Προς το περιεχόμενο

Διανομες


gesamgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας εχω αποριουλες!!!!

 

* θελω να δοκιμασω καποιες διανομες....εχω windows 7 οποτε θελω να εχω dual boot ΠΩΣ?

 

* οταν απεγκαθιστω διανομες θελω να ξαναγυρισω στο κανονικο boot ΠΩΣ?

 

* θελω να χρησιμοποιησω εναλλακτικα ενα virtual προγραμμα για να εγκαθιστω εκει διανομες...

ποιο ειναι καλυτερο ?

 

ευχαριστω!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον θα κανω καμια ζημια με το βαλε-βγαλε διανομων και το dual boot...

οποτε ας πουμε μονο για χρηση μεσω virtual

ποιο ειναι καλυτερο προγραμμα και πως δουλευει αυτο?

 

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δοκιμές μόνο σε virtual machine. εγκατέστησε το virtualbox. που ειναι δωρεαν και ευκολο στη χρηση.

μην δοκιμασεις μόνο ubuntu! υπαρχουν και άλλες πολλές διανομές. linux mint, openSUSE, manjaro linux... αυτές ειναι αρκετά φιλικές.

 

οταν εγω ηταν να διαλεξω διανομη. με βοηθησε πολυ να διαλεξω πρωτα ενα γραφικό περιβάλλον που μου αρέσει. (δες kde, gnome, unity, xfce, lxde)

το kde καθως και το unity ειναι πολυ βαρια και εαν δεν εχεις γρηγορο υπολογιστή + οτι θα τρεχουν εικονικα συγουρα θα κολλάνε. το lxde ειναι το πιο ελαφρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!  βασικα εγω ηθελα να εγκαθιστω κανονικα ,

να εχω dual boot και μετα να απεγκαθιστω και να επιστρεφω στο μονο boot στα 7αρια...αλλα βλεπω οτι κατι τετοιο δεν ειναι ευκολο..καλα ειναι δυνατο να μην υπαρχει ενας διαχειριστης λειτουργικων

ωστε με την απεγκατασταση ενος να επιστρεφει ο bootloader στην αρχικη του μορφη, ωστε να μπουταρουν κανονικα μονο τα 7αρια???  ελεος....

γιατι εδω που τα λεμε δεν μου αρεσει η λυση του virtual machine..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειναι δυνατο να μην υπαρχει ενας διαχειριστης λειτουργικων

ωστε με την απεγκατασταση ενος να επιστρεφει ο bootloader στην αρχικη του μορφη, ωστε να μπουταρουν κανονικα μονο τα 7αρια???  ελεος....

 

 

Και ποιος θα διαχειρίζεται το διαχειριστή; 

Δεν είναι δύσκολο να έχεις dual boot ακόμα και να το αφαιρέσεις. Απλά πρέπει να ασχοληθείς λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Wubi Installer δημιουργεί μόνο προβλήματα για αυτό και η Canonical σταμάτησε την ανάπτυξή του. ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις.

 

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%A0%CF%8E%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E_%CE%BD%CE%B1_%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%89_%CF%84%CE%BF_Linux;

 

Εν γένει, το Virtual Machine είναι η ευκολότερη λύση αν το σηκώνει ο υπολογιστής σου. Ξεκίνα με αυτό και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ευκολος και γρηγορος τροπος το να αλλαζεις διανομες με dual boot για να μην παιδευσαι με grub του λινουξ και fix mbr με δισκακια των windows ειναι με το acronis true image, αρχικα κανεις backup με live cd, image το partition που φιλοξενεις μονο τα windows και κρατας το image σε ξεχωριστο partition η εξωτερικο σκληρο, βαζεις τη διανομη της αρεσκειας σου και οταν καποια στιγμη αλλαζοντας γνωμη να κρατησεις μονο τα windows κανεις boot με το cd του acronis επιλεγεις recovery part το σημειο image που εχεις αποθηκευμενο και επιλεγεις recovery MBR, αυτο παιρνει μερικα secs εισαι ετοιμος ξεκινα το pc κανονικα κατευθειαν απο τα windows, μετα αν θες σβηνεις και το partition ext3-4 απο τα λινουξ απο τη κατατμιση των windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες διανομές έχουν live cd . Μπορείς να τις δοκιμάζεις και έτσι χωρίς dual boot η virtual box. Για να μην έχεις κολλήματα προτίμησε ενα γρήγορο usb 3 στικακι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις δύο φυσικούς σκληρούς και δυνατότητα στο bios να επιλέγεις από που μπουτάρεις κάθε φορά μπορείς να κάνεις εγκατάσταση στον δεύτερο δίσκο την διανομή της επιλογής σου και να ορίζεις ο bootloader να μπαίνει στο δεύτερο δίσκο. Στη συνέχεια όταν εκκινείς το σύστημα να επιλέγεις τον δίσκο με το λειτουργικό που θες (συνήθως με f8 στην αρχική οθόνη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...