Προς το περιεχόμενο

35mm nikor vs 50mm nikor vs 50mm canon


arxangelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πορτραίτα συνιστάται ένας μη-παραμορφωτικός φακός. Ο 35άρης είναι ακριβώς αυτό το πράγμα. Παρότι είναι 35άρης, σε DX σώμα -τέτοιο είναι η D3200 - ουσιαστικά θα δουλεύεται σε εστιακός μήκος 50άρη (λόγω crop factor).

Αυτό είναι λάθος και το νομίζει πολύς κόσμος αυτό για τις κροπ μηχανές και λέει ας χρησιμοποιήσω 35ρη για πορτραίτο έτσι κι αλλιώς ισοδυναμεί με ~50ρη. Η παραμόρφωση παραμένει και σε κροπ, το μόνο που αλλάζει είναι το εμβαδό του αισθητήρα και κατ' επέκταση το εμβαδό της τελικής εικόνας. H παραμόρφωση αρχίζει ουσιαστικά και χάνεται στα 70μμ και πάνω είτε σε κροπ ή σε full frame αισθητήρα.

 

focallengtharticle.jpg

focal-length-matters.jpg

 

 

NYIP.jpg

 

MCvYF.jpg

To μόνο που αλλάζει από FF σε κροπ σε πορτραίτα, είναι λίγα βήματα μπρος ή πίσω. O Avedon φωτογράφιζε σε 360mm σε 8χ10 που σε full frame θα ήταν γύρω στα 60mm, αλλά χωρίς την σχετική παραμόρφωση που έχει ένας τέτοιος φακός σε FF.

Τώρα σε ολόσωμα πορτραίτα μπορεί να την βγάλεις καθαρή με τον 35ρη, αν δεν είναι λίγο παχουλό το μοντέλο. Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα.

Από εκεί και πέρα όμως είναι καθαρά θέμα φωτογράφου και στυλ, ο Καρτιέ-Μπρεσον μια χαρά πορτραίτα έβγαζε στα 50mm για παράδειγμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τον θελει μονο για πορτραιτα και οχι για all around οφειλει να κοιταξει απο 50mm και πανω...

Μονο για πορτραιτα στην crop μηχανη του εγω θα ελεγα να παει για τον 85mm f/1.8G..

Αστερι..

 

Αν ομως τραβαει σε κλειστους χωρους ισως τον περιορισει οποτε και ο 50αρης καλος ειναι..

 

Σε καθε περιπτωση εξαρταται τον φωτογραφο.. Τι τραβαει και που συνηθιζει να τραβαει και αναλογα αγοραζει..

 

Kαι οι τρεις 35mm, 50mm, 85mm (f/1.8G) ειναι εξαιρετικοι και γι αυτο που προσφερουν φθηνοι..

Απλα διαφερει το αποτελεσμα αναλογα τη χρηση..

Για πορτραιτα λοιπον εγω με αυτη τη μηχανη θα επαιρνα τον 85αρη αλλα αν μιλαμε για indoor χρηση τον 50αρη..

 

Τον 35 θα τον κοιταγα αν ηθελα κατι πιο καθημερινο για all around..

 

Για παραδειγμα στoν FF σενσορα μου εχω μονιμα για all around τον 50mm f/1.4G.

Για πορτραιτα μου κανει ο 70-200mm f/2.8..

 

Γενικοτερα ολοι οι φακοι κανουν για πορτραιτα αναλογα τι χαρακτηριστικο θες να προσδωσεις στο θεμα σου..

Αν θελω εγω να κολακεψω το προσωπο προσωπικα τραβαω + ή - στα 100mm..

 

Αυτο σε crop sensor οπως του φιλου ειναι απο 50mm εως 85mm..

Εκει τραβαω εγω. Τα γουστα διαφερουν ομως..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...