Προς το περιεχόμενο

LInux Editors


bazinga13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εχω ενα θεματακι,τους δοκιμαζω ολους σιγα σιγα,προς το παρον εγακτεστησα τον kwrite με sudo apt-get install απ το terminal,κατεβηκε,το εβαλα στην Επιφανεια εργασειας,το ανοιγω και μολις παω να κανω open ενα αρχειο εξαφανιζεται,κλεινει μονος του,τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

/q

 

Ειναι τόσο σύντομο που πρέπει να γράψω αυτήν την πρότα στη για να αναρτηθεί... :·)

Βασικά, πι καλύτεροι editors είναι αυτοί που ειναι περισσότερο παραμετροποιήσιμοι. Αυτό όμως τους κάνει και περισσότερο περίπλοκους, ειδικά για όσους δεν έχουν δουλέψει ποτέ αποκλειστικά σε κονσόλα.

 

Από εκεί και πέρα, κατανοώ (και χρησιμοποιώ χρώματα στο vim), αλλά με ssh από το κινητό/tablet/laptop στους servers μου και με vi, έχω δουλέψει ατελείωτες ώρες ή έχω εξοικονομήσει χρόνο επειδή ήταν τόσο "εύκολος" ο έλεγχος της δουλειάς στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gedit ρε, και τα μυαλά στα κάγκελα. Τι Vi και Vim και nano.

 

Αν είσαι, ή θες να γίνεις sysadmin πρέπει να μάθεις τα βασικά του Vi γιατί ίσως σου χρειαστούν. Είναι προ-εγκατεστημένος σε όλες τις διανομές.

Είναι δύσκολος, πολύπλοκος, βγήκε σε μια εποχή όπου τα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο ήταν τα μισά από όσα είναι σήμερα και πραγματικά δεν εξυπηρετεί σε κάτι, εκτός και θες να το παίζεις Geek.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι δύσκολος, πολύπλοκος, βγήκε σε μια εποχή όπου τα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο ήταν τα μισά από όσα είναι σήμερα και πραγματικά δεν εξυπηρετεί σε κάτι, εκτός και θες να το παίζεις Geek.

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσει vim/emacs αν δεν το θέλει, αλλά όσοι δεν έχουν ιδέα από τη χρήση τους, ας είναι λιγότερο δογματικοί στις απόψεις τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσει vim/emacs αν δεν το θέλει

Φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένος, γι' αυτό και προτείνω να μην το κάνει ;)

αλλά όσοι δεν έχουν ιδέα από τη χρήση τους, ας είναι λιγότερο δογματικοί στις απόψεις τους.

Τσ,τσ,τσ,

και είσαι σίγουρος ότι δεν έχω ιδέα από Vi και Emacs; Και μιλάμε για Vi(ex), όχι Vim. Ο Vim άντε έχει και τα βελάκια(arrows), κάτι είναι κι αυτό.

Όταν βγήκε ο Vi δεν υπήρχαν καν βελάκια στο πληκτρολόγιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gedit ρε, και τα μυαλά στα κάγκελα. Τι Vi και Vim και nano.

 

Αν είσαι, ή θες να γίνεις sysadmin πρέπει να μάθεις τα βασικά του Vi γιατί ίσως σου χρειαστούν. Είναι προ-εγκατεστημένος σε όλες τις διανομές.

Είναι δύσκολος, πολύπλοκος, βγήκε σε μια εποχή όπου τα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο ήταν τα μισά από όσα είναι σήμερα και πραγματικά δεν εξυπηρετεί σε κάτι, εκτός και θες να το παίζεις Geek.

Από άποψη λειτουργιών, οι emacs, vim δεν μπορούν να συγκριθούν με τίποτα (ίσως μόνο με την καίτη). Οι υπόλοιποι είναι οδοντόκρεμες.

 

@OP

Μια διαφορά του emacs και του vim είναι ότι ο emacs είναι μια συλλογή προγραμμάτων. Αυτό έχει ως συνέπεια τα plugins να είναι πιο δεμένα και παίζουν καλύτερα μεταξύ τους αλλά να έχεις ένα μεγάλο όγκο να κάνεις compile ή να φορτώσεις ή whatever. Έχει το καλό ότι ξέρεις ότι η Χ υποστήριξη θα υπάρχει σε κάθε διανομή που έχει emacs αλλά ότι θα υπάρχει μόνο αυτή.

 

Στο vim από την άλλη το καλό είναι δεν είσαι αιχμάλωτος του Χ plugin με τα καλά και τα κακά του μια και υπάρχουν 20 plugins για την δουλειά που θέλεις, το κακό όμως είναι ότι υπάρχουν 20 plugins για τη κάθε δουλειά αντί να ενωθούν οι πόροι ώστε να υπάρξει ένα σούπερ-ντούπερ plugin και επίσης πρέπει να το ψάξεις λίγο και να κάνεις δοκιμές για να βρεις αυτό που σου αρέσει. Επίσης κανείς δεν σου εγγυάται ότι στον τάδε υπολογιστή που θα κάτσεις να δουλέψεις θα υπάρχει το plugin που έχεις συνηθίσει (αυτό πλέον δεν είναι και τόσο μεγάλο μειονέκτημα με managers όπως το vundle και dotfile repos με τα οποία μπορείς αμέσως να έχεις ολόκληρο το περιβάλλον σου με μία εντολή).

 

Δοκίμασε και τους δύο (ή και τους άλλους που έχουν προταθεί φυσικά) και δες ποιος σου ταιριάζει. Εμένα προσωπικά και τελείως υποκειμενικά μου ταιριάζει περισσότερο ο vim. Οι λόγοι για τους οποίους απέρριψα τον emacs είναι περισσότερο ιστορικοί αλλά κάποιοι συνεχίζουν να ισχύουν ακόμη και σήμερα. Όταν πρωτοδοκίμασα τον emacs πριν χρόνια, δεν είχε καθόλου καλή υποστήριξη για UTF-8. Επίσης ήταν πολύ πιο αργός στην εκκίνηση (μιλάμε στο περίπου για εποχές PII-233 με 256MB μνήμη οπότε εκκίνηση σε 7 δευτερόλεπτα με εκκίνηση σε 65 δευτερόλεπτα είχε μεγάλη διαφορά).

 

Ένα άλλο μειονέκτημα που είχε τότε ο emacs ήταν ότι το vi ήταν το μόνο που έπαιζε εγγυημένα παντού. Ο dragonborn είπε ότι τότε τα πληκτρολόγια είχαν τα μισά πλήκτρα. Αυτό δεν ήταν τόσο το πρόβλημα αλλά ότι υπήρχαν 15 διαφορετικά λειτουργικά με διαφορετική υλοποίηση τερματικού. Δεν ξέρω τι ηλικία έχει ο dragonborn και αν ασχολήθηκε ποτέ με απομακρυσμένη διαχείριση διακομιστών αλλά δεν ήταν καθόλου να παράξενο να δουλεύεις ταυτόχρονα σε AIX, SunOS / Solaris, HPUX, Linux, *BSD. Εγώ ήμουν σε ένα από τα μικρά εργαστήρια του πανεπιστημίου και παρόλα αυτά είχαμε ένα DEC Alpha με DG/UX (το οποίο έγινε Slackware Alpha και μετά NetBSD), 2 HP servers (εκείνους με την τεράστια ασήκωτη 21 ή 24 CRT οθόνη) και ένα Ultra Sparc με Solaris. Επίσης το υπολογιστικό κέντρο είχε κάποια SGI (νομίζω τα μικρά octane και κάποια onyx αλλά δεν θυμάμαι).

 

Το καθένα από αυτά είχε υλοποίηση τερματικού που υποστήριζε διαφορετικά πράγματα και όσο τέλεια συμπληρωμένο αρχείο termcap να είχες, πολλά πράγματα δεν έπαιζαν όταν συνδεόσουν απομακρυσμένα (με το πρώτο που δεν έπαιζε να είναι τα βελάκια). Έτσι το vi σου έλυνε τα χέρια.

 

Επίσης αυτό που δεν καταλαβαίνει πολύς κόσμος, και όπως ο dragonborn, λέει ότι ο vi είναι δύσκολος είναι ο vi υλοποιεί μια γλώσσα. Όταν μάθεις τους "φθόγγους / γράμματα" και τους "συλλαβικούς κανόνες" μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Αυτό είναι το ατού του vi για μένα έναντι του emacs. Ποτέ δεν θυμάμαι τους συνδυασμούς πλήκτρων στον emacs και επίσης πολλοί από αυτούς είναι Ctrl-Alt-τάδε με συνέπεια να πονάνε τα δάκτυλά μου.

 

Ας αναφέρω πολύ γρήγορα τι εννοώ λέγοντας φθόγγοι και κανόνες. Το $ σημαίνει το τέλος μιας γραμμής, το d σημαίνει το ρήμα διαγράφω έτσι αν πληκτρολογήσουμε d$ θα σβήσει τα πάντα μέχρι το τέλος της γραμμής. Το j σημαίνει μετακινήσου μία γραμμή προς τα κάτω. Αν γράψουμε 5j θα μας πάει 5 γραμμές κάτω. Όπως λοιπόν γνωρίζοντας μόλις 24 γράμματα μπορείς να γράψεις χιλιάδες λέξεις και προτάσεις, το ίδιο εύκολο είναι να κάνεις τη δουλειά σου στο vi γνωρίζοντας τα 20 βασικά γράμματα. Αυτόματα ο εγκέφαλός σου συνθέτει τα απαραίτητα "γράμματα" που συνθέτουν την λειτουργία που θέλεις να τρέξεις.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μιλάμε για Vi(ex), όχι Vim

Αν είσαι σε υπολογιστή με vi (ή ex) και χωρίς vim τότε το μικρότερο από τα προβλήματά σου είναι ο editor.

 

και είσαι σίγουρος ότι δεν έχω ιδέα από Vi και Emacs;

Ναι είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα για το πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Vim. Αν ήξερες, μπορεί να σου άρεσε, μπορεί και να μη σου άρεσε, αυτό είναι και θέμα αισθητικής μεταξύ άλλων, αλλά σίγουρα θα αντιλαμβανόσουν ότι έχει χρησιμότητα και ότι εξυπηρετεί διάφορα use cases (τα οποία φυσικά μπορεί να μην είναι τα δικά σου).

 

To ίδιο ισχύει και για τον emacs.

 

Ο Vim άντε έχει και τα βελάκια(arrows), κάτι είναι κι αυτό. Όταν βγήκε ο Vi δεν υπήρχαν καν βελάκια στο πληκτρολόγιο :P

Vim και βελάκια;!;!;!

 

Hmmm... You just prove my point mate... :P

 

edit

 

Εν πάση περιπτώσει, για να το λήξουμε.

 

Αν πας να χρησιμοποιήσεις τον vim και τον emacs σαν έναν απλό text editor (πχ gedit/notepad++ κτλ), τότε λυπάμαι αλλά έχασες. Θα σπάσεις τα νεύρα σου και θα σπαταλήσεις τον χρόνο σου. Και οι δύο είναι διαφορετικής κατηγορίας προγράμματα από τους άλλους text editors. Και οι δύο απαιτούν να μπεις στη φιλοσοφία τους για να γίνεις παραγωγικός. Αλλά αυτό, ούτε δύσκολο είναι, ούτε απαιτεί να έχεις να έχεις γνώσεις. Λίγο χρόνο θέλει μόνο (i.e. πάνω από 10 λεπτά).

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Αν πας να χρησιμοποιήσεις τον vim και τον emacs σαν έναν απλό text editor (πχ gedit/notepad++ κτλ), τότε λυπάμαι αλλά έχασες. Θα σπάσεις τα νεύρα σου και θα σπαταλήσεις τον χρόνο σου. Και οι δύο είναι διαφορετικής κατηγορίας προγράμματα από τους άλλους text editors. Και οι δύο απαιτούν να μπεις στη φιλοσοφία τους για να γίνεις παραγωγικός. Αλλά αυτό, ούτε δύσκολο είναι, ούτε απαιτεί να έχεις να έχεις γνώσεις. Λίγο χρόνο θέλει μόνο (i.e. πάνω από 10 λεπτά).

 

αυτό!

 

ούτε $15 δεν έχουν τα βιβλία της o'reilly, επενδυστε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα, πως τον χρησιμοποιείται? σε τι δουλειές

όσες προσπαθειες κι αν έκανα να μάθω τουλάχιστον τα βασικά ναυάγησαν

too much info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα, πως τον χρησιμοποιείται? σε τι δουλειές

όσες προσπαθειες κι αν έκανα να μάθω τουλάχιστον τα βασικά ναυάγησαν

too much info

Εγώ τον χρησιμοποιώ για τα πάντα. Απλό editing, C αρχεία (με διάφορα plugins), υπάρχουν plugins για κατευθείαν git commit, και επίσης για scripting. Πολλές "μετατροπές" σε αρχεία κειμένου που είναι δύσκολο να γίνουν σε άλλους editors ή χρειάζεται να τρέξεις 3-4 προγράμματα με pipes και να πετάξεις την έξοδο του ενός στο άλλο, γίνονται πολύ εύκολα με εντολές του vi. Πολύ βολική για μετατροπές είναι η "block" κατάσταση της visual λειτουργίας.

 

Ειδικά ο emacs, όπως ανέφερα πριν, παρέχει από τη μάνα του ακόμη πιο ολοκληρωμένο περιβάλλον με mailer, interface σε debugger, TeX editor, ό,τι μπορείς να φανταστείς.

real_programmers.png

 

Κάποια βασικά πράγματα για το vim μπορείς να διαβάσεις και εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ τον χρησιμοποιώ για τα πάντα. Το βασικό είναι φυσικά development, όπου όπως είπε και ο imitheos υπάρχουν plugins για τα πάντα. Έχω μια μικρή επιφύλαξη μόνο για Java/C# όπου η ύπαρξη ενός dedicated IDE ίσως να είναι πιο βολική, αλλά η εμπειρία μου με αυτές τις γλώσσες δεν είναι τέτοια ώστε να μπορώ να κρίνω. 
 
Επιπρόσθετα σε αυτά που αναφέρει ο imitheos, βρίσκω πολύ βολικό να αλλάζω τα default keybindings του bash/zsh.

 

 

@warlock

Το πρώτο βήμα είναι να ολοκληρώσεις το vimtutor. Μόλις το κάνεις αυτό θα ξέρεις αν ο vim είναι για εσένα ή όχι ;)

 

Αν το βγάλεις και δεις ότι θες και άλλο, έλα εδώ να σου πούμε πως να συνεχίσεις :)

 

Αν πάλι δεις ότι δεν σου πάει, τότε πρέπει να μάθεις τουλάχιστον μία εντολή. Πως κάνεις exit without saving any changes:

:q!

Α! και βάλε αυτά στο .bashrc και λογικά δεν θα ξαναδείς vim

export VISUAL=your-text-editor-of-choice
export EDITOR=$VISUAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...