Προς το περιεχόμενο

LInux Editors


bazinga13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ για τα βασικά του vim θα πρότεινα το A Byte of Vim αντί του vimtutor (φαίνεται μεγαλύτερο αλλά δεν χρειάζεται να διαβαστεί ολόκληρο) και μετά διάβασμα δημοφιλών vimrc (που ίσως είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του vim) ώστε φτιάξει κανείς το δικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι οι ίδιοι

http://stackoverflow.com/a/1159341/592289

 

@ilias

καλό φαίνεται και το a byte of python. Αλλά νομίζω οτι και αυτό είναι καλή συμβουλη

 

vimtutor is exactly that, a tutorial. I did it everyday for about 10 days. First time it took me about 30min, the next day 20, then 15. By the end of the week, I had most of its command imprinted in my mind. I think rather than trying to memorize, repetition is the best way to approach Vim. 15 min everyday for a week seems like a really small price

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεσα να μαθω ποτε τον emacs .. βασικα εχω την φιλοσοφιλια κανε ενα προγραμμα για να κανει ενα πραγμα σωστα..

πχ θελω ενα να στειλω ενα mail μπορει να χρησιμοποιησω πχ mutt ( δεν το κανω τωρα αλλα παλια το εκανα)

αρα για να κανω text editing προτιμω vim

 

μεταξυ nano και vim

 

ο nano ειναι καλος αλλα αλλα κατι δεν κολλαγε καλα και μπηκε ο vim ..

καλος και ο pluma το νοθο αδερφακι του gedit αλλα και παλι για λιγο προγραμματισμο θα χρησιμοποιησω το vim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δοκιμασει κανεις browsing χωρις ποντικι? κατα ποσο βολευει?

 

Με βολεύει πάρα πολύ. Γενικώς με τον xmonad, vimperator και όλες τις βασικές μου εφαρμογές (irc, email, rss, twitter, im, μουσική) σε κονσόλα δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ ποντίκι πουθενά και αυτό για μένα είναι πολύ αποδοτικό και γρήγορο για να κάνω τη δουλειά μου. Έχω αναπτύξει ένα vimrc μετά από δεκαετίες χρήσης πολύ προσαρμοσμένο στις ανάγκες μου και χρησιμοποιώ τα ίδια keybindings όπου χρειάζεται.

Όσον αφορά τους editors δε θα σχολιάσω, αυτός ο πόλεμος είχε γούστο πρίν πάρα πολλά χρόνια και για πολύ λίγο, σε όποιον αναρωτιέται λέω το απλούστερο: δοκίμασέ τους όλους, διάβασε τα tutorials του και αποφάσισε τι σε εξυπηρετεί. Σιγά μην αναβιώσουμε και τους browser wars τώρα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pmav
Δεν διαφωνώ, απλά απ' ότι θυμάμαι το vimtutor δεν καλύπτει αρκετές βασικές εντολές και ίσως αφήνει τον αρχάριο χρήστη με την εντύπωση ότι έχει να κάνει με έναν «γυμνό» editor.

@tr3quart1sta
Κι εγώ το έχω δοκιμάσει (vimperator νομίζω) και όντως βόλευε σε πολλά πράγματα (και με μικρό learning curve αν ήδη ξέρεις vim), αλλά το παράτησα πριν καλά καλά το συνηθίσω λόγο του ότι αναγκαστικά κάθομαι πολύ συχνά σε διαφορετικούς υπολογιστές και θα με μπέρδευε πολύ να κάνω κάθε φορά το browsing με άλλο τρόπο (για τον ίδιο λόγο δεν θα υιοθετούσα διαφορετικό shortcut για εναλλαγή γλώσσας, dvorak layout και διάφορα άλλα τέτοια που δεν είναι ευρέως χρησιμοποιούμενα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προγραμματισμό χρησιμοποιώ το kwrite, με βολεύει πολύ η αυτόματη συμπλήρωση, και το kate όταν θέλω να έχω το ίδιο αρχείο ανοιχτό σε δίφυλλη προβολή για να βλέπω ταυτόχρονα δυο τμήματα σε διαφορετικό σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατηγόρησα τον Vi (ή Vim), μη τρελενόμαστε. Δεν θα τον πρότεινα ποτέ σε χρήστη που ψάχνει να βρει έναν text editor, αυτό είπα (με άλλα λόγια).

 

Όταν πρέπει να μάθω φθόγγους και μια καινούρια «γλώσσα» ή να διαβάσω ένα ολόκληρο βιβλίο για να κάνω ένα text editing, τότε ναι είναι δύσκολος (για μένα). Επαναλαμβάνω ότι μιλάω για απλό text editing, όχι για προγραμματισμό - scripts ...κλπ.

 

Οπότε προτιμώ τους πιο απλούς και με λιγότερες δυνατότητες GUI editors γιατί ούτε με προγραμματισμό ασχολούμαι, σκριπτάκια γράφω αραιά και που μόνο για την δική μου εξυπηρέτηση (αυτοματισμούς κλπ), sysadmin δεν έχω σκοπό να γίνω (άσε που το systemd θα τους φάει όλους λάχανο στο άμεσο μέλλον), και επαναλαμβάνω (επειδή το έχω δει αρκετές φορές από άτομα που γνωρίζω ότι ΔΕΝ γνωρίζουν Linux), δεν με ενδιαφέρει να το παίζω Geek. ;)

 

Τώρα βέβαια είμαι(και ήμουν) offtopic, ΟΚ. Ο OP ρώτησε μεταξύ Vi και Emacs, οπότε δεν έπρεπε να απαντήσω καθόλου. Μεταξύ αυτών των δυο ναι κι εγώ τον Vi θα πρότεινα, για τον απλό λόγο ότι υπάρχει παντού. Προεγκατεστημένος σε όλες τις διανομές (που έχω δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον), είτε με την απλή του μορφή, είτε με τη σύγχρονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά όλα αυτά που έγραψες τώρα και συμφωνούμε, αλλά μια σελίδα πίσω έγραψες ότι σήμερα δεν εξυπηρετεί σε τίποτα εκτός κι αν θέλει κάποιος να το παίξει geek.

Άλλη -τελείως διαφορετική- εντύπωση δίνει το πρώτο post και άλλη αυτό σε κάποιον άσχετο με vim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά όλα αυτά που έγραψες τώρα και συμφωνούμε, αλλά μια σελίδα πίσω έγραψες ότι σήμερα δεν εξυπηρετεί σε τίποτα εκτός κι αν θέλει κάποιος να το παίξει geek.

 

Άλλη -τελείως διαφορετική- εντύπωση δίνει το πρώτο post και άλλη αυτό σε κάποιον άσχετο με vim.

Το ποστ μια σελίδα πίσω το έγραψα ακριβώς με αυτό το σκεπτικό. Της χρήσης απλού text editor. Απλού από κάθε άποψη, είτε εκμάθησης, είτε δυνατοτήτων και ο Vi(m) δεν είναι απλός ούτε στην εκμάθηση, ούτε φυσικά στις δυνατότητες που έχει.

Οπότε, για απλό text editing ναι δεν εξυπηρετεί πουθενά, εκτός και αν ...

..."παίρνω το BMW το X6 για να πηγαίνω στην δουλειά που απέχει 2χλμ από το σπίτι μου" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τη γλώσσα και το σκοπό.

 

Γενικά χρησιμοποιώ vim με spf13 για command line, για configuration files, text files και για προγραμματισμό σε C, python κλπ.

 

Για visual editor προτιμώ sublime, έχει τρομερά plugins σε github κλπ.

 

Για java eclipse και για android android studio.

 

Thats all folks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...