Προς το περιεχόμενο

αγορα πολυμηχανήματος


stelios_2809

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα .

 

έχω διαβασει κάποια άλλα παρεμφερή θέματα αλλά θα παρακαλούσα μια προσέγγιση στο δικό μου.

αρχικα έχω το canon ip4300 αρκετά χρόνια και λειτουργεί απροβλημάτιστα. 

στη παρούσα φάση οι ανάγκες μου έχουν αλλάξει και θα ήθελα ένα μηχάνημα με τα εξής

 

-εκτύπωση , σκαναρισμα 

-χρήση wifi 

-εκτύπωση απο απόσταση , γινεται? δλδ να δίνω εντολή εγώ και να εκτυπώνει στο σπίτι που θα βρίσκεται.

 

διπλότυπη εκτύπωση καθως και fax δεν είναι απαραίτητα αλλά καλώς αν υποστηριζονται. 

επίσης θα με ενδιέφερε και τύπωση μερικών φωτογραφιών (όχι συχνα) , πραγμα που διαβασα ότι οδηγει σε εκτυπωτές με ξεχωριστά μελανοδοχεία?

μπατζετ όσο πιο οικονομικό στην αγορα , σιγουρα θα σκεφτομουν να δωσω κατι παραπάνω για κατι που αξιζει μια μικρη διαφορα. αρα ας θεσω μια μέγιστη τιμη 120-140.  

 

μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα? 

έχω δει τα  canon mg4250 - hp deskjet 4645

 

http://www.e-shop.gr/canon-pixma-mg4250-wifi-p-PER.407406

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima/HP-Deskjet-4645-Inkjet-Polumhxanhma-B4L10C.htm

 

ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το eshop έχει τον hp 7520 στα 144 , αξίζει τα λεφτά του?

 

http://www.e-shop.gr/hp-photosmart-7520-e-all-in-one-cz045a-wifi-p-PER.403055

 

η να πάω σε κάποιο άλλο μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσχημη περίπτωση, αλλά αν πας σε HP θεωρώ καλύτερη την πρόταση του dobro.

O 7520 είναι αρκετά αξιόπιστος εκτυπωτής, αλλά με κεφαλή προηγούμενης γενιάς (αφού παίρνει την σειρά 364). Αυτό δεν πρέπει να σε προβληματίζει όμως, πλην του γεγονότος ότι αυτή η κεφαλή θέλει παρόμοια χρήση με τις κεφαλές των epson. Δηλαδή συχνή χρήση για να μην παρουσιάζει βουλώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καμιά ιδιάιτερη προτίμιση. canon / hp . 

απλα προτιμότερο ένα πιο οικονομικό στην εκτύπωση μηχάνημα με τις δυνατότητες που είπα

(εκτύπωση , σκανάρισμα , wifi printing , λίγες φωτογραφίες )

και σίγουρα με το χαμηλότερο κόστος συντήρησης μελανιών κλπ.

5-10 ευρώ διαφορά σε αλλαγή μελανιών είναι οκ απλα όχι τεράστιες αποκλίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 4300 που εχεις ειναι μια χαρα, αν παρεις και ενα καλο σκαννερ canon στα 40 ευρω κανεις τη δουλεια ενος πολυμηχανηματος τελεια.

Απλα το πολυμηχανημα στα κανει μαζεμενα, και εχεις τις ευκολιες που θες, αν παρεις canon η hp υπαρχουν ωραιες λυσεις να ξαναγεμιζεις μονος σου επαναγεμιζομενα μελανοδοχεια με μηδεν κοστος εκτυπωσης.

Αν πας σε γνησια αστο καλυτερα, οι εταιριες κερδιζουν ΚΥΡΙΩΣ απο αυτα και οχι απο τους εκτυπωτες που πωλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μερικές απορίες σχετικά με τις εκτυπώσεις φωτογραφιών , βλέπω στις περιγραφές

 

CANON PIXMA MG5550 WIFI''......παρέχει την ποιότητα ενός φωτογραφικού εργαστηρίου'' (75 ευρώ)

 HP PHOTOSMART 7520 .....'' Ιδανικό για εκτυπώσεις φωτογραφιών ποιότητας εργαστηρίου'' (145 ευρώ)

 

πρακτικά πχ αυτα τα δυο μοντέλα τι διαφορές έχουν????

δεν κοιτάω απαραίτητα ένα απο τα δύο , ισα ίσα θα έλεγα συμφωνα και με την άποψη του highpriest για τον 6830 

οτι ειμαι προς τα εκεί αλλα με μπερδεύει αυτο. φφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα περισσότερα ξεχωριστά μελάνια έχει ένας εκτυπωτής, τόσο πιο ποιοτικές φωτογραφίες βγάζει. Αυτό είναι ο γενικός κανόνας.

 

Για τα δύο παραπάνω δεν κατάλαβα ακριβώς τι σε μπερδεύει. Πρόκειται για δύο οικονομικά φωτογραφικά πολυμηχανήματα που τονίζουν αυτό το χαρακτηριστικό. Μπερδεύεσαι επειδη το ένα κάνει 75 ευρώ ενώ το άλλο 145; Δεν θα έπρεπε. Μην κρίνεις μόνο την φωτογραφική εκτύπωση. Πρόκειται για διαφορετικές εταιρίες που τιμολογούν όπως κρίνει η κάθε μια. Γενικά οι HP τιμολογούνται ακριβότερα απο τους Caonon με ίδια χαρακτηριστικά. Είναι τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας. Απο εκει και πέρα δεν έχω και μπροστά μου τα specs τους αυτή τη στιγμή για να συγκρίνω ένα-ένα, αλλά όλο και κάτι παραπάνω θα έχει μάλλον ο 7520 στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά για να υπάρχει τέτοια διαφορά τιμής.

 

Ο 6830 να ξέρεις ότι δεν είναι φωτογραφικό μοντέλο πάντως. Οχι ότι δεν βγάζει φώτο, αλλά μην περιμένεις κορυφαία ποιότητα. Είναι μηχάνημα λειτουργιών γραφείου περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το ρώτησε και κάποιος άλλος σε παρόμοι θέμα. βλέπω οτι οι εταιρείες βγάζουν παρα πολλά μοντέλα που έχουν έλαχιστες διαφορές. ρωτησα και σε δικο μου topic ποιες οι διαφορές mg5650 mg6450 mg6650 εκτός απο card slot δεν βλέπω κατι άλλο. έχουν διαφορές σε κεφαλές κλπ;

τον πρωτο το βρισκεις 85 τον δευτερο 110 και τον τριτο 120 περίπου.

 

εγω ψάχνω κατι γυρω στα 100 - 120 και ήδη έχετε κάνει αρκετες προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας απλός τρόπος για να διαπιστώσεις αν οι εκτυπωτές για τους οποίους ενδιαφέρεσαι έχουν διαφορές στις κεφαλές, είναι να δεις τι μελάνια παίρνουν. Αν παίρνουν το ίδιο μελάνι δύο μοντέλα, φοράνε και ίδια κεφαλή.

 

Παρόλα αυτά, δεν παίζει μόνο η κεφαλή ρόλο. Συνήθως ο αντικαταστάτης ενός μοντέλου, ακόμη και αν έχει την ίδια κεφαλή, μπορεί να φοράει διαφορετικό firmware που να δίνει είτε καλύτερες, είτε οικονομικότερες εκτυπώσεις με το ίδιο μελάνι. Δυστυχώς όμως αυτό δεν είναι ούτε κάτι στανταρ, ούτε κάτι εύκολα μετρήσιμο.

 

Η διαφορά στις τιμές αφορά συνήθως ένα νέο σε σχέση με ένα παλαιότερο μοντέλο. Ακόμη και ίδια να είναι, μια μικρή διαφορά και μια αλλαγή αριθμού στην ονομασία είναι αρκετά να αλλάξουν την τιμή. Έχω τύχει και μοντέλο που δεν αλλάξαν τίποτα πέρα από έναν αριθμό στο όνομα και το χρώμα του πλαστικού απο γκρι σε άσπρο και το πασάρουν σαν αντικαταστάτη σε ακριβότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...