Προς το περιεχόμενο

πρωτη dslr!!!nikon d5100???


love_photos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο πολύ για ισοδύναμια μου κάνει αυτό που λες άγνοια έχεις για το πως δουλεύει το καθένα. Επισεις προτρέπεις να φωτογραφίζει κάποιος από την οθόνη με burst Mode και τυχαία να βγει κάποια καλή? Trol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισοδυναμια;αντιληψη στα ταρταρα ομως;οταν σταματησεις να διαβαζεις και ασχοληθεις εν τις,κατι θα καταλαβςις πραγμασι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τι θες να τραβας?

 

Αρχάριος πρωτη επαφη με dlsr..

 

κυριως θελω να τραβαω τοπια και αξιοθεατα σε καποιο ταξιδι κτλ..

 

Απλα ρωταω αν αξιζει σε αυτη την τιμη να εχω στα χερια μου δυο φακους και αποκτωντας εμπειρια βλεπω ποιος με βολευει περισσοτερο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aμα θες να τραβάς τοπία θα σε βολέψει ο 18-55...Ο 55-200 ειναι ψιλο άχρηστος για αυτο που τον θές. Καλύτερα ριξε τα λεφτά σου σε ενα καλο τριποδο αντι για αυτο που δινει, και ενα shutter release cable (google it)

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως λέει και ο Rush13 ο 18-55mm θα σε βολέψει για αρκετό χρόνο. Αν μετά θες να επεκταθείς προτείνω τον σταθερό 35mm f1.8. Πάντως η 5100 είναι πολύ καλή. Σου προτείνω να δεις και την D3200. Όταν ήμουν αρχάριος μου φάνηκε πιο εύχρηστη από την 5100. Δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά λεφτά για την πρώτη σου DSLR!

Επεξ/σία από kothemel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η αισθηση της φωτογραφιας που σου δινει το σκοπευτρο ειναι αναντικαταστατη. Σε αποκοπτει απο το γυρω περιβαλλον και επικεντρωνεσε στο θεμα. Παρακολουθεις το θεμα τοσο καλα που μπορεις να πιασεις την "στιγμη" που θελεις και οταν στην φωτογραφια μιλαμε για στιγμη εννοουμε πχ τι εκφραση θα εχει παρει το παιδι μεχρι που θα κοιταζει το ματι του.

Αυτα μεσω οθονης απλα δεν ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

Ειναι σαν να προσαρμοσεις μια οθονουλα πανω στην καραμπινα και να βγεις για κυνηγι, αν πετυχεις τιποτα σφυρα μου.

 

Ο κανονας ο δικος μου ειναι οπου μπορεις να βγαλεις με το σκοπευτρο, επιλεγεις σκοπευτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...