Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προτρέπει για «αλλαγή» από MacBook σε Surface Pro 3 με νέα ιστοσελίδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί να τους πείσει να πάνε από iphone  σε windows phone,τους πείθει να πάνε σε windows desktop,στο οποίο ήδη η microsoft έχει νικήσει με διαφορά τις τελευταίες δύο δεκαετίες.

To ενα βημα φερνει το επομενο: 

 

Ήδη με κέρδισε με το surface pro 3 το οποίο έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου για τη δουλειά και φαίνεται το επόμενο κινητό να πηγαίνει προς windows phone.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω γιατί, αλλά όσες βλάβες με έβγαλαν τα Win 8 δεν μου έβγαλαν ποτέ τα 7.

 

Η τιμή με χαλάει λιγάκι, δεν ξέρω ακόμα αν αξίζει η όχι. Να δούμε σε βάθος χρόνου πως θα αποδόσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μηχάνημα είναι το Pro 3, όμως το πρόβλημα με αυτό είναι πως για να το λειτουργείς σαν tablet με τα πολύ ωραία gestures που έχει  ενσωματώσει η Microsoft, είναι σκέτη ταλαιπωρία. Πολλές χρήσιμες desktop εφαρμογές δεν έχουν metro-ποιηθεί και αναγκαστικά πρέπει να πηγαίνεις σε desktop λειτουργία που είναι μαζοχισμός με το touch...

 

Μόλις και αν φτιάξουν metro apps κάποιες βασικές εφαρμογές, τότε θα είναι ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά μηχάνημα είναι το Pro 3, όμως το πρόβλημα με αυτό είναι πως για να το λειτουργείς σαν tablet με τα πολύ ωραία gestures που έχει  ενσωματώσει η Microsoft, είναι σκέτη ταλαιπωρία. Πολλές χρήσιμες desktop εφαρμογές δεν έχουν metro-ποιηθεί και αναγκαστικά πρέπει να πηγαίνεις σε desktop λειτουργία που είναι μαζοχισμός με το touch...

 

Μόλις και αν φτιάξουν metro apps κάποιες βασικές εφαρμογές, τότε θα είναι ιδανικό.

Δεν πανε ετσι τα πραγματα,με τα windows!Δεν ειναι mobile os για να ΧΕΙΑΖΕΤΑΙ να γινουν mobile(metro) app,για touch χρηση!

Οι desktop εφαρμογες/προγραμματα εχουν την δυνατοτητα να αλλαζουν το UI τους και να μπαινου σε διαφορα modes(touch mode,desktop mode,fullscreen mode,windows mode κ.α.)!

Ειναι αρκετες οι desktop εφαρμογες που εχουν αυτη την ιδιοτητα και ειναι πολλα τα desktop tools που υπαρχουν για touch screen χρηση,φτανει οταν πιασει το tablet,να κανεις το κοπο να τα γυρεψεις αν θες να κανεις την δουλεια σου!Ta windows βασιζονται στο desktop και τα permissions περνανε μονο απο αυτο,γι'αυτο πολλα εργαλεια με πολυ εξειδικευμενες δυνατοτητες θα ειναι desktop,ακομη και αν προοριζονται για touch χρηση!

 

Γι'αυτο η Adobe,για τα windows tablet,προτιμησε την "mode" υλοποιηση στα desktop προγραμματα της παρα τα πολυ λιμιτ,των mοbile app!

 

http://youtu.be/Hldn5Keh9h0

 

Edit:

Και το Corel painter 2015,με touch&desktop mode:

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα από περιέργεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά στο CNET για το τάμπλετ της MS και στην ιστοσελίδα της Apple για το Macbook Air που φένεται στο βίντεο.Σε ανάλυση οθόνης και διαγώνιο υπερέχει το Surface.Σε επεξεργαστή και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών υπερέχει το Macbook.Το δε βίντεο έχει και λάθη διότι usb3 το Macbook 11' έχει (δύο για την ακρίβεια).Και η κυριότερη διαφορά για εμένα καταλήγει να είναι το λειτουργικό στο οποίο δυστηχώς για τον καλώς εννοούμενο για τους πελάτες ανταγωνισμό η MS χάνει πάντα.Ας πούμε και τα δυο φορητά μηχανήματα έχουν 4 GB RAM.Ποιο πιστεύετε ότι κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης;Σαφώς το Mac Os X.Η όλη σύγκριση όμως είναι εξαρχής λανθασμένη!Συγκρίνουν ένα τάμπλετ όπως το Surface με ένα Ultra thin laptop.Άσχετο!Αυτά,αν και το θέμα με ενδιέφερε μόνο εγκυκλοπαιδικά αφού έχω imac και παλιό microsoft netbook για τα βασικά και δεν χρειάζομαι κανένα από τα δυο μηχανήματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα από περιέργεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά στο CNET για το τάμπλετ της MS και στην ιστοσελίδα της Apple για το Macbook Air που φένεται στο βίντεο.Σε ανάλυση οθόνης και διαγώνιο υπερέχει το Surface.Σε επεξεργαστή και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών υπερέχει το Macbook.Το δε βίντεο έχει και λάθη διότι usb3 το Macbook 11' έχει (δύο για την ακρίβεια).Και η κυριότερη διαφορά για εμένα καταλήγει να είναι το λειτουργικό στο οποίο δυστηχώς για τον καλώς εννοούμενο για τους πελάτες ανταγωνισμό η MS χάνει πάντα.Ας πούμε και τα δυο φορητά μηχανήματα έχουν 4 GB RAM.Ποιο πιστεύετε ότι κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης;Σαφώς το Mac Os X.Η όλη σύγκριση όμως είναι εξαρχής λανθασμένη!Συγκρίνουν ένα τάμπλετ όπως το Surface με ένα Ultra thin laptop.Άσχετο!Αυτά,αν και το θέμα με ενδιέφερε μόνο εγκυκλοπαιδικά αφού έχω imac και παλιό microsoft netbook για τα βασικά και δεν χρειάζομαι κανένα από τα δυο μηχανήματα.

 

Σύντομο σχόλιο:

1. Το λειτουργικό έχει σημασία να καλύπτει τις ανάγκες σου. Οι δικές μου ανάγκες καλύπτονται πολύ καλύτερα και πιο εύκολα πλέον με τα windows. Άλλοι μπορεί να καλύπτονται με OSX δεν έχει να λέει. Έχοντας mbp mid 2009 με yosemite, ναι φαίνεται πιο απροβλημάτιστο στη χρήση και πιο φιλικό, προς το παρόν αλλά και μετα 8.1 windows δεν είμαι άσχημα. Στη δουλειά μου που όλοι χρησιμοποιούν windows αντιμετώπισα προβλήματα με το OS X. Όποιος θέλει να κερδίσει το κοινό του άλλου, πρέπει να ρίξει καλύτερες γέφυρες συνεργασίας.

 

2. Η σύγκριση έιναι λάθος με βάση το είδος των προϊόντων: Άλλο τάμπλετ, άλλο λαπτοπ. Σωστό!

΄Ομως η σύγκριση είναι αναγκαία για αυτούς που δεν έχουν τα $$ να πάρουν και τα δύο (ή όσα άλλα υπάρχουν στις κατηγορίες) και θα διαλέξουν μόνο ένα και θα διαλέξουν (π.χ.) αυτό που καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες τους ή αυτό που τους αρέσει πιο πολύ ή αυτό που συνεργάζεται καλύτερα με άλλα προϊόντα που έχουν στο σπίτι κοκ. Ναι είναι διαφορετικά προϊόντα αλλά η τσέπη είναι μία και όλες οι εταιρείες αυτήν καλοβλέπουν! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα από περιέργεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά στο CNET για το τάμπλετ της MS και στην ιστοσελίδα της Apple για το Macbook Air που φένεται στο βίντεο.Σε ανάλυση οθόνης και διαγώνιο υπερέχει το Surface.Σε επεξεργαστή και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών υπερέχει το Macbook.Το δε βίντεο έχει και λάθη διότι usb3 το Macbook 11' έχει (δύο για την ακρίβεια).Και η κυριότερη διαφορά για εμένα καταλήγει να είναι το λειτουργικό στο οποίο δυστηχώς για τον καλώς εννοούμενο για τους πελάτες ανταγωνισμό η MS χάνει πάντα.Ας πούμε και τα δυο φορητά μηχανήματα έχουν 4 GB RAM.Ποιο πιστεύετε ότι κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης;Σαφώς το Mac Os X.Η όλη σύγκριση όμως είναι εξαρχής λανθασμένη!Συγκρίνουν ένα τάμπλετ όπως το Surface με ένα Ultra thin laptop.Άσχετο!Αυτά,αν και το θέμα με ενδιέφερε μόνο εγκυκλοπαιδικά αφού έχω imac και παλιό microsoft netbook για τα βασικά και δεν χρειάζομαι κανένα από τα δυο μηχανήματα.

Έχω την εντύπωση πως κατά κύριο λόγο θέλουν να συγκρίνουν productivity και για προφανείς λόγους δε συγκρίνεις pro 3 με ipad. Οπότε με τι έχει να συγκρίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...