Προς το περιεχόμενο

Pipo X7 media player με Windows 8.1 και τιμή €80


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.. και τωρα που σε βρηκα  :-) αυτο το ξερεις;; http://www.pandawill.com/guleek-i8-quadcore-windows-81-smart-mini-pc-tv-box-miracast-internet-player-2gb16gb-p98296.html

Αν δεν σε ενδιαφέρει ο τοπικός αποθηκευτικός καλό φαίνεται. 

Εγώ που δουλεύω το pipo με popcorntime και steam in home streaming θα μου έφταναν και τα 16gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρει ο τοπικός αποθηκευτικός καλό φαίνεται. 

Εγώ που δουλεύω το pipo με popcorntime και steam in home streaming θα μου έφταναν και τα 16gb

για ψιλο σερφαρισμα στην tv κανα σαχλο παιχνιδι μεσω dod και για kodi (xbmc).. μικρες απαιτησεις εχω, απλα θελω windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μόνο λειτουργικό που μπορείς να βάλεις είναι τα windows 8.1/8.1 pro 32 bit

To UEFI bios είναι 32 bit μόνο και δεν μπορείς να βάλει 64 bit λειτουργικό.

Επίσης δεν έχει legacy bios επιλογή οπότε δεν μπορείς να βάλεις και κανένα προγενέστερο λειτουργικό από τα windows 8

Αλλά πάντως μπορείτε να φτιάξετε ένα recovery usb γιια να καταργήσετε το recovery partition, και να αυξηθεί ο χώρος κατά 5.5 gb περίπου.

 

Οξύμωρο βέβαια να έχεις 64 bit cpu και να μην μπορείς να βάλεις 64 bit λειτουργικό. Μόνη ελπίδα να βγάλει και 64 bit bios η pipo για όποιον θέλει.

Εμένα με πειράζει πολύ γιατί το ήθελα για 2ο development μηχάνημα αλλά το windows phone sdk θέλει 64 bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μόνο λειτουργικό που μπορείς να βάλεις είναι τα windows 8.1/8.1 pro 32 bit

To UEFI bios είναι 32 bit μόνο και δεν μπορείς να βάλει 64 bit λειτουργικό.

Επίσης δεν έχει legacy bios επιλογή οπότε δεν μπορείς να βάλεις και κανένα προγενέστερο λειτουργικό από τα windows 8

Αλλά πάντως μπορείτε να φτιάξετε ένα recovery usb γιια να καταργήσετε το recovery partition, και να αυξηθεί ο χώρος κατά 5.5 gb περίπου.

 

Οξύμωρο βέβαια να έχεις 64 bit cpu και να μην μπορείς να βάλεις 64 bit λειτουργικό. Μόνη ελπίδα να βγάλει και 64 bit bios η pipo για όποιον θέλει.

Εμένα με πειράζει πολύ γιατί το ήθελα για 2ο development μηχάνημα αλλά το windows phone sdk θέλει 64 bit.

Δοκιμασες να βαλεις  win 7/8 64bit μεσω vm για το windows phone sdk ?

Το ξερω οτι δεν ειναι κ πολυ δυνατο μηχανημα(δεν εχει κ αρκετη ram) για να τρεχει και vm, αλλα μπορει να ειναι μια λυση αν θελεις απλα το windows phone sdk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες να βαλεις  win 7/8 64bit μεσω vm για το windows phone sdk ?

Το ξερω οτι δεν ειναι κ πολυ δυνατο μηχανημα(δεν εχει κ αρκετη ram) για να τρεχει και vm, αλλα μπορει να ειναι μια λυση αν θελεις απλα το windows phone sdk.

Μου έδωσες μία καλή ιδέα τώρα. Το θέμα είναι ότι θες άλλο licence για το vm. Έχω ένα windows 8.1 pro, σε ένα παλιό netbook. Μάλλον θα βάλω αυτό. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδωσες μία καλή ιδέα τώρα. Το θέμα είναι ότι θες άλλο licence για το vm. Έχω ένα windows 8.1 pro, σε ένα παλιό netbook. Μάλλον θα βάλω αυτό. Thanks!

Μπορεις να δοκιμασεις χωρις license αρχικα την δοκιμαστικη εκδοση 30 ημερων και να δεις πως παει απο performance, ευκολια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να δοκιμασεις χωρις license αρχικα την δοκιμαστικη εκδοση 30 ημερων και να δεις πως παει απο performance, ευκολια κλπ.

Και πάλι σωστότατος!

 

Το test του VMware λέει ότι υποστηρίζει κανονικά 64 bit vm. Οπότε το προχωράω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει στην Pipo αν μπορούν να μου δώσουν 64 bit iso για τα windows, πριν ακόμη καταλάβω ότι δεν παίρνει 64 bit, και σήμερα μου απάντησαν "It supports 32 bits only at the moment."

Ξεκάθαρα σχεδιάζουν 64 bit UEFI γιατί αλλιώς θα μου τον έκοβε τον βήχα στο only!

Ρώτησα να μου πουν κάποιο estimation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το θεωρώ τον απόλυτο υπολογιστή μικρών διαστάσεων σε σχέση πάντα με την τιμή του. Τα συνολικά προσφερόμενα οφέλη από  λογισμικό - υπηρεσίες εκτιμώνται  στα 70ευρώ. Δηλαδή θεωρητικά μας στοίχισε 10 εώς 20 ευρώ  επιπλέον το υλικό?

Το πουλούσα εδώ και μιάμιση εβδομάδα και δεν το άρπαξε κανείς... Απορώ δεν εκτιμούν το καλό? Το κρατάω για υπολογιστή αυτοκινήτου!!! Τροφοδοσία 12Volt...κουτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το θεωρώ τον απόλυτο υπολογιστή μικρών διαστάσεων σε σχέση πάντα με την τιμή του. Τα συνολικά προσφερόμενα οφέλη από  λογισμικό - υπηρεσίες εκτιμώνται  στα 70ευρώ. Δηλαδή θεωρητικά μας στοίχισε 10 εώς 20 ευρώ  επιπλέον το υλικό?

Το πουλούσα εδώ και μιάμιση εβδομάδα και δεν το άρπαξε κανείς... Απορώ δεν εκτιμούν το καλό? Το κρατάω για υπολογιστή αυτοκινήτου!!! Τροφοδοσία 12Volt...κουτί.

 

Πως θα το κάνεις; που θα το συνδέσεις; Για δώσε καμια ιδέα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλές ταινίες 720p που είχα δει πήγα να δω την πρώτη ταινία 1080p. Στην αρχή τρόμαξα, ο VLC κολλούσε με σπασίματα στις γρήγορες σκηνές και όταν είχε υπότιτλους. Είπα ότι την κάτσαμε! Ευτυχώς, με KODI η αναπαραγωγή 1080p είναι απολύτως ομαλή και γρήγορη συνεπώς το μηχάνημα όντως είναι για full HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλές ταινίες 720p που είχα δει πήγα να δω την πρώτη ταινία 1080p. Στην αρχή τρόμαξα, ο VLC κολλούσε με σπασίματα στις γρήγορες σκηνές και όταν είχε υπότιτλους. Είπα ότι την κάτσαμε! Ευτυχώς, με KODI η αναπαραγωγή 1080p είναι απολύτως ομαλή και γρήγορη συνεπώς το μηχάνημα όντως είναι για full HD.

 

 

Κ εγώ μια από τα ίδια!

VLC και BSplayer έκλασαν επάνω τους με τα 1080.

 

Δόξα το Kodi, όλα καλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά εγώ έβαλα τις ψυκτρες που είπαν τα παιδια πιο πάνω και έχει ιδέα πέσει 10 βαθμούς η θερμοκρασία χωρίς να ασχοληθώ να βάλω ανεμιστήρα. Μόνο παθητική ψύξη και το βλέπω τραβάει καλά με 1080p χωρίς κολλήματα και η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 65 ενώ σε idle είμαι στους 50. Πριν βάλω τις ψυκτρες είχα 60 σε idle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...