Προς το περιεχόμενο

Amd catalyst Ωμέγκα (wow!) drivers


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ξέρετε αυτές τις μέρες κυκλοφόρησαν οι καινούριοι οδηγοί της amd με την ονομασία omega! Τους έχει δοκιμάσει κανείς? Εντυπώσεις? Εμένα προσωπικά σε arch με hybrid graphics για άλλη μια φορά δεν ξεκινάει τίποτα...Πλέον δεν θυμάμαι καν σε ποια έκδοση μου είχε δουλέψει. Φυσικά έχω δοκιμάσει τα πάντα (vi0l0's repo, κατευθείαν από το aur, με τον οδηγό της intel 2.99.910, ταρζανιές στο xorg.conf και πάει λέγοντας). Για πείτε και οι υπόλοιποι...Σε αυτούς που δουλεύει, έχει γίνει καμιά βελτίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για βελτιώσεις, εμένα πάντως αυτό μου μοιάζει για καραμπινάτο regression...

 

Εμένα προσωπικά σε arch με hybrid graphics για άλλη μια φορά δεν ξεκινάει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για βελτιώσεις, εμένα πάντως αυτό μου μοιάζει για καραμπινάτο regression...

 

Εμένα προσωπικά σε arch με hybrid graphics για άλλη μια φορά δεν ξεκινάει τίποτα...

Μιλάς με γρίφους γέροντα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μπηξες μαχαίρι στην καρδιά!!! Μα δεν φταίει κανείς άλλος μόνο εγώ ο μ@λάκ@ς που είπα να υποστηρίξω (για άλλη μία φορά) την εταιρεία που κάτι δίνει στο open source. Τελευταία ήταν όμως!!!

 

Αλήθεια σε συστήματα με intel/nvidia πώς είναι τα πράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα hybrid graphics γενικά δεν υποστηρίζονται στο linux. Υπάρχουν βέβαια και οι λύσεις της κοινότητας(βλ bumblebee).

 

Περισσότερα μπορεί να σου πει ο jim_p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω μόνο ότι  το thread το άνοιξα για να πουν όσοι έχουν περάσει τους συγκεκριμένους drivers (που από ότι φαίνεται δεν υπάρχει κανείς) και τι αποτελέσματα έχουν και όχι για να λύσουμε προβλήματα γενικά με τα hybrid...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια σε συστήματα με intel/nvidia πώς είναι τα πράγματα?

Από official μεριά χάλια, αν και υπάρχει η open-source λύση (bumblebee) που είπε ο φίλος παραπάνω, αλλά οι απόψεις διίστανται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλε ενας φιλος kubuntu σε λαπτοπ με intel + ati. Αφου πατησε να εγκαταστησει τους restricted drivers, εκανε επανεκκινηση και...

01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8670A/8670M/8750M] (rev ff)
Kernel driver in use: radeon
(facepalm)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πάτησε κατα λάθος να χρησιμοποιεί τους ανοικτούς? Όπως και να χει στην περίπτωση του φαίνεται ότι έχει φορτωθεί ο radeon. Πρέπει να γίνει blacklist και φυσικά να έχεις ένα λειτουργικό xorg.conf. Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες γενικότερα...Σε τι kubuntu? 14.04? 14.10? Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις το αποθετήριο του oibaf για να πάρει τον τελευταίο driver για την intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το ubuntu λεει "install restricted driver" εννοει αυτον*, ο ανοιχτος ερχεται προεγκατεστημενος. Και οταν μπει ο fglrx, βαζει και το σχετικο /lib/fglrx/modprobe.conf που κανει blacklist τον radeon

$ cat /lib/fglrx/modprobe.conf
# This file was installed by fglrx
# Do not edit this file manually

blacklist radeon
alias fglrx fglrx
alias radeon off
alias lbm-radeon off
Kubuntu 14.04

 

* http://packages.ubuntu.com/trusty/fglrx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...