Προς το περιεχόμενο

Πόσο επηρεάζεστε από τα κακοπροαίρετα σχόλια;


Sova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ακόμα μια φορά επιστρέφω σπίτι ενοχλημένη. Πόσο άσχημο είναι να ακούς άδικα και κακοπροαίρετα σχόλια για φίλους, συναδέλφους, γνωστούς.

 

Εσάς πόσο επηρεάζεται η ψυχολογία σας όταν είστε αναγκασμένοι να συναναστρέφεστε καθημερινά τέτοια  άτομα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ακόμα μια φορά επιστρέφω σπίτι ενοχλημένη. Πόσο άσχημο είναι να ακούς άδικα και κακοπροαίρετα σχόλια για φίλους, συναδέλφους, γνωστούς.

 

Εσάς πόσο επηρεάζεται η ψυχολογία σας όταν είστε αναγκασμένοι να συναναστρέφεστε καθημερινά τέτοια  άτομα; 

καταρχάς πρέπει να αναθεωρήσεις τα περι φίλων όταν μιλάμε για άτομα που κάνουν κακοπροαίρετα κ άδικα σχόλια για εσένα. 

Η ψυχολογία μου επηρεάζεται σπάνια κ απο λίγα άτομα που θα τους δώσω σημασία και φροντίζω να τους κάνω τη ζωή δύσκολη. Θα πρέπει να ειναι κάτι πολύ σημαντικό και σοβαρό για να με επηρεάσει. Τους περισσότερους ανθρώπους τους γράφω τόσο που ειναι λες και δεν μιλάνε ,αφου πολλοί με θεωρούν αδιάφορο, αλλα όποιος βρεθεί σε θέση να πει κάτι και να με ενοχλήσει θα πρέπει να περιμένει payback x 10 

ο λόγος είναι οτι αν και ειμαι πολύ ήρεμος και φιλήσυχος σαν άνθρωπος, έχω προβληματική επιθετικότητα και αν δεν μπορώ για τον α-β λόγο να την ξεσπάσω με βία βρίσκω άλλους τρόπους. Μπορεί να περάσουν ενας μηνας , ένας χρόνος αλλα θα βρω τρόπο να ικανοποιήσω την ανάγκη μου για εκδίκηση και σε τέτοιες περιπτώσεις έχω τεράστια υπομονή   :-)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σκορπιό σε κόβω εσένα nicoc89 :Ρ

 

Τα σχόλια δεν είναι ανάγκη να αφορούν εσένα για να σε ενοχλούν, αλλά και άτομα που γνωρίζεις καλά. Και όσο ασήμαντη κι αν είναι η γνώμη τέτοιων ατόμων, όταν τους ακούς συνέχεια θέλοντας και μη χαλιέσαι. 

 

Πάντως βρίσκω δίκαιη την προσέγγισή σου. Δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματική ή όχι, αλλά είναι δίκαιη. 

 

Λέγοντας κακοπροαίρετα, εννοώ ψευδή σχόλια με μοναδικό στόχο να βλάψουν τον άλλο, gatokoritso. Είτε σε επαγγελματικό, είτε σε κοινωνικό, είτε σε οποιδήποτε επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να περάσουν ενας μηνας , ένας χρόνος αλλα θα βρω τρόπο να ικανοποιήσω την ανάγκη μου για εκδίκηση και σε τέτοιες περιπτώσεις έχω τεράστια υπομονή   :-)

 

Αυτό το χαρακτηριστικό της αντεκδίκησης με κάποιον τρόπο το είχα εγώ όταν ήμουν μικρός, το πολύ μέχρι το γυμνάσιο, μετά το έκοψα. Το πρόβλημα που δεν μπορούσα να αντιληφθώ τότε ήταν φυσικά οτι δεν λυνόταν τίποτε με αυτό, απλά το έκανα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το χαρακτηριστικό της αντεκδίκησης με κάποιον τρόπο το είχα εγώ όταν ήμουν μικρός, το πολύ μέχρι το γυμνάσιο, μετά το έκοψα. Το πρόβλημα που δεν μπορούσα να αντιληφθώ τότε ήταν φυσικά οτι δεν λυνόταν τίποτε με αυτό, απλά το έκανα και τέλος.

εγώ πάντως αν μάθω οτι μιλάνε για την πάρτη μου απαντάω με μπουνιές και μου δίνει ευχαρίστηση . οι άνθρωποι ποτέ δε θα σταματήσουν να μιλάνε και να κακολογούν ,ακόμα και αν δεν σε ξέρουν στο ελάχιστο, δεν υπάρχει κάποια λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οσο κανουν αρνητικα σχολια και τσιμπας τοσο θα ασχολουντε με σενα, αν τους δειξεις αδιαφορια, θα σκασουν απο το κακο τους..

 

Συνηθως αυτοι ειτε ζηλευουν, ειτε ειναι κατωτεροι... απλα προσπερνα τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα! τι εννοείς? ότι ήσουν κάπου και σχολίαζαν πισώπλατα φίλο-φίλη?

 

Δεν με επηρεάζει καθόλου! αντιθέτως με κάνει και γελάω.. Όταν λέω πως κάποιος είναι φίλους μου σημαίνει πως τον ξέρω και από την καλή και από την ανάποδη και ποιο πολύ την ανάποδη. Όταν λοιπόν βρεθώ σε ξένη παρέα και ακούσω το παραμικρό σχόλιο, καταρχήν με ποιο δικαίωμα τον σχολιάζεις χωρίς να τον ξέρεις? και δεύτερων γιατί δεν τα λες μπροστά του?

 

Μου έχει τύχει πολλές φορές να γίνεται κάτι τέτοιο. Τελευταία φορά μάλιστα ήμουν σε άκυρη παρέα, περνάγαμε καλά και ξαφνικά άρχισαν να κατακρίνουν την κολλητή μου. Εγώ κουβέντα, μέχρι που την πείρα τηλέφωνο και της είπα να έρθει. Έρχεται, κάθετε στο τραπέζι και τους λέω "πείτε τώρα τι λέγατε πριν"... Ε νταξ μετά η συνέχεια πάντα είναι για να γελάς...

 

Γενικά ότι και να ακούς είτε θα βάζεις τα πράγματα στην θέση τους, είτε θα τα βάζει η-ο φίλη-ος σου... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεσμενους τους εχω.Αν μπορω θα τους αποφυγω , αν δεν μπορω (συναδελφους ) τους κοβω την οικειοτητα , δηλαδη και την καλημερα αν χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Για σκορπιό σε κόβω εσένα nicoc89 :Ρ</p>

<p> </p>

<p>Τα σχόλια δεν είναι ανάγκη να αφορούν εσένα για να σε ενοχλούν, αλλά και άτομα που γνωρίζεις καλά. Και όσο ασήμαντη κι αν είναι η γνώμη τέτοιων ατόμων, όταν τους ακούς συνέχεια θέλοντας και μη χαλιέσαι. </p>

<p> </p>

<p>Πάντως βρίσκω δίκαιη την προσέγγισή σου. Δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματική ή όχι, αλλά είναι δίκαιη. </p>

<p> </p>

<p>Λέγοντας κακοπροαίρετα, εννοώ ψευδή σχόλια με μοναδικό στόχο να βλάψουν τον άλλο, gatokoritso. Είτε σε επαγγελματικό, είτε σε κοινωνικό, είτε σε οποιδήποτε επίπεδο.</p>

 

Εφόσον σχολιάζουν άλλους έχεις τρεις επιλογές:

1) απλά παρακολουθείς και δεν συμμετέχεις

2) καθαρίζεις το τοπίο αν στη συγκεκριμένη συζήτηση ξέρεις οτι έχει γίνει και από τη καλή και από την ανάποδη

3) ενημερώνεις το άτομο που κράζουν και εκείνος/η κάνει ότι θέλει (αλλά έτσι σε περνει και εσένα η μπάλα)

 

σε καμία περίπτωση δεν χαλιεσαι για κουτσομπολιά και κακίες προς άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεναχωριέμαι αν έχουν κακή γνώμη για μένα άτομα που θεωρώ σημαντικά. Τα άτομα που θεωρώ σημαντικά όμως, εξ'ορισμού δεν κουτσομπολεύουν γιατί έχουν να κάνουν πράγματα, τα οποία τους καθιστούν σημαντικούς, και δεν τους περισσεύει χρόνος (ή ενδιαφέρον) για κουτσομπολιό. Όλοι οι υπόλοιποι μπορουν να λεν ότι θέλουν, στα @@ σου τι λέει ο καθένας. Όπως είπε και η γυναίκα του Feynman στον ίδιο: ''What do you care what other people think?''

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει να βρισκομαι στην παρεα με τον Α και τον Β, και να σχολιαζουν τον Γ(τον)..

και την αλλη μερα να ειμαστε με τον Β και τον Γ και να σχολιαζουν αρνητικα τον Α..!

Σε αυτη τη παρεα ξερω πως οταν λειπω εγω, με σχολιαζει σιγουρα αρνητικα καποιος απο τους Α, Β, Γ..

Ετσι. Για να περασει η ωρα..

 

Δεν κρατας κακια.. Ξεκοβεις σιγα σιγα ισως, αλλα απ την αλλη προσπαθεις παλι, να διορθωσεις κομματια του χαρακτηρα σου που μαλλον ενοχλουν καποιους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...