Προς το περιεχόμενο

μαυρη οθονη μετα απο wake up σε laptop - xubuntu .14.04


kostasb82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χρονια πολλα

 

ειπα και εγω να μεταβω σε λινουξ στο λαπτοπ και παρατηρησα το εξης μετα απο format  και εγκατασταση του xubuntu trusty tahr:  μετα απο ξυπνημα του λαπτοπ αφου εχω κατεβασει το καπακι, οταν το ξανανοιγω αντι να βρω την logon screen  βγαινει μια μαυρη οθονη και μετα αναγκαστικα πρεπει να κανω επανεκκινηση.

 

μπορειτε να με βοηθησετε?  εχω ελαχιστες γνωσεις απο λινουξ και εψαξα στα φορουμ αλλα δεν καταφερα ποτε να το λυσω το θεμα με τις προτεινομενες λυσεις - μηπως φταιει η διανομη? - παρατηρησα οτι το ιδιο προβλημα παιζει σε ολες τις διανομες -buntu.

 

απλα χρησιμοποιω ενα προγραμμα cad to draftsight που εχει ετοιμο πακετο μονο για ubuntu διανομες και δεν ξερω να κανω compile[?] apo tar.gz αρχεια....

 

μετα απο αυτο αναγκαστηκα και εβαλα windows ξανα για να κανω δουλεια αλλα θα προτιμουσα να εχω το xubuntu η καποια διανομη λινουξ γιατι μου αρεσει η ιδεα του FOSS...

 

αν εχει σημασια εχω ενα λαπτοπ lenovo g500 με dual graphics intel hd 4000 και amd radeon 8570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάτι με την κάρτα γραφικών παίζει. Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια άλλη διανομή (πχ mint).

 

To draftsight δεν παίζει μόνο σε *buntu. Παίζει και σε άλλες διανομές.

 

ΥΓ. Αν είσαι μηχανικός και κάνεις σχέδια, πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να δουλέψεις χωρίς windows/Autocad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αλλα πλεον εχω βαλει τα windows στο λαπτοπ, δεν εχω μπροστα μου το xubuntu  για να απαντησω

 

απλα αναρωτιομουν αν υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει σημασια εχω ενα λαπτοπ lenovo g500 με dual graphics intel hd 4000 και amd radeon 8570

Για αυτο το λογο και επειδη θελεις σοβαρο προγραμμα για σοβαρη δουλεια, το οποιο θα κανει σοβαρο 3d με σοβαρο driver, βαζεις windows.

 

Αν και δεν εχει σημασια, το draftsight βλεπω πως δινεται και σε .deb για ubuntu.

http://dl-ak.solidworks.com/nonsecure/draftsight/V1R6.0/draftSight.deb
Και μπραβο στην εταιρια που το βγαζει σε native 64αρι!

$ file DraftSight 
DraftSight: ELF 64-bit LSB executable, x86-64, version 1 (GNU/Linux), dynamically linked (uses shared libs), for GNU/Linux 2.6.24, BuildID[sha1]=1d85563717059754909c18ebd6364aa6df2a7fff, not stripped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...