Προς το περιεχόμενο

πρωτη dslr!!!nikon d5100???


love_photos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πολλά βιβλία που υποστηρίζουν ότι ο ιδανικός φακός για να μάθει κάποιος είναι ο 50mm σε FULL frame δηλαδή ο 35 στην δ5100 οπότε σκέψου το και αυτό το ενδεχόμενο

Το budget που διαθέτεις είναι μια χαρά και για dslr και για mirrorless με έναν βασικό φακό

δλδ εξτρα απο το κιτ να προμηθευτω και εναν φακο 35?ποσο κοστιζουν?δεν θα ξεφυγω απο το bughet μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι νομιζω πως δεν θα το διακινδυνευα γτ σε περιοριζει πολυ.....με τον 18-55 μπορω να κανω bokeh ?

ναι, αλλα θα ειναι "Χειροτερο"

κανεις ζουμ καπου στα 50mm και βγαζεις πορτρετα ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολοτικο έχει μια χρησιμότητα το uv είναι άχρηστο και επιρρεαζει αρνητικά την ποιότητα λίγο προσοχή θέλει μην εκθέσεις σε σκόνη τους φακούς σου και θα είσαι κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια νομιζω κατεληξα!!!!θα προτιμησω το κιτ με τον 18-55 και αργοτερα βλεπουμε.....ανυπομονω να την παρω στα χερια μου  :-D


πιστυετε οτι σε μαγαζια του κεντρου με ειδη φωτογραφιας θα μπορουσα να επιχειρησω καποια εκπτωσουλα?ας πουμε στη τιμη αυτη+sd card?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μπερδευτει λιγο....ειμαι αναμεσα στο κιτ με φακο 18-55 και στο κιτ με φακο 18-105 βεβαια η τιμη τους εχει αρκετη διαφορα η πρωτη 419 και η δευτερη 549 και προβληματιζομαι.....φοβαμαι μη με τον 18-55 δεν μεινω ευχαριστημενη.θελω να τραβαω βραδυνες εξω,με φιλους οπου πηγαινουμε,μνημεια κτλ.τι προτεινεται???αξιζει να περιμενω μεχρι να ανεβει το bughet μου ή για πρωτη dslr η 18-55 ειναι αυτο πρεπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για βραδύνες  χρειάζεσαι ανοιχτό διάφραγμα δηλαδή κοιτάς το f του φακού οσο ποιο μικρό νουμερο τόσο ποιο φωτεινός ο φακός. γενικά είτε πάρεις τον 18-55 είτε τον 18-105 το ίδιο θα τραβάς το βράδυ ( είναι και οι δύο φ 3.5) 

ο 35Mm που λέγαμε παραπάνω είναι ιδανικός για βράδυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μπερδευτει λιγο....ειμαι αναμεσα στο κιτ με φακο 18-55 και στο κιτ με φακο 18-105 βεβαια η τιμη τους εχει αρκετη διαφορα η πρωτη 419 και η δευτερη 549 και προβληματιζομαι.....φοβαμαι μη με τον 18-55 δεν μεινω ευχαριστημενη.θελω να τραβαω βραδυνες εξω,με φιλους οπου πηγαινουμε,μνημεια κτλ.τι προτεινεται???αξιζει να περιμενω μεχρι να ανεβει το bughet μου ή για πρωτη dslr η 18-55 ειναι αυτο πρεπει?

 

δεν αξιζει τοσο περισσοτερα λεφτα ο 105.

παρε τον φτηνο και κρατα τα εξτρα λεφτα να παρεις τον 35mm 1.8

και σιγουρα καποια στιγμη θα δεις οτι θα εχεις μονιμα αυτον πανω στη μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/345403-nikon-d5100-kit-18-55-nikkor-dx-af-s-35mm-18g/

 

βρηκα αυτην την μεταχειρισμενη.....τι θεωρειται καλη???τα 6500 κλικ ειναι πολλα ή λιγα???βεβαια θα προτιμουσα καινουρια αλλα περναει και αυτη απο το μυαλο μου.το lens hood σε τι χρησιμευει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta 6500 Κλικ είναι λίγα σε σχέση με τον μέσω όρο που αντέχουν οι μηχανές συγκεκριμένα για την 5100 δεν ξέρω πόσο είναι ( μπορεί να είναι και 60-150 χιλιάδες κλικ) το lens hood βοηθάει στο να περιορίζονται τα flares του φακού κάτω από τον ήλιο

http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_flare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...