Προς το περιεχόμενο

ΗΡ 2515, τυπώνει με λάθη.


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό το ήξερα για εκτυπωτές πχ epson που εχουν κεφαλές.

εμένα κουμπώνει το δοχείο και τυπώνει απ ευθείας με την οπή του δοχείου.

 

άρα δηλαδίς να τυπώνω κάτι ελαφρύ συχνότερα.

Κάτι άλλο,μήπως θα ήταν προτιμότερο να τον έχω ανοιχτό; (ξέρω γω μήπως και διατηρηθουν τα μελάνια καλύτερα κλπ)

σκεφτόμουν να πάω σε laser αλλα για τις εκτυπώσεις που κάνω το κόστος ήταν πολύ μεγάλο.

Βεβαια απο την άλλη σκέφτομαι αν είναι να τραβάω αυτά που τραβάω μήπως να τον παρατούσα στην άκρη και να τύπωνα απ το βιβλιοπωλείο.

τα νεύρα μου πραγματικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

σκεφτόμουν να πάω σε laser αλλα για τις εκτυπώσεις που κάνω το κόστος ήταν πολύ μεγάλο.

 

Για τις εκτυπώσεις που κάνεις, το κόστος ενός inkjet μακροπροθεσμα είναι υπερτριπλάσιο, απλούστατα επειδή πετάς μελάνια. Το μελάνι ξεραίνεται, ενώ ο γραφίτης όχι. Θα προσέχεις να μην έχει υγρασία το δωμάτιο που θα βάλεις τον laser για να μην λασπώσει η σκόνη του τόνερ και μετά πετρώσει, αλλά κατά τα άλλα μπορείς να δίνεις εκτυπώσεις όσο αραιά θέλεις σε έναν laser. 

 

Οι laser είναι ιδανικοί και για όσους τυπώνουν λίγο, επειδή η συντήρηση τους σε σχέση με τους inkjet είναι μηδαμινή.

 

Υ.Γ Αυτό που ήξερες για τους epson ισχύει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τους HP με τις κεφαλομελάνες μπορούμε να τα αφήνουμε όσο θέλουμε χωρίς εκτύπωση. Απλά αν στους εκτυπωτές με ξεχωριστή κεφαλή πρέπει να δίνουμε εκτύπωση ανα 3-4 ή 5 μέρες, σε εκείνους με τις κεφαλομελάνες μπορούμε να διπλασιάσουμε, αντε να τριπλασιάσουμε τον χρόνο αυτό. 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& τα χαρτια Α4 να ειναι επισης σε χωρο χωρις υγρασια,ή τυλιγμενα με μια σακουλα και φυλαγμενα σε συρταρι,ντουλαπα και οχι χυμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& τα χαρτια Α4 να ειναι επισης σε χωρο χωρις υγρασια,ή τυλιγμενα με μια σακουλα και φυλαγμενα σε συρταρι,ντουλαπα και οχι χυμα!

Σωστά. Αλλιώς μπορεί να υπάρχουν μαγκώματα και μασήματα χαρτιού στον εκτυπωτή και ο χρήστης να ψάχνει να βρει τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow,τον έχω και κάθεται πάνω απο μήνα η αλήθεια είναι άλλες φορές και παραπάνω.

μπορείς να μου δώσεις κάτι,να τυπώνω ανα 1 εβδομάδα πχ για να μη χαλάσουν και τα επόμενα μελάνια;

 

χύμα όχι δεν είναι,μέσα στη συσκευασία τους είναι και σε συρτάρι,ανοίγω παίρνω και το ξανακλείνω.

 

το δωμάτιο υγρασία δεν έχει,κρύο όμως έχει αρκετό μιας και γενικότερα το αντέχω ενω άλλοι δίπλα μου σκάνε με τα μπουφάν :P (δεν τίθεται λόγος οικονομίας κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασία που ανέφερα αφορά αν πάρεις laser, όχι τον δικό σου.

 

Να σου δώσω να τυπώνεις τι; Γράψε τέσσερις γραμμές εκεί στο word, με ότι θέλεις, κάθε γραμμή με διαφορετικό χρώμα (CMYK) και παίρνε μια εκτύπωση μια φορά την εβδομάδα. Για τον δικό σου τύπο εκτυπωτή αρκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και σας βρήκα όλους εδώ και μαθαίνω πράγματα που δεν ήξερα.

Βλέπω τιμές για laser έγχρωμους κάτι 200€άρες,τόσο πάνω είναι; με τόνερ τι παίζει σε αυτούς;

οι εκτυπώσεις μου το έτος άντε να φτάσουν τις 100 σελίδες στην καλύτερη και αυτό αν μου ζητήσει κάποιος συμφοιτητής να του τυπώσω και αυτουνού εργασίες και λοιπά άλλα πράγματα.

 

 

καταλαβαίνω ότι τελικά πιο πολύ μελάνι θα μου φάει η συντήρηση πάρα η πραγματική χρήση του μηχανήματος. Όσο το σκέφτομαι,δε νομίζω ότι έχει κάνει απόσβεση το συγκεκριμένο μηχάνημα τελικά ~85€ η αγορά του 2 χρόνια πρίν,απλά τον πήρα λόγω φτηνών αναλώσιμων.

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε πρώτα μια έρευνα αγοράς για laser, να ξέρεις περίπου τι θέλεις να κάνεις, και μετά άνοιξε άλλο θέμα για να μιλήσουμε για laser. Μην τα κάνουμε μπάχαλο στα νήματα. Να μπορεί κάποιος που θέλει να βρει πληροφορίες. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια προσκυνώ απλά.

Αυτά δεν τα μαθαίνεις τυχαία προφανώς.

οπότε μιας και με την ποιότητα των εκτυπώσεων είμαι σχετικά ικανοποιημένος, λέω να βάλω βέλτιστη ποιότητα ώστε να φύγει γρηγορότερα το προβληματικό δοχείο για να ανανεώσω και να συντηρήσω σωστά τα νέα δοχεία και βλέπουμε.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η πλακέτα του μηχανήματος;

πιθανότατα θα το δω με τα νέα δοχεία και τη συντήρηση τους,πιθανολογώ με σωστή συντήρηση κλπ δεν θα κάνει τα ίδια πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και άλλο χαρτί, υπάρχει πιθανότητα να φταίει και αυτό.

Επίσης αύξησε το χρόνο στεγνώματος στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή (αν έχει τέτοια ρύθμιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είπα να ψάξω μήπως έχει και άλλες ρυθμίσεις τελικώς και βρήκα τα παρακάτω

post-184642-0-66734700-1419953557_thumb.jpgpost-184642-0-87305600-1419953558_thumb.jpg

 

 

 

εκεί που γράφει ανάλυση ήταν επιλεγμένο το πρώτο που λέει πληροφορίες,απλά πάτησα το κουμπί για printscreen και πήρε την επιλογή.μήπως παίζει κάτι απο αυτά;

δεν τα έχω δει/πειράξει ξανά!!

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορει να ειναι καποια ρυθμιση,μην παιδευεσαι αδικα,την στιγμη που στο εγχρωμο δεν εχει προβλημα,πρεπει να επικεντρωθεις στο προβλημα και να αλλαξεις την μαυρη μελανοκεφαλη που πιθανοτατα εχει ψιλοβουλωσει.

Τυπωσε ενα menu του ιδιου του εκτυπωτη για να ξεκαθαρισεις τελειως το προβλημα αναλυσης και να εστιασεις στα αναλωσιμα.

Σε κανονικη λειτουργια αναλυσης,αν ολα ειναι σωστα,δεν θα πρεπει να εχεις κανενα προβλημα.

Επεξ/σία από Roger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...