Προς το περιεχόμενο

ΗΡ 2515, τυπώνει με λάθη.


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την κοινότητα.

Απ το πρωί σήμερα προσπαθώ να τυπώσω μια σελίδα και μου έχει βγάλει την πίστη.

 

έχω κάνει καθαρισμό δοχείων μέσα απ τον εκτυπωτη,re-install drivers,δοκιμή με άλλο καλώδιο,δοκιμή στο desktop της υπογραφής

ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ.

 

το πρόβλημα ποιο είναι;

ελλειπή γράμματα η με μουτζούρες,ακολουθεί φωτογραφία με το πρόβλημα

post-184642-0-99122100-1419880044_thumb.jpg

 

τέτοια "λάθη" είχα παρατηρήσει και παλιότερα αλλά απο ένα σημείο και μετά έχουν γίνει επίμονα.

και στο νούμερο 1 έχει το ίδιο θέμα όταν τυπώνει.

 

Τα δοχεία μελάνης είναι καινούρια,αυθεντικά(απο γνωστό κατάστημα),δεν έχουν μπεί ποτέ αναγεμισμένα,δεν έχει μπεί ποτέ χέρι στον εκτυπωτή.

Αρχίζω να πιστέυω ότι είναι πρόβλημα του εκτυπωτή.Έχω δοκιμάσει να τυπώσω στη βέλτιστη ποιότητα αλλά τέτοια λάθη πάλι εμφανίζονται στα ίδια σημεία με λιγότερη ακρίβεια.

 

εγγύηση η απόδειξη και τα καταστήματα γράφουν 1 χρόνο και έχει περάσει.

 

Ευχαριστώ σε όποιον έστω γράψει κάτι,πραγματικά μου έρχεται να τον στειλω απ το παράθυρο.

 

 

Να με συγχωρείτε για το χαμηλό της ανάλυσης αλλά εδω που βρίσκομαι μόνο το κινητό μου υπάρχει με 1,3ΜΡ κάμερα.

οι μουτζούρες είναι εμφανέστατές στο μηδέν ,Α,Β,C.

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,έχω τρέξει το πρόγραμμα

έχω κάνει όσα λέει περι ευθυγραμμισης,καθαρισμου δοχείου κλπ αλλα τίποτα το πρόβλημα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πας να τυπωσεις το εχεις φτιαξει εσυ ή ειναι ετοιμο? Ειναι pdf?

 

Το κανει μονο στο συγκεκριμενο εγγραφο ή και σε αλλα? (δοκιμασες αλλα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μελανοδοχεια τα καθαρισες;μηπως εχουν μαζεψει βρομια οι κεφαλες;οταν τα αγορασες τα αυθεντικα ,ειδες αν ειναι πολυ παλια.....με τα γνωστα προβληματα.(μαλλον τα μελανια που πηρες ηταν μουφα....δοκιμασε και συμβατα)

αν με μια μπατονετα και καποιο αλκοολουχο υγρο προσπαθησεις,ισως να καταφερεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μελανοδοχεια τα καθαρισες;μηπως εχουν μαζεψει βρομια οι κεφαλες;οταν τα αγορασες τα αυθεντικα ,ειδες αν ειναι πολυ παλια.....με τα γνωστα προβληματα.(μαλλον τα μελανια που πηρες ηταν μουφα....δοκιμασε και συμβατα)

αν με μια μπατονετα και καποιο αλκοολουχο υγρο προσπαθησεις,ισως να καταφερεις κατι.

Ενα αστειακι για να γελασουμε.

 

Φιλε ts ,δωσε μια εκτυπωση  το ιδιο κειμενο και αλλαξε το χρωμα,δοκιμασε κοκκινο κιτρινο και μπλε,αν το προβλημα παραμενει,

δες την φωτο και προσπαθησε να καθαρισεις την διαφανη ταινια(encoder strip) που βρισκεται πισω απο το carriage,με χαρτι και λιγο azax ,κατα μηκος.Μην την ζορισεις γιατι στις ακρες ειναι ευαισθητη και μπορει να κοπει,αν το 'χεις,καν΄το.

http://www.printer-spb.ru/photo.php?id=8443

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το κείμενο είναι σε pdf έτοιμο ανεβασμένο και δεν μπορώ να το πειράξω(κλειδωμένο αρχείο απο καθηγητή)

το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλα έγγραφα διαφορετικά μεταξύ τους

Τις προάλλες μου ζήτησε ο πατέρας μου να του τυπώσω το χαρτί για να πάει να πληρώσει το σήμα,τα μηδενικά πάλι είχαν το ίδιο θέμα,σα σβησμένα είναι.

 

Τα μελάνια σε καμία περίπτωση δεν είναι μούφα η κάτι άλλο.Γνωρίζω τη συσκευασία και πως είναι τα αυθεντικά άλλωστε για 8€ δεν θα έπαιρνα μούφα δοχείο ποτέ.

 

θα δοκιμάσω να ρίξω καθάρισμα αύριο.

Κάτι άλλο,υπάρχει περίπτωση να έχει στεγνώσει το μελάνι μιας και έχει να χρησιμοποιηθεί κοντά 1 μήνα ο εκτυπωτής;

 

 

να πω επίσης ότι δοκίμασα να τυπώσω καμιά 10αρια φόρες το έγγραφο μηπως και και σε τυχαία γράμματα υπάρχει αυτη η μουτζούρα,σα να μη μπορεί να σχεδιάσει το γράμμα.Η ανικανότητα αυτή δεν περιορίζεται μόνο σε αριθμούς η γραμματα αλλά το κάνει και σε σημεία στίξης και παρενθέσεις.


λοιπόν,επανήλθα γιατί τα νεύρα και η αγωνία μου δεν με άφησαν να ηρεμίσω.

 

Δοκίμασα με οινόπνευμα να καθαρίσω τις επαφες απ το δοχείο αλλά και απ την κεφαλή του εκτυπωτή.

Το πρόβλημα μειώθηκε στο 90% αλλά ΔΕΝ εξαφανίστηκε.

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μειωθηκε σημαινει οτι λογω της αχρηστιας ισως εχουν βουλωσει οι οπες της κεφαλης. δοκιμασε τωρα που καθαρισες με οινοπνευμα, να ξανατρεξεις αυτο το hp print and scan doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αστειακι για να γελασουμε.

 

Φιλε ts ,δωσε μια εκτυπωση  το ιδιο κειμενο και αλλαξε το χρωμα,δοκιμασε κοκκινο κιτρινο και μπλε,αν το προβλημα παραμενει,

δες την φωτο και προσπαθησε να καθαρισεις την διαφανη ταινια(encoder strip) που βρισκεται πισω απο το carriage,με χαρτι και λιγο azax ,κατα μηκος.Μην την ζορισεις γιατι στις ακρες ειναι ευαισθητη και μπορει να κοπει,αν το 'χεις,καν΄το.

http://www.printer-spb.ru/photo.php?id=8443

?

Γιατί? ειδικά στα ΗΡ ,δεν σου έχει τύχει ποτε το μελανοδοχείο να σου βγάζει προβλημα ?

ή οτι τα συμβατά είναι αστεία?

Επειδη εισαι στο χώρο ,δεν το εχεις αντιμετωπίσει ποτε?

Και απο μεγάλες αλυσίδες επίσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν,καθάρισα ξανά τις επαφές αλλά και το άνοιγμα του δοχείου εκεί που βγαίνει το μελάνι και η κατάσταση είναι 98% οκ.

στο θ και στο 0 βγάζει μια ελαφριά μουτζούρα σα να μη μπορεί να το πετύχει καμία σχέση με την αηδία που τύπωνε πρίν.

Δεν τυπώνω το ίδιο κείμενο συνέχεια αλλά διαφορετικά κάθε φορά και βλέπω και συγκρίνω.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το χαρτί; είχε αγοραστεί απο βιβλιοπωλείο απλό 80άρι στα 3€ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?

Γιατί? ειδικά στα ΗΡ ,δεν σου έχει τύχει ποτε το μελανοδοχείο να σου βγάζει προβλημα ?

ή οτι τα συμβατά είναι αστεία?

Επειδη εισαι στο χώρο ,δεν το εχεις αντιμετωπίσει ποτε?

Και απο μεγάλες αλυσίδες επίσης;

Φυσικα και εχω πετυχει μαπα αυθεντικα,λιγα αλλα υπαρχουν.Το σκεπτικο ολο δεν μου καθοταν σωστα,σε ανθρωπο που αγοραζει αυθεντικα και ειναι ευχαριστημενος με αυτα χωρις να τον ποναει η τσεπη του,ε λογικο ειναι οτι δεν του προτεινεις συμβατα.

 

Φιλε ts,ο εκτυπωτης σου παιρνει μελανοκεφαλες,αν δεν καθαριζουν αλλο καπου θα εχουν βουλωσει,αναγκαστικα αλλαζεις μελανι.

Γι αυτο σου ειπα να δοκιμασεις αλλο χρωμα για να βεβαιωσεις οτι το εγχρωμο δεν εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έγχρωμο δεν έχει θέμα όντως.

τύπωσα κοκκινο,πράσινο,μπλε και πορτοκαλί και στα ενδιάμεσα μαύρο την πρόταση που πετάει λάθος συνέχεια.

 

 

το κόκκινο οκ

το πράσινο οκ

το μπλε οκ

το πορτοκαλί 95% σωστό(κάπου έχει αφήσει μουτζουρίτσα)

το μαύρο 90% οκ μαμιέται στο πολύ ζουμ τελικά. Με το κανονικό μάτι φαίνεται ελάχιστα

 

ανεβάζω το αρχείο που τύπωσα.Το σκάναρα στη μέγιστη δυνατή ανάλυση αλλά η γραμματοσειρά ειναι στο 7,5 εκει είναι που κάνει το λάθος.Σε μεγαλύτερη δεν εχω δοκιμάσει.

arial 7,5 με πλάγια γραφή.

post-184642-0-97988200-1419924217_thumb.jpg

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχω πετυχει μαπα αυθεντικα,λιγα αλλα υπαρχουν.

Φυσικά και υπάρχουν! Είναι εξαίρεση βέβαια, αλλά επιβεβαιώνει τον κανόνα. 

 

Σκάει παλιότερα στο μαγαζί ένα παλικάρι και μου λέει ότι έχει πρόβλημα με το μελάνι του που το αγόρασε αυθεντικό από ιντερνετομάγαζο. Μετά από 10 εκτυπώσεις δεν εκτύπωνε άλλο. Του λέω να μου το φέρει, αν είναι δυνατόν με το κουτάκι του. Την επόμενη που μίλησα με την επίσημη Ελληνική αντιπροσωπεία των μελανιών αυτών και τρέξαμε τον σειριακό του αριθμό, μου είπαν ότι δεν είναι δικά τους μελάνια, αλλά παραεισαγωγής (κάποιος τα αγόρασε από άλλη χώρα προορισμού χονδρική και μεταπωλούσε στην Ελλάδα), με ημερομηνία παραγωγής αρκετά χρόνια πριν. Ήταν απλά ένα ληγμένο αυθεντικό μελάνι. 

 

Από τότε έτυχε να δω άλλα τρία παρόμοια περιστατικά πελατών που είχαν παρόμοιο πρόβλημα με τα αυθεντικά τους μελάνια, αλλά αυτό ήταν. Δεν είναι κάτι και πολύ κοινό σαν πρόβλημα. 

Οπότε, ακόμη και κατά την αγορά αυθεντικών μελανιών θέλει λίγο προσοχή για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.

 

Υ.Γ Για το πρόβλημα του ts, μάλλον προβληματική μαύρη μελανοκεφαλή. Με αγορά άλλης μελανοκεφαλής κατα πάσα πιθανότητα θα στρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω μάλλον εκεί καταλήγω τι να πω.

το πρόβλημα το είχα και παλαιότερα με δοχείο πάλι απ το ίδιο κατάστημα νομίζω(πλαισιο).

το συγκεκριμένο αν θυμάμαι καλά λήγει το μαρτη του 2015.

θα ζητάω άλλη φορά μελάνια που να λήγουν πολύ αργότερα μιας και στον χρόνο πάνω μπορεί να αλλάξω 1 μαύρο όλο κ όλο.

 

θα προσπαθήσω να το τελείωσω το συγκεκριμένο δοχείο,θα πάει τσάμπα εκτός κ αν έχουν κάτι σαν εγγύηση και μπορώ να το πάω πίσω(δεν έχω κρατήσει συσκευασία βέβαια ο βλάξ οπότε νομίζω και να είχα την επιλογή την έχασα)

το έγχρωμο είναι πάλι απ το ίδιο κατάστημα.

Προσωπικά με βλέπω να πηγαίνω στο msystems που έχουν και έκτπωση 1€ με την επιστροφή άδειου δοχείου και την αγορά καινούριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποτε ληγει ενα μελανι,με το ποσο καιρο εχεις να τον λειτουργησεις και βουλωσε η κεφαλη,δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο.

Σε αυτα τα κωλοιnjektakia θα πρεπει να τυπωνετε τακτικα για να μην βουλωνουν οι κεφαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...