Προς το περιεχόμενο

Πόσο επηρεάζεστε από τα κακοπροαίρετα σχόλια;


Sova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ανάλογες περιπτώσεις που ο Α προσπαθεί να πεί κάτι κακό για τον Β μπροστα σε εμενα τον Γ τον Δ και τον Ε, συνήθως η αντίδραση μου ειναι πρίν να μιλήσει ο Α για τον Β, να του επισημάνω πως αν θέλει να τιμάει τα καραμπαλίκια του να το πει ευθεως στον Β, οτι ειμαι αντρα με κεφαλαίο το Αλφα και δεν δέχομαι να ακούσω τετοιες μαλακιες επιπέδου δημοτικού, και αμέσως φωνάζω τον Β λέγοντας δυνατα " ρε μαλάκα Βήτα, κάτι σε θέλει ο Άλφα στο καπνιστήριο"..

 

 

Μετα ποπ κορν και άραγμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ενα θα πω που το ειδα στο νετ, αυτος που κουτσομπολευει σε σενα για το αλλον, να ξες οτι και για σενα λεει καπου αλλου.

 

Απλα οσο τους δινεις τροφη ευχαριστιουνται πιο πολυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Θα μιλήσω στους διευθυντές μας τελικά. Η επιλεκτική μου αναισθησία δεν περιλαμβάνει απαράδεκτες πράξεις. </p>

 

Να κάνεις update εεε!θέλω λεπτομέρειες από το χριστινακι. Είμαι σίγουρη ότι θα βγάλει δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω. Για μένα ας λένε οτι θέλουν, τους γαμώ. Ουτως η άλλως μια καλημερα τους λέω, δεν μπορουν να μου προσαψουν κατι, αλλά δεν θέλω κανενας να μου λεει μαλακιες για τον άλλον.  Με το που καποιος προσπαθήσει να κανει κατι τετοιο τρωει ακυρο δια παντως απο την κατηγορία του ανθρώπινου είδους απο εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιγράψω λίγο αναλυτικότερα την κατάσταση. 

 

Ξεκίνησα να δουλεύω πριν από 2 χρόνια περίπου. Με το καλημέρα, είδα να υπάρχει τεράστια κόντρα ανάμεσα σε δυο συναδέλφους. Θα ονομάσω την αγαπημένη μου συνάδελφο Νίκη, και την άλλη Χριστίνα. Η Χριστίνα (τι τραγική ειρωνεία το όνομά της) είναι κάπου 55 χρονών, παντρεμένη και με παιδιά. Η προσωπική της ζωή φαίνεται να είναι φυσιολογική, αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο της αρέσει τόσο πολύ να χώνει τη μύτη της παντού και να ασχολείται με όλους. Όχι με εμένα, όχι με τη Νίκη, όχι με τον Τάδε, αλλά με όλους ανεξαιρέτως. Φανταστείτε την εξής αφήγησή της για να πάρετε μια ιδέα για το πόσο λίγη είναι: 'μπλα μπλα [...] και χτύπησε το κουδούνι. Κοιτάω από το ματάκι, κανείς. Ανοίγω την πόρτα, κανείς. Κοιτάω ΚΑΤΩ, και στεκόταν η Νίκη' - τραγική μπηχτή για το ύψος της καημένης Νίκης. Οι δυο τους σχεδόν δε μιλιούνται για παλιότερες κόντρες και επειδή με τη Νίκη έχουμε καλή χημεία, η Χριστίνα προσπαθεί να σπείρει τη διχόνοια, να την κακολογήσει, να προκαλέσει ρήξη στις σχέσεις μας. Και τώρα αναπαράγει κίτρινα σχόλια και για μένα. 

 

Από τη μια δεν αντιδρώ γιατί αποφεύγω συνειδητά τ πάρε-δώσε μαζί της, από την άλλη όμως δεν ξέρω αν πρέπει να παραμένω τόσο απαθής γιατί σκέφτομαι ότι ίσως έχει επίπτωση στη δουλειά μου η προσπάθεια που κάνει για να... δεν ξέρω για να τι. Ακούγεται πχ ότι η Sova έρχεται το πρωί, χτυπάει την κάρτα της, φεύγει να κάνει τις προσωπικές της δουλειές κι επιστρέφει να την ξαναχτυπήσει όταν πρέπει να σχολάσει. Ευτυχώς, γνωρίζουν όλοι το πόσο αναξιόπιστη είναι και την αγνοούμε. Εκτός αυτού, μας (και με) κατηγορεί διαρκώς επειδή δεν την χαιρετίσαμε, την στραβοκοιτάξαμε, πήραμε το στυλό της, ήπιαμε τον καφέ της και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Η γκρίνια της είναι κουραστική, αλλά δε συγκρίνεται με τις απαράδεκτες πράξεις της. Για παράδειγμα, βάζει το κλιματιστικό χειμωνιάτικα όταν βγαίνει από το γραφείο για να παγώσουμε οι υπόλοιποι. Ή κλείνει όλα τα παράθυρα και ψεκάζει με Αροξόλ το γραφείο, φεύγοντας κι αφήνοντάς μας να πεθάνουμε από ασφυξία. Σημειωτέον, ότι η Νίκη είναι έγκυος.

 

Φαίνομαι ψύχραιμη προς το παρόν, κυρίως για να μην της δώσω τη χαρά να νομίσει ότι μπορεί να ελέγξει τη διάθεσή μου και το μόνο που άλλαξε εκ μέρους μου απέναντί της είναι ότι της απευθύνομαι στον ενικό αγενείας. Όπως δηλαδή της αρμόζει. Πείτε μου, θεωρείτε αναμενόμενες τέτοιες σαδιστικές συμπεριφορές σε ένα περιβάλλον εργασίας; Είναι ψυχοπαθής; Ανώμαλη; Κομπλεξική; Ή είμαστε εγώ με τη Νίκη υπερβολικές; Εξακολουθείτε να θεωρείτε ότι πρέπει να περιοριστούμε στην αδιαφορία απέναντί της; Share your wisdom, please. 

 

Εντάξει εδώ νομίζω ξεφεύγουμε πλέον από τον κουτσομπόλη ή γκρινιάρη άνθρωπο και πηγαίνουμε σε άτομο πολύ πιθανόν με ψυχολογικά προβλήματα, εξ' άλλου η γκρίνια και το κουτσομπολιό είναι το αποτέλεσμα πολλών ψυχολογικών θεμάτων.

 

Αν ήμουν στην θέση του/της ts μάλλον θα επέλεγα να την αγνοήσω και να κάνω στο μέτρο του δυνατού σαν να μην υπάρχει αυτή εκεί μέσα και γύρω μου, η αναφορά σε διευθυντάδες προϊσταμένους και λοιπούς μου φαίνεται κίνηση ρίσκου αλλά δεν αποκλείεται να έχει και θετικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...