Προς το περιεχόμενο

LInux Editors


bazinga13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Εξαρτάται τη χρήση. Αν το μόνο που θες είναι μια στο τόσο να αλλάζεις κάποιο configuration file, τότε το nano είναι μια χαρά. Το να μάθεις vim ή emacs για κάτι τέτοιο είναι σιγουρα overkill. Αν όμως θέλεις να κάνεις σοβαρό text-editing (πχ προγραμματισμός) τότε το nano είναι αστείο.

 

Αλήθεια, code highlight το nano προσφέρει; Αν όχι τότε εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο

 

Για προγραματισμο το θελω κ εγω,θελω κονσολα για να ξαναθυμηθω τα διαφορα βηματα στο compile και τις παραμετρους που παιρνει ο  gcc.Παντως σε ερευνα που εκανα στο ιντερνετ ο Vi εχει σαφως μεγαλο υπεροχη απεναντι στους αλλους,ειναι στην προτιμηση των χρηστων με μεγαλη διαφορα απ τους υπολοιπους.Ειναι οντος λιγο μπελαλιδικος λιγο που ειχα ασχοληθει πριν καμια δεκαρια χρονια θυμαμαι.Περιμενα μετα απο τοσο καιρο να χουν βγαλει πολλους καινουργιους editors αλλα δεν ειδα πολλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσουκου. Aυτό που λες έχει να κάνει με το theme και όχι με τον editor. Βρες ποιο theme χρησιμοποιείς και θα το βρεις και στους αλλους editors.

 

ΥΓ. Δεν στο λέω φυσικά για να σου αλλάξω editor... Πρώτος νόμος του Computer User ειναι να χρησιμοποιείς ό,τι σε βολεύει (AKA «γιατί μπορώ!»). Απλά το καθήκον με καλεί! :P :D

 

Ok, ας κάνουμε σύγκριση με εικόνες... Έχω ανοίξει το debtap με 8 διαφορετικούς GUI editors:

1. gedit

Δεν υπάρχει διαχωρισμός στο χρώμα του echo (εντολή) με το if (statement)

Δεν υπάρχει διαχωρισμός στο χρώμα ανάμεσα στις μεταβλητές και σε απλό κείμενο

Η κάθετος (/) τονίζεται με χρώμα παντού, ακόμα κι αν αποτελεί τμήμα διαδρομής ή αρχείου

gedit.png

2. leafpad

Δεν υπάρχει πουθενά χρωματισμός

leafpad.png

3. gvim

Δεν υπάρχει διαχωρισμός στο χρώμα του echo (εντολή) με το if (statement)

gvim.png

4. emacs

Δεν υπάρχει διαχωρισμός στο χρώμα ανάμεσα στις μεταβλητές και σε απλό κείμενο

Η εντολή bash τονίζεται με χρώμα ακόμη και στην πρώτη γραμμή που ξεκινά με δίεση

emacs.png

5. geany

Οι εντολές και οι μεταβλητές ή δεν χρωματίζονται καθόλου ή χρωματίζονται το ίδιο με απλό κείμενο

Οι εντολές μέσα σε command substitution χρωματίζονται το ίδιο με απλό κείμενο

geany.png

6. notepadqq (κλώνος του notepad++)

Δεν υπάρχει διαχωρισμός στο χρώμα του echo (εντολή) με το if (statement)

Δεν υπάρχει διαχωρισμός στο χρώμα ανάμεσα στις μεταβλητές και σε απλό κείμενο

Οι εντολές μέσα σε command substitution χρωματίζονται το ίδιο με απλό κείμενο

notepadqq.png

7. eclipse

Οι εντολές μέσα σε command substitution χρωματίζονται το ίδιο με απλό κείμενο

eclipse.png

8. kwrite

Ο μοναδικός από τους 8 editors που κάνει σωστό διαχωρισμό είτε χρωματικά είτε με bold χαραχτήρες

kwrite.png

Επίσης, από τους ελάχιστους editors (αν όχι ο μοναδικός) που αναγνώρισε σωστά τον τύπο του αρχείου (bash script), ακόμη και χωρίς την κατάληξη .sh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λέω εγώ ότι παίζεις με τα default! :P

gvim solarized darkd71wqu8.png

 

gvim solarized lightMqE0MAs.png

 

δεν λέω ότι ειναι αυτό που θες, αλλά βασικά δεν προγραμματίζω σε shell οπότε δεν με νοιάζει. Εκεί που με νοιάζει είναι άψογο :P

 

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι τα χρώματα γίνονται customize εύκολα σε όλους τους programming editors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και στα 2 themes που ανέβασες δεν υπάρχει ο διαχωρισμός χρωμάτων που ανέφερα :P

 

Κοινώς δεν με ενδιαφέρει αν το Α ΚΑΙ το Β μπορούν να γίνουν μπλε, κόκκινο, κίτρινο, πορτοκαλί κλπ., με ενδιαφέρει όμως να μπορούν να πάρουν διαφορετικά μεταξύ τους χρώματα, δηλαδή άλλο χρώμα το Α και άλλο χρώμα το Β, όπου στο συγκεκριμένο παράδειγμα Α=echo και Β=if ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει με το lexer που χρησιμοποιεί ο καθε editor για την γλώσσα. Εν γένει το project που, από όσο ξέρω, επιτρέπει την μεγαλύτερη flexibility στον καθορισμό της χρωματικής εμφάνισης είναι το pygments, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει editor που να το χρησιμοποιεί (παίζει να είναι θέμα performance)

 

Εδώ είναι οι lexers του

http://pygments.org/docs/lexers/

 

ενώ εδώ είναι ένα παράδειγμα με bash για να παίξεις με τα pre-defined themes του :P

http://pygments.org/demo/992773/?style=monokai


Για την ιστορία να ένας (πολύ απλός) lexer για vim. Οπως βλέπεις ορίζεις keywords (line 36) και μετά το χρώμα (line 56).

https://github.com/tbhartman/vim-lexer-lsdyna/blob/master/lsdyna.vim

 

Ο lexer για το bash πρέπει να είναι built-in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You make it too complicated :P

 

Όλα τα screenshots ήταν όπως φαίνονται οι editors από default τους χωρίς κανένα πείραγμα (εκτός από τον emacs που άλλαξα font και μέγεθος γραμματοσειράς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...