βγάλουν ένα 50% κέρδος.

Αν δεν βγάλει προσφορά ή ίδια η αντιπροσωπεία, δεν υπάρχει περιθώριο καλύτερης τιμής από τον μεταπωλητή. Είναι είδη του 5-10% κέρδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγάλει προσφορά ή ίδια η αντιπροσωπεία, δεν υπάρχει περιθώριο καλύτερης τιμής από τον μεταπωλητή. Είναι είδη του 5-10% κέρδους.

ναι,ετσι ειναι για τους σωστους επαγγελματιες.Αλλα....

οπως μπορει να κανει παζαρι καποιος και σε αλλα θεματα της αγορας,οπως της αποστολης.

Βεβαια οχι παντα ,αλλα μου εχει γινει free αποστολη στο χωρο μου.....για επαρχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Free αποστολή μπορεί να γίνει όταν μιλάμε για τέτοια ποσά. Συνήθως όλες οι εταιρίες πάνω απο κάποιο ποσό (γύρω στα 100 ευρώ) στέλνουν free.

Τα 51 ευρώ που αναφέρει το παλικάρι μου φαίνονται εξωφρενικό ποσό.

Αλλά μήπως τα 51 ευρώ αφορούν και αποστολή, και αντικαταβολή; Ρωτάω επειδή αν ψωνίσει με αντικαταβολή οι περισσότερες εταιρίες χρησιμοποιούν κούριερ, επειδη οι μεταφορικές δεν εξυπηρετούν και τόσο σε αυτό το θέμα, ούτε δίνουν τα χρήματα της αντικαταβολής άμεσα, όσο τα κούριερ που έχουν ένα πιο ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης. Ετσι, το κουριερ μετράει βάρος (το ΟΚΙ είναι 29 κιλά!) και χρεώνει αναλόγως. Δεν συμφέρουν τα μεγάλα δέματα με κούριερ.

 

Τέτοιου όγκου μηχανήματα συμφέρει αγορά με paypal ή κατάθεση σε τράπεζα (αν είναι έμπιστο κατάστημα) και αποστολή με μεταφορική. Με 10-15 ευρώ θα πάει το δεματάκι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Free αποστολή μπορεί να γίνει όταν μιλάμε για τέτοια ποσά. Συνήθως όλες οι εταιρίες πάνω απο κάποιο ποσό (γύρω στα 100 ευρώ) στέλνουν free.

Τα 51 ευρώ που αναφέρει το παλικάρι μου φαίνονται εξωφρενικό ποσό.

Αλλά μήπως τα 51 ευρώ αφορούν και αποστολή, και αντικαταβολή; Ρωτάω επειδή αν ψωνίσει με αντικαταβολή οι περισσότερες εταιρίες χρησιμοποιούν κούριερ, επειδη οι μεταφορικές δεν εξυπηρετούν και τόσο σε αυτό το θέμα, ούτε δίνουν τα χρήματα της αντικαταβολής άμεσα, όσο τα κούριερ που έχουν ένα πιο ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης. Ετσι, το κουριερ μετράει βάρος (το ΟΚΙ είναι 29 κιλά!) και χρεώνει αναλόγως. Δεν συμφέρουν τα μεγάλα δέματα με κούριερ.

 

Τέτοιου όγκου μηχανήματα συμφέρει αγορά με paypal ή κατάθεση σε τράπεζα (αν είναι έμπιστο κατάστημα) και αποστολή με μεταφορική. Με 10-15 ευρώ θα πάει το δεματάκι μια χαρά.

Πράγματι η αποστολή με μεταφορική θα κόστιζε γύρω στα 10 ευρώ.

Τα 51 ευρώ τα υπολόγισα με βάση τα γραφόμενα στο site και το βάρος (29 Kg)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον λοιπόν πάω για το δεύτερο HP Color LaserJet Pro MFP M177fw

και επειδή, για να γλιτώσω τα μεταφορικά, θα το αγοράσω από MediaMarkt ή Κωτσόβολο, με προτίμηση το δεύτερο πάλι, ώστε να εξαργυρώσω και κάποιους bonus πόντους της πιστωτικής μου

 

ξέρει κάποιος να μου πει αν το μοντέλο του Κωτσόβολου (HP Color LaserJet Pro M177FW - ΧΩΡΙΣ "MFP" στο όνομα) είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό της MediaMarkt [HEWLETT PACKARD LaserJet Pro MFP M177fw - (CZ165A) -με "MFP" στο όνομα];

 

και ποια είναι η βασική του διαφορά με τα πιο ακριβά HEWLETT PACKARD LaserJet Pro 200 Color MFP M276nw - (CF145A) και HEWLETT PACKARD LaserJet Pro 200 Color MFP M276n - (CF144A) στην πράξη; (οι 4800 σελίδες για το μαύρο τόνερ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με "MFP''εννοει πολυμηχανημα....το ιδιο ειναι δλδ.

η διαφορα ειναι στο w.....wifi στα επομενα 2 μεταξυ τους.....δεν σου χρειαζεται να ανεβεις.......

το 177 ειναι μια χαρα και καλυτερη αναλυση εκτυπωσης!

Επεξ/σία από dobro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To wifi είναι πραγματικά χρήσιμο μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα χώρου και οι μόνες επιλογές τοποθέτησης είναι πολύ μακριά για να τραβηχτεί καλώδιο. 

Αυτό είναι το πραγματικά χρήσιμο χαρακτηριστικό ενός μηχανήματος με wifi. Κατά τα άλλα ένα πολύ μικρό ποσοστό χρηστών θα χρειαστεί cloud print υπηρεσίες ή εκτύπωση από το smartphone τους για να χρησιμοποιήσει το wifi. Αν είσαι μέσα σε αυτούς ή αν υπάρχει πρόβλημα χώρου παίρνεις με wifi. Αλλιώς, είναι περιττό έξοδο.

 

MFP σημαίνει Multi Function Printer ή στα Ελληνικά όπως είπε και ο dobro, πολυμηχάνημα. Είναι κατηγορία δηλαδή και όχι κωδικός μοντέλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

cloud print ακόμα και εκτός γραφείου/σπιτιού μπορείς να κάνεις με το τη σχετική υπηρεσία της google, αρκεί ένας υπολογιστής συνδεδεμένος στον εκτυπωτή (με chrome στον οποίο θα έχεις κάνει sign in ) να είναι ανοικτός 

 

ο εκτυπωτής μπορεί να είναι οτιδήποτε

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά και ο HP Color LaserJet Pro MFP M177fw θα είναι διαθέσιμος στον Κωτσόβολο μετά από 15 τουλάχιστον μέρες.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει:

α) τα αρνητικά του OKI-342dn

β) ποια θα μπορούσε να είναι τα αρνητικά της αγοράς του OKI-342dn από το εξωτερικό και αν θα είχα την τριετή εγγύηση της OKI;

 

Σκέφτομαι μήπως το πάρω τελικά από amazon.de, αφού το βρίσκω φτηνότερα απ' ό,τι στην Ελλάδα (αν βέβαια δε μου ζητήσουν παραπάνω μεταφορικά απ' όσα λένε ότι χρεώνουν).

 

OKI-432dn από GHZ SERVICE SRL

OKI-432dn από J61Service

Επεξ/σία από yilliy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...