Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου πολυμηχανήματος για σπίτι


otommod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονία σε όλους!!

 

Όπως λέει και το (τόσο συγκεκριμένο) θέμα, ψάχνω πολυμηχάνημα για χρήση σε σπίτι, max 100 σελίδες την βδομάδα, μόνο ασπρόμαυρα. Με νοιάζουν κυρίως η καλή ποιότητα εκτύπωσης, και το χαμηλό κόστος αγοράς και χρήσης. Αν είχε και αυτόματο duplex θα ήταν πολύ καλό επίσης. Τα κόστη τα βάζω μαζί γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο το σύνολο, καθώς ο inkjet που έχουμε τώρα «καταπίνει» το μελάνι πολύ γρήγορα. Και πάλι όμως, δεν νομίζω πως θα έδινα εύκολα πάνω απο 150-200€ για την αγορά.

 

Τι έχετε να προτείνετε; Κοιτούσα προς laser, καθώς νομίζω πως ταιριάζουν καλύτερα τις απαιτήσεις αλλα δεν ξέρω και σίγουρα. Έχω κοιτάξει διάφορα μοντέλα, τόσο inkjet όσο και laser και έχω διαβάσει αρκετές προτάσεις εδώ στο forum, αλλά για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω πως να διαλέξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλεις ασπρόμαυρες εκτυπώσεις πας για laser. Υποθέτω από την στιγμή που μιλάς για αυτόματο duplex, ότι θα θέλεις και ADF για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς αυτή την δυνατότητα στο 100%

Για αυτόματο duplex θα ανέβεις πάνω από 200 ευρώ, θέλεις δεν θέλεις. Καλύτερες λύσεις τα:

-HP M225

-OKI MB451

που έχουν καλές τιμές στα αναλώσιμα και καλή εκτύπωση. Έχει και κάτι samsung φθηνότερα , αλλά εκεί θα τα τρως σε τόνερ πολλαπλάσια τα λεφτά που θα κερδίσεις στην αγορά.

 

Χωρίς αυτόματο duplex οι τιμές είναι κανα 70αρικο κάτω. Καλή επιλογή είναι το:

-HP M127

 

Απο κει και κάτω...

Χωρίς ADF και duplex οι τιμές είναι όντως γύρω στα 100-120+ ευρώ, αλλά μην πάρεις. Είναι μικρή η διαφορά απο τα 150 περίπου που κάνει ένας με ADF. Το χειροκίνητο duplex παλεύεται. Θα κάνεις 2 κινήσεις παραπάνω κατά την εκτύπωση. Αλλά φωτοτύπηση ή σαρωση ένα-ένα φύλλο στο τζαμάκι, δεν παλεύεται. Θα με θυμηθείς όταν θα έχεις να σαρώσεις/φωτοτυπήσεις καμια 100αρια σελίδες μονοκοπανιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

duplex εννοείς την μπρος πίσω εκτύπωση;

Αυτό είναι το duplex εκτύπωσης. Διακρίνεται σε χειροκίνητο και αυτόματο. 

Επίσης υπάρχει και το duplex σαρωσης (radf). Είναι κάτι που το έχουν ακριβότερα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το duplex εκτύπωσης. Διακρίνεται σε χειροκίνητο και αυτόματο. 

Επίσης υπάρχει και το duplex σαρωσης (radf). Είναι κάτι που το έχουν ακριβότερα μοντέλα.

 

α οκ δηλαδή το να βάλεις δευτερη φορα για σάρωση από την πίσω πλευρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να προσθεσω στη λιστα το Lexmark Laser MX310DN

http://www.skroutz.gr/s/2834131/Lexmark-MX310dn.html

Πανάκριβα συμβατά μελάνια. 

Γράψε λάθος, νόμισα είναι το ms310. Το mx έχει συμπαθητική τιμή μελανιών. Οχι τα φθηνότερα, αλλά κάτω του μέσου όρου στο κόστος ανα σελίδα.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξανά, συγγνώμη που άργησα, τελειώνουν τα χριστούγεννα και έχω εργασίες να κάνω.

 

Αφού θέλεις ασπρόμαυρες εκτυπώσεις πας για laser. Υποθέτω από την στιγμή που μιλάς για αυτόματο duplex, ότι θα θέλεις και ADF για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς αυτή την δυνατότητα στο 100%

Για αυτόματο duplex θα ανέβεις πάνω από 200 ευρώ, θέλεις δεν θέλεις. Καλύτερες λύσεις τα:

-HP M225

-OKI MB451

που έχουν καλές τιμές στα αναλώσιμα και καλή εκτύπωση. Έχει και κάτι samsung φθηνότερα , αλλά εκεί θα τα τρως σε τόνερ πολλαπλάσια τα λεφτά που θα κερδίσεις στην αγορά.

 

Χωρίς αυτόματο duplex οι τιμές είναι κανα 70αρικο κάτω. Καλή επιλογή είναι το:

-HP M127

 

Απο κει και κάτω...

Χωρίς ADF και duplex οι τιμές είναι όντως γύρω στα 100-120+ ευρώ, αλλά μην πάρεις. Είναι μικρή η διαφορά απο τα 150 περίπου που κάνει ένας με ADF. Το χειροκίνητο duplex παλεύεται. Θα κάνεις 2 κινήσεις παραπάνω κατά την εκτύπωση. Αλλά φωτοτύπηση ή σαρωση ένα-ένα φύλλο στο τζαμάκι, δεν παλεύεται. Θα με θυμηθείς όταν θα έχεις να σαρώσεις/φωτοτυπήσεις καμια 100αρια σελίδες μονοκοπανιάς.

Ο HP M225 μοιάζει καλή επιλογή. Έχει δύο βέβαια μοντέλα, υποθέτω αναφέρεσαι στο M225dw. Ποιά η διαφορά του απο το dn; Επίσης, λέει πως έχει ανάλυση 600x600 dpi, ενώ άλλοι έχουν πχ 4800x600 dpi. Συνεπώς, δεν είναι κάπως μικρη;

Ο OKI είναι κάπως ακριβότερος από αυτό που προτίθεμαι να δώσω.

Όταν λες πως τα αναλώσιμα τους είναι φθηνά, για τι τιμές μιλάμε; Επίσης, μπορώ να τα βρω στο skroutz ας πούμε;

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν θα χρησιμεύσει το ADF. Σπάνια σκανάρω/φωτοτυπώ, τυπώνω όμως αρκετά, και η διπλή όψη φαίνεται πιο επαγγελματική και γλυτώνει και χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξανά, συγγνώμη που άργησα, τελειώνουν τα χριστούγεννα και έχω εργασίες να κάνω.

 

Ο HP M225 μοιάζει καλή επιλογή. Έχει δύο βέβαια μοντέλα, υποθέτω αναφέρεσαι στο M225dw. Ποιά η διαφορά του απο το dn; 

 

O dw έχει wifi ενώ ο DN όχι. Επίσης είναι και και κάπου 40-50 ευρώ ακριβότερος, οπότε επιλέγεις αν σου χρειάζεται το wifi ή όχι.

 

 

Καλησπέρα ξανά, συγγνώμη που άργησα, τελειώνουν τα χριστούγεννα και έχω εργασίες να κάνω.

 

Επίσης, λέει πως έχει ανάλυση 600x600 dpi, ενώ άλλοι έχουν πχ 4800x600 dpi. Συνεπώς, δεν είναι κάπως μικρη;

 

 

Για ασπρόμαυρες καθημερινές εκτυπώσεις θα έλεγα ότι είναι υπεραρκετή. Εγώ σκανάρω και τυπώνω συνήθως σε 300Χ300 πχ για καθημερινές εκτυπώσεις.

Αν έχεις απαιτήσεις εκτύπωσης φωτογραφίας,ή υψηλής ανάλυσης φυσικά χρειάζεσαι καλύτερη ανάλυση. Αλλά τότε γιατί κοιτάς σε ασπρόμαυρο και όχι έγχρωμο μοντέλο;

 

 

 

 

Ο OKI είναι κάπως ακριβότερος από αυτό που προτίθεμαι να δώσω.

 

 

Ευτυχώς υπάρχουν εκτυπωτές για όλες τις ανάγκες.

 

 

 

Όταν λες πως τα αναλώσιμα τους είναι φθηνά, για τι τιμές μιλάμε; Επίσης, μπορώ να τα βρω στο skroutz ας πούμε;

 

 

E κάνε βρε και εσυ ένα ψάξιμο και θα βρεις τις τιμές τους. Είτε στο σκρουτζ, είτε σε site κάποιων e-shop είτε στο μαγαζί της γειτονιάς σου, είναι ευκολο να βρεις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...