Προς το περιεχόμενο

Αγορά "καλού" πολυμηχανήματος inkjet. Ερώτηση για μελάνια.


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Λόγω μειωμένης τιμής, σκέφτομαι να επενδύσω στην αγορά του HP Officejet Pro X476dw.

 

Τα μελάνια του έχουν το ακόλουθο κόστος:

57ευρώ το κάθενα έγχρωμο (Cyan, Magenta, Yellow) - μέγιστος αριθμός 3000 σελίδες

55ευρώ το black - μέγιστος αριθμός σελίδων 3000

ή

89ευρώ το κάθενα έγχρωμο XL (Cyan, Magenta, Yellow) - μέγιστος αριθμός 6600 σελίδες

89ευρω το black XL - μέγιστος αριθμός σελίδων 9200

 

Η ανησυχία μου είναι μία και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Γενικά δεν εκτυπώνω τακτικά (μπορεί να περάσουν και μήνες χωρίς να εκτυπώσω κάποια αξιοσημείωτη ποσότητα). Μήπως όμως τα μελάνια ξεραίνονται με το πέρασμα του καιρού;

 

Θέλω να πω, 8000-9000 σελίδες αποκλείεται να εκτυπώσω σε 2 χρόνια. Αυτό σημαίνει όμως ότι θα εξακολουθεί να υπάρχει διαθέσιμο μελάνι ή θα πηγαίνουν ξεραμένα;

 

Δε ξέρω βασικά τι παίζει. Αν χρειάζεται απλά να καθαρίζω τις κεφαλές, κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,εχοντας αγορασει προσφοτα το HP Officejet Pro X451dw,δλδ,το μικρο αδερφακι του χωρις το σκανερ.............εχω να σου πω οτι το μηχανημα δεν παιζεται.....γρηγορο σαν λείζερ και πολυ καλη πιοτητα εκτυπωσης.Τα εργοστασιακα μελανια που φοραει ομως,ειναι demo,αρα αυτοματα μισες σελιδες εκτυπωσεων.....και δεν υπαρχουν ακομα συμβατα.Επισης για την σωστη χρηση ενος γενικα εκτυπωτη,ειναι να εκτυπωνεις εστω και μια σελιδα/μια γραμμη εγχρωμων γραμματων ανα τακτα διαστηματα,πχ 3-4 μερων.τοτε δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις ......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου δεν προκειτε να το χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση απλα δεν σου χρειαζετε...επιπλεον στα 350ε γιατ inkjet?

επιπλεον τα μελανια λενε εως 8χιλ εκτυπωσεις αλλα μαλλον θα εννοουν με την χειροτερη αναλυση

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιπλεον στα 350ε γιατ inkjet?

 

Γιατί όχι inkjet; Στον συγκεκριμένο το κόστος ανα σελίδα πέφτει κάτω απο ενός laser και μάλιστα αρκετά. Τέτοια inkjet είναι πιο οικονομικά απο laser πολλές φορές. Στον αντίποδα βέβαια το γεγονός ότι είναι πιο ευαίσθητα σαν μηχανήματα. Αλλά είπε ότι δεν έχει σκοπό να το ζορίσει.

 

 

 

επιπλεον τα μελανια λενε εως 8χιλ εκτυπωσεις αλλα μαλλον θα εννοουν με την χειροτερη αναλυση

Τα μελάνια (και όχι μόνο σε αυτόν, αλλά σε όλους, είτε inkjet είτε laser) όταν λένε αριθμό εκτυπώσεων, εννοούν με 5% επικάλυψη σελίδας. Φυσικά κανείς δεν θα βγάλει 8000 σελίδες με 5% επικάλυψη, αρα το νούμερο είναι πλασματικό. Ακόμη και έτσι όμως, είναι χρήσιμο μέτρο σύγκρισης, επειδή όλες οι εταιρίες έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο μέτρησης με 5% επικάλυψη. Οπότε ναι μεν δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το αν θα βγάλει 8000 σελίδες ή 4000 με 10% ή 2000 με 20% επικάλυψη, αλλά θα ξέρουμε στα σίγουρα ότι αυτό είναι το benchmark του. Οπότε αν δούμε εκτυπωτή με 2000 σελίδες στο μελάνι του, θα ξέρουμε ότι θα βγάλει 4 φορές λιγότερες σελίδες, όσες και αν είναι αυτές.

 

 

αφου δεν προκειτε να το χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση απλα δεν σου χρειαζετε

Σε αυτό έχεις ένα δίκιο. Είναι λίγο overkill αυτό το μηχάνημα για κάποιον που δεν εκτυπώνει και καθημερινά και πολύ. Παρόλα αυτά αν θυμάται ανα 3-4 μέρες να τραβάει μια σελίδα εκτύπωση δεν θα έχει πρόβλημα να ξεραθούν τα μελάνια. Το αν τον χρειάζεται η όχι είναι και υποκειμενικό από ένα σημείο και έπειτα. Κι εγώ (που μάλιστα εκτυπώνω μεγάλο όγκο σελίδων) δεν τον χρειάζομαι, επειδή είναι εκτυπωτής για ακόμη μεγαλύτερο όγκο σελίδων. Παρόλα αυτά, αυτό το μηχάνημα θα το ήθελα! Ενσωματώνει πολύ καινοτόμα τεχνολογία στα μελάνια του, πράγμα που θα ήθελα να μελετήσω από κοντά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. :-)

Μια τεχνική ερώτηση. Τα μελάνια ξεραίνονται μόνο εξωτερικά στις κεφαλές; Ρωτάω γιατί όπως λέτε, αν εκτυπώνω λίγες σελίδες τακτικά, δε θα έχω πρόβλημα.

Νόμιζα ότι με τον καιρό ξεραίνεται γενικά το περιεχόμενο του δοχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Νόμιζα ότι με τον καιρό ξεραίνεται γενικά το περιεχόμενο του δοχείου.

Σε πολύ πιο αργούς ρυθμούς για να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Οπως είπα παραπάνω οι σελίδες δεν είναι απαραίτητα 8000-9000. Παίζει ρόλο τι εκτυπώνεις και με πόση επικάλυψη. Θα σου τελειώσει το μελάνι πριν σου ξεραθεί κατα πάσα πιθανότητα. Φρόντιζε μόνο ανα λίγες μέρες να εκτυπώνεις κάτι.

 

Κατα δεύτερον, τα μελάνια που έχεις μάλλον είναι demo. Αρα μισής χωρητικότητας στην καλύτερη. Μην περιμένεις χιλιάδες σελίδες πριν τελειώσουν.

 

Τέλος, αν όντως πας στα δύο χρόνια, ναι, μπορεί να ξεραθεί και από μέσα. Αλλά μετά από 2 χρόνια θα έχουν βγει συμβατά και για αυτόν τον εκτυπωτή οπότε δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ kage

να προσθεσω,επισης οτι ενας εκτυπωτης inkjet δεν εχει τις γνωστες εκπομπες (μικροσκοπικά σωματίδια στην ατμόσφαιρα από γραφίτη,πιθανές εκπομπές φορμαλδεΰδης και το όζον------εξαρταται παντα απο το μοντελο και το τονερ<<< ).

 

@philos

Ξεχασα να πω ,πως το μηχανημα ειναι ογκωδες......πρεπει να εχεις χωρο.Επισης,επειδη ειναι καινουργια σειρα της ΗΡ ,δεν ξερω αν ξεραινεται με το χρονο.............. αλλα λογικα αν το αφησεις ανενεργο κανα 2μηνο ....ε, τι περιμενεις.

 

@highpriest

φιλε μου,παρτο( :rolleyes:.Δεν ξερω αν φας παντοφλα ομως και εσυ απο την συζυγο)......μεγαλη διαφορα απο τους υπολοιπους.

Και εφοσον εισαι στο επαγγελμα,(θα ξερεις)οτι η ΗΡ προμοταρει την νεα της σειρα 1+1......στους μεταπωλητες ;)

Αν βγει συμβατη σειρα μελανιων,πμ ,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@highpriest

φιλε μου,παρτο( :rolleyes:.Δεν ξερω αν φας παντοφλα ομως και εσυ απο την συζυγο)......μεγαλη διαφορα απο τους υπολοιπους.

Και εφοσον εισαι στο επαγγελμα,(θα ξερεις)οτι η ΗΡ προμοταρει την νεα της σειρα 1+1......στους μεταπωλητες ;)

Αν βγει συμβατη σειρα μελανιων,πμ ,ευχαριστω

 

To promotion τελείωσε εδώ και 2 μήνες. Ηταν για περιορισμένο αριθμό τεμαχίων.

Την παντόφλα δεν την γλυτώνω έτσι κι αλλιώς. Φέτος μόνο πήρα 2 καινούριους φωτογραφικούς εκτυπωτές, 1 πολυμηχάνημα και 1 φωτοτυπικό. Για τους επόμενους μήνες κλείσαμε! :lol:  

Το σκέφτηκα να το πάρω το Χ476 αντι για το laser που επέλεξα, αλλά λίγο ο μεγάλος όγκος εργασιών που απαιτεί κυρίως αξιοπιστία και απρόσκοπτη εργασία, λίγο το ότι μόλις βγήκε σαν μοντέλο, με απέτρεψαν. Ήθελα να δοκιμαστεί πρώτα στην αγορά. ;)

Ασε που για εμένα το ότι δεν έχει ακόμη συμβατά μελάνια είναι deal breaker! :P

 

Μόλις βγουν συμβατά θα ενημερώσω. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα χθες από e-shop!!

Το μηχάνημα είναι πραγματικά φοβερό. :-)

 

Όσον αφορά τα μελάνια, δε ξέρω κατά πόσο είναι demo ή κανονικά. Γράφουν ότι είναι τα απλά (δλδ όχι τα XL).

Απ' όσο θυμάμαι από την τοποθέτηση:

1. Είχαν αρκετό βάρος

2. Ακουγόταν το υγρό του μελανιού αν τα έκανες ελαφρά πέρα-δόθε.

3. Αν κατάλαβα καλά, τα μελάνια δεν ενσωματώνουν και την κεφαλή. Μάλλον καθώς τα εισάγεις, το μηχάνημα τα "τρυπάει" για να ρέει το μελάνι.

 

Ασφαλώς και εκτυπώνει σε δύο όψεις με ένα πέρασμα και άμεσα.

Έχει επίσης δυνατότητα αυτόματου σκανναρίσματος (ακόμα και δύο όψεων) σελιδών Α4 και άμεση αποθήκευση σε pdf.

 

Αυτό που με ταλαιπώρησε ήταν το να βρω τις ρυθμίσεις dpi του scanner. Το μενού του δεν τις έχει πουθενά, έπρεπε να κάνω τη ρύθμιση από τον υπολογιστή (με το πρόγραμμα της HP) και εκ τότε σκαννάρει στα dpi που θέλω, είτε για αποστολή στον υπολογιστή είτε για οπουδήποτε αλλού (default ήταν τα 300dpi).

 

Τέλος, δεν έχει δυνατότητα να μένει μόνιμα σε αναμονή. Οπότε ως fax θα πρέπει να περιμένεις κάτι για να έχεις το πολυμηχάνημα ανοιχτό.

Επεξ/σία από philos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά, βγήκαν συμβατά μελάνια; Βρήκα αυτό (είναι σελίδα skroutz, αλλιώς δείτε στο http://www.tonerhellas.com).Κοστίζουν 35ευρώ.

 

Βέβαια η εικόνα του προιόντος μάλλον δεν είναι αντιπροσωπευτική, αφού δείχνει ένα μικρό κουτάκι, ενώ τα μελάνια αυτού του πολυμηχανήματος είναι αρκετά μεγάλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βγει συμβατά μελάνια για το μηχάνημα και όντως είναι περίπου σε αυτήν την τιμή. Η εικόνα όντως δεν είναι αντιπροσωπευτική. Είναι μια εικόνα που η συγκεκριμένη εταιρία δίνει σχεδόν για το σύνολο των inkjet μελανιών της σε σελίδες e-shop, πράγμα που κάνουν σχεδόν όλες οι εταιρίες του χώρου για να μην ψάχνουν φωτογραφίες από κάθε μοντέλο ξεχωριστά. Μια φώτο για τόνερ, μια για inkjet, μια για μελανοταινία dot matrix κλπ.

 

Τώρα για το πως λειτουργεί με τα συμβατά μελάνια, θα περιμένουμε feedback από εσάς, τους χρήστες. Κι εγώ έχω φέρει συμβατά για αυτό, αλλά επειδή δεν είναι πολύ κινήσιμο μοντέλο λόγω του κόστους του, και επειδή τα συμβατά του μόλις βγήκαν, είναι πολύ νωρίς για να έχουμε άποψη. Σε έναν πελάτη μέχρι στιγμής που έδωσα, δεν  μου είπε κάτι αρνητικό, αλλά επειδή είναι για δουλειά σε γραφείο και δεν έχει απαιτήσεις σε υψηλής ανάλυσης εκτύπωση δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Όσο περνάει ο καιρός θα λαμβάνουμε κι εμείς εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...